reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy abonament medyczny stanowi przychód

Kiedy abonament medyczny stanowi przychód

Pracodawca powinien doliczać do dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu wyłącznie wartość świadczeń medycznych faktycznie otrzymanych przez pracownika.


Opodatkowanie abonamentów medycznych w praktyce budzi wątpliwości zarówno pracodawców, jak i pracowników. Pod wpływem niejednolitego stanowiska organów podatkowych pracodawcy opłacający abonament medyczny najczęściej doliczają jego wartość do podstawy opodatkowania dochodów pracowników. Takie postępowanie nie zawsze jest jednak słuszne.

Jak wyjaśnia Piotr Andrzejak, radca prawny, doradca podatkowy w Zespole Podatkowym Kancelarii Sołtysiński Kawecki i Szlęzak, wiele produktów z zakresu opieki medycznej ma formę zabezpieczenia ewentualnej pomocy medycznej na wypadek zachorowania pracownika lub członka jego rodziny. W wielu przypadkach pracownik faktycznie nie korzysta w danym okresie z pomocy medycznej zapewnianej w ramach abonamentu opłacanego przez pracodawcę. Zdarza się również, że abonamentem medycznym obejmowani są wszyscy pracownicy bez względu na ich faktyczne zainteresowanie korzystaniem z takiego dobrodziejstwa, a w niektórych sytuacjach świadczenia medyczne trafiają wyłącznie do członków rodziny pracownika.

- Pomimo różnych stanów faktycznych w ostatnich kilkunastu miesiącach przeważało w interpretacjach organów podatkowych stanowisko, że wartość abonamentu medycznego opłacanego przez pracodawcę stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy - mówi Piotr Andrzejak.

Mariusz Jabczyński, radca prawny, starszy prawnik w Zespole Podatkowym Kancelarii Sołtysiński Kawecki i Szlęzak wskazuje, że dla oceny, czy określone świadczenie można faktycznie uznać za przychód podatkowy, niezbędne jest odwołanie się do treści art. 11 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, ich wartość ustala się według cen zakupu.

- W konsekwencji pracodawca powinien doliczać do podlegającego opodatkowaniu dochodu pracownika wartości świadczeń faktycznie otrzymanych przez tego pracownika, w tym także świadczeń medycznych - twierdzi nasz rozmówca.

Tymczasem w umowach zawieranych przez pracodawców z dostawcami usług medycznych opłaty wielokrotnie ustalane są w formie ryczałtu określonego na podstawie liczby uprawnionych pracowników, bez względu na wartość faktycznie wykonanych w okresie rozliczeniowym świadczeń medycznych na rzecz tych pracowników. Mariusz Jabczyński tłumaczy, że taka opłata co do zasady nie ulega zmianie ani w przypadku gdy rynkowa wartość świadczeń medycznych wykonanych w danym okresie przewyższy opłatę ustaloną w umowie, ani też w sytuacji gdy w danym okresie żadne świadczenie medyczne nie zostanie wykonane.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama