REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ujemne różnice kursowe zaliczyć do kosztów podatkowych

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zgłosiła do urzędu skarbowego, że różnice kursowe do CIT będzie rozliczała na podstawie ustawy o rachunkowości. Czy w przypadku gdy wystawiliśmy fakturę w PLN, a odbiorca zapłacił w euro, powstałe ujemne różnice kursowe możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?

RADA

REKLAMA

Tak, powstała różnica kursowa ustalana na podstawie ustawy o rachunkowości stanowi koszt finansowy uwzględniany dla celów podatkowych.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Różnice kursowe są efektem zmian kursów walut, jakie mają miejsce między dniem wystawienia faktury a dniem zapłaty. Gdy faktura dla zagranicznego kontrahenta została wystawiona w złotówkach, nie ma przeszkód, aby zapłata za nią nastąpiła w walucie obcej. Jednak podstawą do ustalenia wartości waluty obcej jest należność określona w złotówkach. Ustalając równowartość należności w walucie obcej, spółka przyjmuje do wyceny kurs, który jest podstawą do ustalenia ilości waluty. Nie powstaną wtedy różnice kursowe, bo wartość waluty obcej odpowiada wartości złotówek. Jednak taki sposób ustalania ilości waluty jest możliwy tylko w przypadku transakcji gotówkowych.

Inaczej jest, gdy należność wpływa na rachunek bankowy. W takiej sytuacji jednostka nie jest w stanie określić ilości waluty obcej, tak aby odpowiadała ona idealnie wartości należności wyrażonej w złotówkach. Wynika to z tego, że do wyceny należności, która wpływa na rachunek bankowy, należy zastosować kurs kupna banku. Zawsze więc powstanie różnica, która dla celów bilansowych stanowi koszt/przychód finansowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o rachunkowości nie definiuje różnic kursowych. Podaje tylko sposób wyceny operacji wyrażonych w walutach obcych. Należy więc uznać, że powstała z wyceny różnica między wartością wynikającą z faktury wyrażonej w PLN a równowartością należności otrzymanej na rachunek bankowy w walucie obcej będzie stanowić różnicę kursową. Dlatego, jeśli spółka rozlicza podatkowo różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości, to powstałe w ten sposób przychody/koszty są uznawane podatkowo.

PRZYKŁAD

Spółka wystawiła kontrahentowi zagranicznemu fakturę w złotówkach w wartości brutto 12 200 zł. Następnie otrzymała zapłatę (w formie bezgotówkowej) w walucie obcej w wysokości 2800 euro. Jednostka wyceniła otrzymaną należność po kursie kupna banku, który wynosił 4,32 PLN/EUR.

1. Faktura za sprzedany towar:

Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami” 12 200

Ma konto „Przychody ze sprzedaży” 10 000

Ma konto „VAT należny” 2 200

2. Wpływ należności na rachunek walutowy: 2800 euro x 4,32 PLN/EUR = 12 096 zł

Wn konto „Rachunek bankowy” 12 096

Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami” 12 096

3. Rozliczenie różnicy powstałej na rozrachunkach: 12 096 zł - 12 200 zł = -104 zł

Wn konto „Koszty finansowe” 104

Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami” 104

Inaczej byłoby, gdyby do ustalania różnic kursowych spółka wybrała przepisy podatkowe. Dla celów podatkowych różnice kursowe powstaną, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

• przychody/koszty są określone na fakturze w walucie obcej oraz

• otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej następuje w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

W takiej sytuacji z podatkowego punktu widzenia nie powstaną różnice kursowe, bowiem wystąpił tylko jeden z powyższych elementów - otrzymano zapłatę w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 77, poz. 649

• art. 9b, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA