REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować roboty budowlano-montażowe

Ewa Michalak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy z bratem firmę budowlano-montażową. Zazwyczaj wykonujemy prace wykończeniowe, ale zdarzają się też rozbiórki itp. Mamy wątpliwości związane ze stosowaniem stawki VAT.

Ponieważ nasza firma jest zarejestrowana w VAT, wystawiamy faktury dla klientów. Jaką stawkę powinniśmy stosować, jeśli:

REKLAMA

• przedmiotem robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, tj. łącznie z garażem, jeśli nie jest on wyodrębniony,

• przedmiotem robót jest sam dom mieszkalny,

• przedmiotem jest sam lokal użytkowy, np. garaż podziemny?

rada

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli przedmiotem kompleksowych robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, tj. łącznie z garażem, który nie jest wyodrębniony, należy stosować stawkę 7% w odniesieniu do całości. Podobnie w przypadku samego budynku mieszkalnego. Jeżeli natomiast przedmiotem robót jest sam lokal użytkowy, np. garaż, prace należy opodatkować stawką podstawową, tj. 22%.

uzasadnienie

Dla usług budowlanych ustawodawca przewidział preferencyjne stawki. Podatnicy mogą stosować stawkę 7% do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

DEFINICJA

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zalicza się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Nie można natomiast zakwalifikować do tej grupy:

• budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

• lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2 (art. 41 ust. 12 i 12a).

REKLAMA

Jednak na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego stawkę 7% podatnicy mogą stosować do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, tj. sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11, do których nie można stosować stawki 7% na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy (np. powierzchnia lokalu powyżej 150 m2).

Ponieważ zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do niej nie precyzują definicji „lokal mieszkalny” ani „lokal użytkowy”, warto powołać się w tym miejscu na przepisy ustawy o własności lokali. Ustawa ta zawiera bowiem definicję lokalu mieszkalnego.

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, według tych przepisów, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Ponadto do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Odpowiadając na pytania Czytelnika, należy zatem stwierdzić, iż:

REKLAMA

1. W sytuacji gdy przedmiotem robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, w którym znajdują się również lokale użytkowe - stawka 7% stosowana jest w odniesieniu do całości robót. Jeśli w skład obiektu wchodzi garaż, który nie został osobno wyodrębniony, również należy opodatkować całość robót stawką 7%. W przypadku gdy garaż jest tylko jednym z elementów wykonywanych prac budowlanych w ramach jednego przedsięwzięcia obejmującego budynek mieszkalny, podlega on opodatkowaniu według stawki właściwej dla obiektu, z którym jest związany.

Potwierdzeniem tego stanowiska jest wyrok WSA w Kielcach z 22 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Ke 445/08. Przedmiotem rozważań WSA była co prawda sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym, gdy nie doszło do wyodrębnienia pomieszczenia garażowego jako odrębnego lokalu użytkowego, jednak naczelna zasada, której funkcjonowanie podkreślił WSA, będzie miała również zastosowanie do stanu faktycznego, który został zaprezentowany w pytaniu przez Czytelnika. WSA uznał za niedopuszczalne dzielenie przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych, tj. ze względu na możliwość zastosowania różnych stawek podatku. Zatem w przypadku prowadzenia robót budowlanych czy wykończeniowych w budynku mieszkalnym, w skład którego wchodzą garaże, powinni Państwo, wystawiając fakturę VAT, stosować do całości stawkę 7%.

Według organów podatkowych stawkę 7% można stosować w przypadku, gdy prace dotyczą całego budynku lub wyłącznie lokali mieszkaniowych.

W piśmie z 15 stycznia 2009 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPP2/443-972/08-3/SJ, czytamy: W świetle powyższego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie usługi budowlane dotyczą kompleksowych prac związanych z wniesieniem budynku mieszkalnego, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak również garaż podziemny stanowiący integralną część tego budynku, to dla usług tych (m.in. dotyczących wykopu zabezpieczającego wykonanie garażu podziemnego pod budynkiem mieszkalnym, malowanie z zewnątrz budynku) zastosowanie będzie miała jedna stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% dla robót wykonywanych w całym obiekcie.

Natomiast gdy usługi dotyczą wyłącznie lokalu użytkowego np. garażu stosujemy stawkę 22% Należy jednak podkreślić, iż w sytuacji gdyby świadczone usługi dotyczyły wyłącznie lokali użytkowych lub części lokali użytkowych, zlokalizowanych w przedmiotowym budynku mieszkalnym, wówczas w odniesieniu do nich zastosowanie znalazłaby stawka podstawowa w wysokości 22%.

2. Jeśli przedmiotem robót jest sam dom mieszkalny, oczywiste jest, że do robót wykonywanych w tym budynku, zaklasyfikowanym w PKOB w dziale 11, stosują Państwo stawkę 7% do całości usługi, nawet gdy znajduje się tam garaż.

3. Jeśli natomiast przedmiotem robót budowlanych czy wykończeniowych lub montażowych jest wyodrębniony jako lokal użytkowy garaż, wówczas powinni Państwo stosować stawkę podstawową w wysokości 22%.

• art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 2, art. 41 ust. 12a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 6 ust. 2 obowiązującego od 1 grudnia 2008 r. rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1336

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA