REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagraniczne rynki finansowe osłabiły złotego

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Marek Belka zrobił aluzję do tego, że można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych, a RPP podejmie dalsze kroki w tej kwestii, ale nie umocniło to złotego. Rodzima waluta pozostała obojętna na słowa szefa NBP, który podkreślił, że złoty ma potencjał do aprecjacji. Nowością w informacji prasowej było zaakcentowanie faktu, że narasta presja płacowa.

Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

Najczęstszym sposobem zabezpieczenia niewielkich pożyczek udzielanych osobom prowadzącym biznes, wymaganym przez banki, SKOKi oraz fundusze pożyczkowe jest poręczenie. Pozornie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, nie wiążące się – w przeciwieństwie do ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej – z żadnymi kosztami.

Jaki płacisz podatek, taki dostaniesz kredyt

Czy wiesz, że to, w jaki sposób rozliczasz się z fiskusem ma spory wpływ na zdolność kredytową? Dlatego też, myśląc o zaciągnięciu kredytu, powinieneś zastanowić się nad sposobem rozliczania podatków. Szczególnie w przypadku osób fizycznych prowadzących własną firmę forma opodatkowania ma duży wpływ na możliwość uzyskania kredytu oraz na jego wielkość.

Zarejestruj leasing do 31 stycznia, bo nie odliczysz VAT

Jeżeli wziąłeś w leasing auto z kratką przed 1 stycznia 2011 roku i chesz w całości odliczać VAT od kolejnych rat, musisz zarejestrować umowę do końca stycznia.

REKLAMA

Inspekcja pracy skontroluje firmy transportowe

W roku 2011 inspekcja pracy ze szczególną uwagą przyjrzy się działaniu firm transportowych. Te, które nie przestrzegają przepisów czasu pracy czekają kary rzędu nawet 30 tys. zł.

12,5% wynoszą od 20 stycznia 2011 r. odsetki podatkowe

Z uwagi na to, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła 19 stycznia 2011 r. stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. (stopa lombardowa wzrosła do 5,25%) - rosną również odsetki od zaległości podatkowych.

Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma na celu ułatwienie dotychczasowych wydłużonych proces zakładania firmy. Pojawia się jednak ryzyko nadużyć, ponieważ za pośrednictwem internetu będzie można zarejestrować spółkę z.o.o w KRS podając cudze dane osobowe. Jak wobec tego będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Co to jest fundusz szwajcarski?

Program Szwajcarski, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię 10 nowym państwom członkowskim Unii Europejskiej, których akcesja nastąpiła 1 maja 2004 r., w tym także Polsce. Szwajcaria na mocy umów międzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. w Bernie, przekazała na rzecz nowych członków ponad 1 mld franków szwajcarskich.

REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych w Polsce bez emocji

Sprawdziły się prognozy, dotyczące stóp procentowych – Rada Polityki Pieniężnej podniosła je o 0,25 pkt proc., do poziomu 3,75%. Ta decyzja nie stanowiła żadnego zaskoczenia dla rynku. 3-miesięczny WIBOR od listopada odnotowuje wzrost, a oprocentowanie lokat bankowych coraz częściej idzie w górę.

Zatrzymanie wadium przez zamawiającego

Problem zatrzymania wadium przez zamawiającego pojawia się, gdy wykonawca w odpowiedzi na wezwanie uzupełnia dokumenty, które zdaniem zamawiającego są niewłaściwe. W takiej sytuacji niektórzy zamawiający zatrzymują wadium wraz z odsetkami (na podstawie art. 46 ust. 4a Pzp). Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Przeczytaj poradę eksperta.

Inwestujemy w stronę WWW. Czy to inwestycja w przyszłość firmy?

Czy wiesz, że firmowa strona internetowa to jedna z form reklamy w Internecie? Strona WWW ma również funkcje sprzedażowe, jak i brandingowe. Ile zatem trwa stworzenie takie strony oraz jakie koszty możemy ponieść?  Czy taka inwestycja w stronę firmową przyniesie nam realne zyski? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieli ekspert e-marketingu.

Czy szkolenia BHP są od 1 stycznia 2011 r. zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

MG i KSU wspierają prowadzenie działalności

Ministerstwo Gospodarki chce utworzyć we współpracy z Krajowym Systemem Usług wieloletni program wspierający przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej - wynika z zapowiedzi wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana złożonych podczas konsultacji nt. „Kierunków Rozwoju Krajowego Systemu Usług”. Spotkanie odbyło się 18 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Co z PKB w 2011r.?

Wzrost PKB w 2011 roku o 4,2 - 4,3% przewidują ekonomiści. Ma się do niego przyczynić rosnąca konsumpcja oraz nabierające tempa inwestycje przedsiębiorstw.

Ceny żywności idą w górę

Pieczywo we Francji może podrożeć o 4-5 centów, co oznacza, że bagietka będzie kosztowała 1,15 euro. Francuzi niebawem zaczną wydawać więcej pieniędzy na jedzenie z powodu drożejących surowców i produktów rolnych. Wyższe koszty pozyskania surowca sprawiają, że w produkcję trzeba więcej inwestować.

Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą potrzebuje pewnej ochrony dla swojej firmy. Częstą formą zabezpieczenia, obok standardowych ubezpieczeń mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak poprawnie wypełnić formularz rekrutacyjny na samozatrudnienie?

Mieszkańcy województwa mazowieckiego mają obecnie niebywałą szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie unijnej dotacji na założenie własnego biznesu. Wszystko, co muszą zrobić to złożyć poprawnie wypełniony formularz rekrutacyjny i wziąć udział w procesie selekcji. Najlepiej ocenieni kandydaci wezmą udział w cyklu szkoleń oraz będą mieli szansę skorzystać z pomocy finansowej nawet do 40 tys. złotych.

Samsung S5830 – pełna specyfikacja

Firma Samsung potrafi nieźle namieszać, jeśli chodzi o wypuszczanie plotek i niejasności odnośnie nowych modeli. W sieci pojawiało się wiele plotek na temat nowego modelu. Początkowo nowość miała być wersją mini popularnego Galaxy S, następnie okazało się, że nowość z modelem i9000 ma niewiele wspólnego. Na szczęście pojawiła się nowa specyfikacja modelu, z którą warto się zapoznać.

BlackBerry Storm 3 – wyższa półka dla biznesu

Firma BlackBerry dla wielu osób kojarzy się z mało atrakcyjnymi wizualnie telefonami dla biznesu. Szeroka obudowa, sporej wielkości wyświetlacz i klawiatura QWERTY. Na szczęście firma ma w swojej ofercie telefon, który może pochwalić się dużym dotykowym ekranem o sporej rozdzielczości i mocnym wnętrzem. Mowa o modeli BlackBerry Storm 3.

Motorola i886 – twardy telefon z dwiema klawiaturami i Androidem

Firma Motorola od momentu hucznego powrotu na rynek telefonów komórkowych świetnie radzi sobie z przekonywaniem do siebie coraz większej rzeszy klientów. Firma oferuje nie tylko porządne, ale i innowacyjne telefony, które wyróżniają się na tle konkurencji. Tym razem na rynek trafi telefon, z którego będą zadowoleni osoby pracujące w trudnych warunkach. Nowy model i886 jest odporny na warunki atmosferyczne, wstrząsy, kurz i wodę. Co jeszcze ciekawego kryje obudowa Motoroli i886?

Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Zwolnienie z pracy jest zawsze trudnym przeżyciem. Dlatego do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem pomocną dłoń wyciąga Unia Europejska. W ramach projektu skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego można dowiedzieć się jak założyć własny biznes i jak przezwyciężyć trudności związane z jego prowadzeniem. Dla najlepszych przewidziano także wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli na przykład wyposażyć naszą firmę w niezbędny sprzęt i urządzenia. Wszystko, co trzeba zrobić to wziąć udział w rekrutacji. Warto się jednak pośpieszyć – przyjmowanie zgłoszeń trwa tylko do 14 lutego.

Jak zmieniły się składki ZUS w 2011 roku? - krok po kroku

Od 1 stycznia 2011 obowiązuje nowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Wzrosło o 69zł w stosunku do roku 2010 i obecnie wynosi 1386zł brutto. Zmiana ta jest szczególnie istotna dla przedsiębiorcy, dla którego wzrosną składki, które należy odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy bank wie jaki masz numer buta?

Obowiązujące przepisy prawa przyznają bankom szerokie uprawnienia w zakresie pozyskiwania danych o klientach. Ku nieszczęściu konsumentów poszczególne instytucje finansowe mogą wymieniać się tymi informacjami.

Polski biznes dla Francuzów

Współpraca gospodarcza z francuskimi partnerami oraz prowadzenie biznesu w Polsce to główne tematy , które zostały poruszone podczas spotkania przedstawicieli Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (CCIFP) z wiceministrem gospodarki Marcinem Korolcem. Rozmowy odbyły się 13 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Przyspieszanie systemu – wymiana dużych aplikacji na mniejsze

Jeśli start systemu ciągnie się przez kilka minut, a nawet proste komendy komputer wykonuje ślamazarnie to pierwszy znak, że najwyższy czas na porządki. Wolno działający komputer w firmie to nie tylko źródło wielu problemów, nerwów i frustracji, to również spowolniona wydajność pracownika, który nie ze swojej winy nie może pracować szybciej. Jak na to zaradzić?

Jaka jest rola doradcy w biznesie?

Podejmując istotne dla siebie decyzje życiowe czy zawodowe, bardzo często zasięgamy rady innych. Sugerujemy się czyjąś opinią usłyszaną na podobny temat; albo pytając wprost kogoś z bliższego czy dalszego otoczenia; albo i nie wprost, sugerując w pytaniu, że chodzi o problem dotyczący kogoś innego lub wręcz problem teoretyczny. Nawet, gdy nie czynimy tak zawsze, to chyba trudno o pomyłkę, jeśli powiem, że czynimy tak wszyscy. Takie zachowanie jest po prostu naturalne i ułatwia nam podejmowanie ważnych decyzji, nawet, jak ostatecznie pozostajemy przy swoim własnym zdaniu.

Jakie zmiany w traktacie lizbońskim

Niektóre państwa Unii Europejskiej uznały zmiany w traktacie lizbońskim za konieczne następstwo ostatnich wydarzeń związanych z kryzysem w Grecji. Państwem, które starało się przekonać do zmian były Niemcy. Udało się. Postulat zmiany traktatowej jest w przygotowaniu.

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z zawieraniem umowy najmu lokalu. Co zrobić, gdy lokal, na który się zdecydowaliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu? Przeczytaj porady eksperta.

Kontynuacja umocnienia dolara

Dolar rozpoczął nowy tydzień od kontynuacji umocnienia względem wybranych walut, które nastąpiło w piątek. Amerykańska waluta zajęła lepszą pozycją, toteż wzrosła wartość koszyka dolarowego, odzwierciedlanego przez indeks BOSSA USD.

Umowa cesja wierzytelności - porada

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą funkcjonuje obok innych podmiotów. Zawierając z nimi różnego rodzaju umowy, staje się wierzycielem lub dłużnikiem. Może więc mieć miejsce sytuacja, gdy będąc wierzycielem zdecyduje się na przelew swojej wierzytelności, czyli cesję. W wyniku tej czynności prawnej uzyska od firmy skupującej długi i wierzytelności swoją należność, zaś owa firma wejdzie w jego miejsce, jako wierzyciel. Umowa przelewu wierzytelności jest umową w wyniku której mają miejsce rozliczenia pieniężne. Te z kolei podlegają co do zasady opodatkowaniu. Warto więc przyjrzeć cię umowie cesji wierzytelności pod kątem podatkowym.

Ostatni dzień na składanie deklaracji przez firmy

Dziś upływa termin na składanie przez przedsiębiorców deklaracji na podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności oraz termin wpłaty pierwszej raty podatku za rok 2011.

Firmy nadal nie inwestują

W 2010 roku powiększyła się liczba środków zgromadzonych na kontach przedsiębiorstw. Spadły natomiast, względem roku poprzedniego, zaciągane przez nie zobowiązania kredytowe - wynika z danych przygotowanych przez NBP.

Doral wciąż pod wrażeniem danych o bezrobociu

W piątek rano dolar ponownie stracił na wartości. Nadal reaguje w ten sposób na niezbyt dobre dane o cotygodniowym bezrobociu. Nie bez powodu Bernanke zapewnia, iż nie należy liczyć na szybką poprawę na rynku pracy, chociaż ożywienie wzrasta.

Jak działał sklep internetowy WOŚP?

Sklep internetowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był jednym z najczęściej odwiedzanych witryn przez polskich internautów w okresie Wielkiego Finału. Jak wyglądała jego obsługa od strony technicznej?

Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga wdrażania zmian w taki sposób, aby były one uzasadnione ekonomicznie i nie naruszały zasad konkurencyjności - wynika z rozmów Ministerstwa Gospodarki z przedstawicielami Banku Światowego. Spotkanie odbyło się 13 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Ascom VoWiFi – firmowy kontakt bez abonamentu

Ascom Wireless Solutions zaprezentował swój nowy telefon VoWiFi (Voice over WiFi), który pozwala na komunikowanie się za pomocą sieci bezprzewodowych. Jest to świetne rozwiązanie i alternatywa dla telefonów komórkowych, szczególnie w firmie, gdzie pracownicy muszą komunikować się między sobą. Jeśli posiadamy duży magazyn lub rozległe biura, będzie to idealne rozwiązanie. Poznajmy bliżej to ciekawe urządzenie.

Wzrosły ceny usług i towarów

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu 2010 r. o 0,4% w stosunku do listopada - podał GUS. Ich wartość zwiększyła się o 3,1% w porównaniu z grudniem 2009. W 2010 roku inflacja osiągnęła poziom 2,6%.

Firmę zarejestrujesz w urzędzie skarbowym?

Ministerstwo Finansów przedstawiło pomysł przeniesienia rejestracji działalności gospodarczej z gmin do urzędów skarbowych. Eksperci krytykują zapowiadane rozwiązanie.

Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?

Przekazanie na rzecz organów administracji publicznej środków pieniężnych, które nie są ich własnością, wymaga funkcjonowania zabezpieczenia przed niewłaściwym ich wydatkowaniem. Rolę taką ma pełnić system zamówień publicznych. Jak funkcjonuje?

Czy wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne?

Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne w formie konsorcjum. Czym ono jest? Przeczytaj.

Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w systemie zamówień publicznych uczestniczyć mogą różne podmioty. Będzie to więc każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Praktyka wprowadza jednak pewne ograniczenia. Kto więc faktycznie może być zamawiającym, a kto wykonawcą?

Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?


Ustawa Prawo zamówień publicznych statuuje zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. Czy oznacza to, że w praktyce zamówienia są przyjazne również dla małych firm?

Czy zamówienie publiczne można podzielić na części?

Podział zamówienia publicznego na części jest dopuszczalny tylko w przewidzianych przez prawo sytuacjach. Powody gospodarcze, technologiczne czy związane ze zdolnością finansową zamawiającego stanowią jedynie niektóre z nich.

Czy zamówienia publiczne są dostępne dla innowacyjnych firm?

Współpraca zamawiającego z instytucjami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie ofert oraz kierowanie się odpowiednim stosunkiem ceny do jakości – stosowanie tych zasad w zamówieniach publicznych pozwoli na korzystanie z nich firmom innowacyjnym. Co powinien zrobić zamawiający, aby wśród wykonawców mogli znaleźć się przedsiębiorcy drażający nowe rozwiązania?

Jakie bariery napotyka sektor MŚP przy zamówieniach publicznych?

Sektor małych i średnich przedsiębiorców nie posiada żadnych preferencji w przystępowaniu do zamówień publicznych. Dodatkowo, obowiązujące przepisy stawiają przed nim szereg barier dostępowych. W jaki sposób firmy mogą sobie z nimi poradzić?

PIP zapowiada kontrole w firmach

88 tys. kontroli w przedsiębiorstwach oraz objęcie różnorodnymi działaniami prewencyjnymi ponad 100 tys. podmiotów zaplanowała na 2011 rok Państwowa Inspekcja Pracy.

Polskie firmy eksportują na zachód

Wartość 12 mld euro osiągnął w okresie styczeń-listopad 2010 roku deficyt w handlu zagranicznym. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 8,4 mld euro. Wzrost eksportu w tym czasie uzyskał poziom 19,8 proc, a importu 21,7 proc. - podał GUS.

Jak rozwinąć firmę w branży budowlanej?

Mimo trwającego kryzysu, rok 2010 obfitował w ważne wydarzenia dla branży budowlanej. Firmy należące do tego segmentu gospodarki podjęły wyzwania stawiane jej przez rynek. Większość przedsiębiorców zdecydowała postawić na bezpośrednią komunikację z klientami. Jakimi innymi sposobami można rozwijać firmę budowlaną?

Sony Ericsson Xperia Arc – wreszcie udany następca?

Nie jest wielką tajemnicą, że telefonom Sony Ericsson Xperia z Androidem brakowało blasku ich konkurentów. Obudowy Xperii były trochę nieporęczne, materiały nie sprawiały wrażenia najwyższej jakości, a aktualizacje spóźniały się jak nasze pociągi. Nie twierdzimy, że były to telefony złe, ale nie dało się ukryć, że wzbudzały pewne rozczarowanie. Na szczęście nowy Sony Ericsson Xperia Arc prezentuje się o wiele lepiej.

ViewSonic ViewPad 4 – tablet w skórze smartphone’a?

Po ostatnich targach CES 2011, które odbyły się w Las Vegas na rynku pojawiło się wiele nowości. Niektóre przełomowe, niektóre lekko zaskakujące i innowacyjne. Niektóre nowinki jednak nieco rozczarowują, oferując niewiele więcej niż to, co już od dawna dostępne jest na rynku. Do nowych gadżetów przedstawionych w Las Vegas możemy dorzucić urządzenie firmy ViewSonic – smartphona współpracującego z systemem operacyjnym Android. Czy nowość zaoferuje nam coś ciekawego?

REKLAMA