Czy można zlecić wystawianie faktur innej firmie
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Tak, mogą Państwo zlecić wystawianie e-faktur innej firmie. W takim przypadku akceptacja odbiorcy faktur może być składana bezpośrednio faktycznemu wystawcy faktur.
uzasadnienie
REKLAMA
Polskie przepisy o VAT (w tym przepisy wykonawcze do ustawy o VAT) nie precyzują kwestii wystawiania faktur w imieniu dostawcy przez podmiot trzeci (fakturowanie przez podmiot trzeci). Przepisy te nie wykluczają jednak takiej możliwości. A zatem nie można stwierdzić, że wystawianie faktur w imieniu dostawcy przez podmiot trzeci jest niedozwolone. Trzeba również podkreślić, że polskie przepisy o VAT należy interpretować zgodnie ze stosownymi przepisami wspólnotowymi.
Krajowe przepisy o VAT nie odnoszą się do zagadnienia fakturowania przez podmiot trzeci. Odpowiednie uregulowania w tym zakresie wprowadza jednak Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. UE L 347, ze zm.). Według tych regulacji każdy podatnik powinien upewnić się, że faktura została wystawiona przez niego, nabywcę towarów lub usług bądź w jego imieniu i na jego rzecz przez podmiot trzeci (art. 220 Dyrektywy). Przepis ten odnosi się zarówno do faktur wystawionych w formie papierowej, jak i do faktur elektronicznych.
Wymieniony przepis dyrektywy nakłada obowiązek wprowadzenia przepisów dotyczących fakturowania przez podmiot trzeci do prawa krajowego wszystkich państw członkowskich. Przepisy te są bezwarunkowe i nie są przewidziane żadne zwolnienia ani preferencyjne zasady ograniczające zakres stosowania fakturowania przez podmioty trzecie. Ponieważ polski rząd nie wprowadził obowiązkowych regulacji, polski podatnik może powoływać się na przepisy dyrektywy i zlecić wystawianie faktur podmiotowi trzeciemu.
WAŻNE!
Polski podatnik może zlecić wystawianie faktur podmiotowi trzeciemu.
Jak to zostało powiedziane, podmiot trzeci może wystawiać w imieniu sprzedawcy zarówno faktury papierowe, jak i faktury elektroniczne. Dlatego dopuszczalne jest uzyskanie potwierdzenia od klientów, że akceptują wystawianie faktur w formie elektronicznej, przez firmę, która w imieniu sprzedawcy wystawia faktury. Jak bowiem wynika z § 3 ust. 1-4 rozporządzenia dotyczącego faktur elektronicznych, faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury. Akceptacja może być wyrażona w formie pisemnej lub elektronicznej. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej przepisy § 4 stosuje się odpowiednio. Odpowiednie stosowanie § 4 rozporządzenia oznacza, że autentyczność pochodzenia i integralność treści takiego oświadczenia będą zagwarantowane:
• bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
REKLAMA
• poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.
Jeśli nabywca faktur złoży takie oświadczenie, to faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu, w którym odbiorca faktury dokonał akceptacji.
PRZYKŁAD
Spółka A zleciła wystawianie faktur elektronicznych firmie B. 22 czerwca firma B wysłała pismo zawierające zgodę na wystawianie faktur z prośbą o akceptację. Osiem firm z dziesięciu, które otrzymały pismo, przesłało zgodę w tym samym dniu. Dla nich faktury elektroniczne mogą być wystawiane od 23 czerwca. Kolejna firma przesłała zgodę 29 czerwca. Dla niej faktury elektroniczne mogą być wystawiane od 30 czerwca. Jedna firma nie wyraziła zgody, dlatego dla niej faktury muszą być wystawiane w formie papierowej.
W przypadku cofnięcia akceptacji przez odbiorcę faktury wystawca faktury traci prawo do wystawiania i przesyłania temu odbiorcy faktur w formie elektronicznej od następnego dnia po dniu, w którym otrzymał powiadomienie od odbiorcy o wycofaniu akceptacji.
Przepisy te posługują się pojęciem wystawcy faktury. Dlatego należy uznać, że nie jest to tylko sprzedawca. Może to być każda osoba, która jest uprawniona do wystawiania faktur. Fizyczne wystawianie faktur przez firmę, która przejęła zlecenie na podstawie pełnomocnictwa, będzie równoznaczne z ich wystawieniem przez dostawcę. Zatem dopuszczalne jest uzyskanie potwierdzenia od klientów przez faktycznego wystawcę faktur, że akceptują wystawianie faktur w formie elektronicznej. Akceptacja może być wyrażona w formie pisemnej lub elektronicznej.
• § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur - Dz.U. Nr 133, poz. 1119
Marcin Jasiński
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA