REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować roboty budowlano-montażowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Michalak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy z bratem firmę budowlano-montażową. Zazwyczaj wykonujemy prace wykończeniowe, ale zdarzają się też rozbiórki itp. Mamy wątpliwości związane ze stosowaniem stawki VAT.

Ponieważ nasza firma jest zarejestrowana w VAT, wystawiamy faktury dla klientów. Jaką stawkę powinniśmy stosować, jeśli:

REKLAMA

• przedmiotem robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, tj. łącznie z garażem, jeśli nie jest on wyodrębniony,

• przedmiotem robót jest sam dom mieszkalny,

• przedmiotem jest sam lokal użytkowy, np. garaż podziemny?

rada

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli przedmiotem kompleksowych robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, tj. łącznie z garażem, który nie jest wyodrębniony, należy stosować stawkę 7% w odniesieniu do całości. Podobnie w przypadku samego budynku mieszkalnego. Jeżeli natomiast przedmiotem robót jest sam lokal użytkowy, np. garaż, prace należy opodatkować stawką podstawową, tj. 22%.

uzasadnienie

Dla usług budowlanych ustawodawca przewidział preferencyjne stawki. Podatnicy mogą stosować stawkę 7% do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

DEFINICJA

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zalicza się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Nie można natomiast zakwalifikować do tej grupy:

• budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

• lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2 (art. 41 ust. 12 i 12a).

REKLAMA

Jednak na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego stawkę 7% podatnicy mogą stosować do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, tj. sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11, do których nie można stosować stawki 7% na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy (np. powierzchnia lokalu powyżej 150 m2).

Ponieważ zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do niej nie precyzują definicji „lokal mieszkalny” ani „lokal użytkowy”, warto powołać się w tym miejscu na przepisy ustawy o własności lokali. Ustawa ta zawiera bowiem definicję lokalu mieszkalnego.

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, według tych przepisów, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Ponadto do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Odpowiadając na pytania Czytelnika, należy zatem stwierdzić, iż:

REKLAMA

1. W sytuacji gdy przedmiotem robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, w którym znajdują się również lokale użytkowe - stawka 7% stosowana jest w odniesieniu do całości robót. Jeśli w skład obiektu wchodzi garaż, który nie został osobno wyodrębniony, również należy opodatkować całość robót stawką 7%. W przypadku gdy garaż jest tylko jednym z elementów wykonywanych prac budowlanych w ramach jednego przedsięwzięcia obejmującego budynek mieszkalny, podlega on opodatkowaniu według stawki właściwej dla obiektu, z którym jest związany.

Potwierdzeniem tego stanowiska jest wyrok WSA w Kielcach z 22 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Ke 445/08. Przedmiotem rozważań WSA była co prawda sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym, gdy nie doszło do wyodrębnienia pomieszczenia garażowego jako odrębnego lokalu użytkowego, jednak naczelna zasada, której funkcjonowanie podkreślił WSA, będzie miała również zastosowanie do stanu faktycznego, który został zaprezentowany w pytaniu przez Czytelnika. WSA uznał za niedopuszczalne dzielenie przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych, tj. ze względu na możliwość zastosowania różnych stawek podatku. Zatem w przypadku prowadzenia robót budowlanych czy wykończeniowych w budynku mieszkalnym, w skład którego wchodzą garaże, powinni Państwo, wystawiając fakturę VAT, stosować do całości stawkę 7%.

Według organów podatkowych stawkę 7% można stosować w przypadku, gdy prace dotyczą całego budynku lub wyłącznie lokali mieszkaniowych.

W piśmie z 15 stycznia 2009 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPP2/443-972/08-3/SJ, czytamy: W świetle powyższego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie usługi budowlane dotyczą kompleksowych prac związanych z wniesieniem budynku mieszkalnego, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak również garaż podziemny stanowiący integralną część tego budynku, to dla usług tych (m.in. dotyczących wykopu zabezpieczającego wykonanie garażu podziemnego pod budynkiem mieszkalnym, malowanie z zewnątrz budynku) zastosowanie będzie miała jedna stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% dla robót wykonywanych w całym obiekcie.

Natomiast gdy usługi dotyczą wyłącznie lokalu użytkowego np. garażu stosujemy stawkę 22% Należy jednak podkreślić, iż w sytuacji gdyby świadczone usługi dotyczyły wyłącznie lokali użytkowych lub części lokali użytkowych, zlokalizowanych w przedmiotowym budynku mieszkalnym, wówczas w odniesieniu do nich zastosowanie znalazłaby stawka podstawowa w wysokości 22%.

2. Jeśli przedmiotem robót jest sam dom mieszkalny, oczywiste jest, że do robót wykonywanych w tym budynku, zaklasyfikowanym w PKOB w dziale 11, stosują Państwo stawkę 7% do całości usługi, nawet gdy znajduje się tam garaż.

3. Jeśli natomiast przedmiotem robót budowlanych czy wykończeniowych lub montażowych jest wyodrębniony jako lokal użytkowy garaż, wówczas powinni Państwo stosować stawkę podstawową w wysokości 22%.

• art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 2, art. 41 ust. 12a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 6 ust. 2 obowiązującego od 1 grudnia 2008 r. rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1336

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA