Jak nie stać się ofiarą phishingu?
REKLAMA
REKLAMA
Tylko bardzo uważny użytkownik zauważy, że nazwa domeny sugerowanej strony zawiera dodatkową literę “I” w worlidofwarcraft.com. Jednak osoby, które wiedzą, co to jest phishing, natychmiast zauważą podstęp: żadna legalna organizacja nie poprosi użytkownika o kliknięcie odsyłacza w celu wprowadzenia hasła!
REKLAMA
W celu przyciągnięcia uwagi użytkowników oszuści często stosują sprytniejsze sztuczki. Mogą na przykład poprosić cię, abyś został testerem beta nowej gry lub zaproponować ci coś za darmo - musisz jedynie kliknąć odsyłacz! Jeśli jednak to zrobisz, możesz wpaść w pułapkę i wylądować na sfałszowanej stronie, za pośrednictwem której szkodliwi użytkownicy będą próbowali ukraść twoje dane osobiste. Możesz również trafić na zainfekowaną stronę, z której na twój komputer zostaną pobrane wszelkiego rodzaju szkodliwe programy.
Najlepszą ochroną - tak jak w przypadku innych oszustw phishingowych - jest powstrzymanie się od klikania odsyłaczy i podawania osobistych danych. Zawsze możesz bezpośrednio wejść na oficjalną stronę, ignorując odsyłacze do fałszywych stron.
Polecamy: Jakie są plusy i minusy VOiP?
Inne rodzaje phishingu
Istnieje wiele różnych rodzajów phishingu: oszuści tworzą fałszywe e-maile - rzekomo pochodzące z różnych zasobów internetowych - które wymagają podania loginu i hasła. Celem takich ataków mogą być magazyny online itp. Cyberprzestępcy zwykle podszywają się pod znane i cieszące się zaufaniem zasoby online.
Powyższy e-mail jest dość interesującym przykładem: oszuści posłużyli się tu formularzem umowy, który jest wykorzystywany przez firmę Skype, mając najwyraźniej nadzieję, że odbiorca nie przeczyta tekstu drobnym drukiem. Ten natomiast zawierał następujące ostrzeżenie: "Personel firmy Skype NIGDY nie porosi cię o twoje hasło za pośrednictwem e-maila".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.