| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy ujemne różnice kursowe zaliczyć do kosztów podatkowych

Czy ujemne różnice kursowe zaliczyć do kosztów podatkowych

Spółka zgłosiła do urzędu skarbowego, że różnice kursowe do CIT będzie rozliczała na podstawie ustawy o rachunkowości. Czy w przypadku gdy wystawiliśmy fakturę w PLN, a odbiorca zapłacił w euro, powstałe ujemne różnice kursowe możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?


RADA

Tak, powstała różnica kursowa ustalana na podstawie ustawy o rachunkowości stanowi koszt finansowy uwzględniany dla celów podatkowych.

UZASADNIENIE

Różnice kursowe są efektem zmian kursów walut, jakie mają miejsce między dniem wystawienia faktury a dniem zapłaty. Gdy faktura dla zagranicznego kontrahenta została wystawiona w złotówkach, nie ma przeszkód, aby zapłata za nią nastąpiła w walucie obcej. Jednak podstawą do ustalenia wartości waluty obcej jest należność określona w złotówkach. Ustalając równowartość należności w walucie obcej, spółka przyjmuje do wyceny kurs, który jest podstawą do ustalenia ilości waluty. Nie powstaną wtedy różnice kursowe, bo wartość waluty obcej odpowiada wartości złotówek. Jednak taki sposób ustalania ilości waluty jest możliwy tylko w przypadku transakcji gotówkowych.

Inaczej jest, gdy należność wpływa na rachunek bankowy. W takiej sytuacji jednostka nie jest w stanie określić ilości waluty obcej, tak aby odpowiadała ona idealnie wartości należności wyrażonej w złotówkach. Wynika to z tego, że do wyceny należności, która wpływa na rachunek bankowy, należy zastosować kurs kupna banku. Zawsze więc powstanie różnica, która dla celów bilansowych stanowi koszt/przychód finansowy.

Ustawa o rachunkowości nie definiuje różnic kursowych. Podaje tylko sposób wyceny operacji wyrażonych w walutach obcych. Należy więc uznać, że powstała z wyceny różnica między wartością wynikającą z faktury wyrażonej w PLN a równowartością należności otrzymanej na rachunek bankowy w walucie obcej będzie stanowić różnicę kursową. Dlatego, jeśli spółka rozlicza podatkowo różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości, to powstałe w ten sposób przychody/koszty są uznawane podatkowo.

PRZYKŁAD

Spółka wystawiła kontrahentowi zagranicznemu fakturę w złotówkach w wartości brutto 12 200 zł. Następnie otrzymała zapłatę (w formie bezgotówkowej) w walucie obcej w wysokości 2800 euro. Jednostka wyceniła otrzymaną należność po kursie kupna banku, który wynosił 4,32 PLN/EUR.

1. Faktura za sprzedany towar:

Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami” 12 200

Ma konto „Przychody ze sprzedaży” 10 000

Ma konto „VAT należny” 2 200

2. Wpływ należności na rachunek walutowy: 2800 euro x 4,32 PLN/EUR = 12 096 zł

Wn konto „Rachunek bankowy” 12 096

Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami” 12 096

3. Rozliczenie różnicy powstałej na rozrachunkach: 12 096 zł - 12 200 zł = -104 zł

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »