Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego? - poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Jak wiemy, najsłabszym ogniwem w ochronie przed dowolną formą oszustwa, łącznie z oszustwem internetowym, jest człowiek. Żadne metody techniczne nie pomogą nam, jeżeli będziemy nieostrożni. Przyjrzyjmy się, jakie ludzkie słabości najczęściej wykorzystują oszuści.
REKLAMA
Chciwość
Chciwość jest głównym aspektem natury ludzkiej, jaki wykorzystują oszuści. Łatwe pieniądze, wygrane na loterii, wykorzystywanie luk w systemach płatności elektronicznych lub innych - wszystkie te oszustwa opierają się na zasadzie "na początek daj nam trochę pieniędzy, później dostaniesz miliony". Naturalnie, nie ma żadnego "później". Pamiętaj o tym i nie daj się nabrać.
Strach
REKLAMA
Cyberprzestępcy wykorzystują również inną słabość ludzką: strach. Wiadomości, takie jak "Kliknij ten odsyłacz lub twoje konto zostanie zablokowane", "jeżeli nie wyślesz wiadomości tekstowej na ten numer, 10 minut po przeczytaniu tego e-maila twoje konto zostanie usunięte" i inne podobne groźby żerują na strachu i popychają użytkowników do zrobienia pewnych rzeczy natychmiast, bez zastanawiania się.
Pamiętaj, że żaden dostawca nie zablokuje w ten sposób twojego konta. Jak już wspominaliśmy, żaden dostawca nigdy nie poprosi cię, abyś kliknął odsyłacz w e-mailu w celu wprowadzenia swoich osobistych danych. Żaden legalny serwis nie będzie ponaglał cię w związku z wykonaniem jakiegoś działania. Wszystkie wiadomości, które próbują wystraszyć odbiorcę lub zawierają ponaglenie, mogą zostać odrzucone jako próba oszustwa.
Polecamy: W jaki sposób cyberprzestępcy atakują firmy?
Naiwność /chęć pomocy / łatwowierność
Niestety, oszuści próbują również wykorzystać naszą dobrą naturę. Pamiętaj, że wszelkie prośby o pomoc, które dostajesz w formie spamu, stanowią oszustwo. Jeżeli naprawdę chcesz pomóc, wykorzystaj oficjalny kanał. Prawdziwe organizacje charytatywne nigdy nie posługują się spamem.
Ciekawość
Co ciekawe, niektórzy ludzie wysyłają czasem pieniądze oszustom z czystej ciekawości. Nawet jeśli nie do końca rozumieją, o czym jest mowa w e-mailu, i tak naprawdę nie liczą na to, że wpadnie im te sto tysięcy milionów dolarów, po prostu zastanawiają się, co się zdarzy, gdy klikną link. Co to jest? Jak to działa? Co się stanie? Chcesz wiedzieć, co się stanie? Stracisz swoje pieniądze i to wszystko!
Nieostrożność
Nie da się ukryć, że tempo życia w Internecie jest szybsze niż to, jakie prowadzimy off-line. Często robimy kilka rzeczy na raz w sieci: pracujemy, sprawdzamy maile, czytamy wiadomości, czatujemy za pośrednictwem komunikatorów internetowych, słuchamy muzyki itd. W efekcie nasza uwaga staje się trochę rozproszona, a my sami mniej uważni. To może spowodować, że dajemy się nabrać na oszukańczy mail, chociaż uważne przeczytanie wystarczyłoby, aby natychmiast wykasować go z naszej skrzynki. Nie spiesz się z podejmowaniem działań. Daj sobie czas, aby pomyśleć, a potem przeczytaj wiadomość drugi raz.
Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?
Poniższe oznaki pośrednio wskazują, że e-mail pochodzi od cyberprzestępcy:
- Pole "Do:" zawiera nazwisko inne niż twoje - to oznacza, że masz do czynienia z masową wysyłką, a pole "Do" nie ma nic wspólnego z zawartością e-maila i zostało wybrane losowo.
- W polu "Od" znajduje się nieznany adres - To oznacza, że wiadomość nie pochodzi od organizacji, która została podana jako jej nadawca. Pamiętaj, żadna szanująca się organizacja nie wysyła e-maili z darmowego klienta pocztowego.
- Niektóre ze słów są pisane WIELKIMI LITERAMI - jest to jedna z taktyk stosowanych przez spamerów w celu przyciągnięcia uwagi użytkownika.
- Niektóre ze słów zostały napisane błędnie ('Lloan' zamiast 'loan,' lub 'Youwon' zamiast 'You won')- jest to taktyka, którą spamerzy wykorzystują do obejścia filtrów antyspamowych.
- Odsyłacz nie zgadza się z adresem oficjalnej strony organizacji - jak wspomnieliśmy wyżej, jest to niewątpliwa oznaka tego, że ktoś próbuje zwabić cię na sfałszowaną stronę.
- Bezosobowy zwrot powitalny (Drogi Przyjacielu, Szanowny Kliencie, Drogi Subskrybencie, Witam!) - tego rodzaju powitanie oznacza, że nadawca nie zna twojego nazwiska oraz że wiadomość jest po prostu spamem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.