REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego? - poradnik

Kaspersky Lab Polska
Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego.
Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego.

REKLAMA

REKLAMA

Czasami oszustwo rozpoznamy nie na podstawie informacji zawartych w e-mailu, ale sposobu, w jaki wiadomość została napisana, oraz rozkładu tekstu. Dlatego warto wymienić również niektóre techniczne oznaki oszustwa. Gdy już będziesz je znał, bez problemu odróżnisz legalne e-maile od fałszywych wiadomości.

Jak wiemy, najsłabszym ogniwem w ochronie przed dowolną formą oszustwa, łącznie z oszustwem internetowym, jest człowiek. Żadne metody techniczne nie pomogą nam, jeżeli będziemy nieostrożni. Przyjrzyjmy się, jakie ludzkie słabości najczęściej wykorzystują oszuści.

REKLAMA

Chciwość

Chciwość jest głównym aspektem natury ludzkiej, jaki wykorzystują oszuści. Łatwe pieniądze, wygrane na loterii, wykorzystywanie luk w systemach płatności elektronicznych lub innych - wszystkie te oszustwa opierają się na zasadzie "na początek daj nam trochę pieniędzy, później dostaniesz miliony". Naturalnie, nie ma żadnego "później". Pamiętaj o tym i nie daj się nabrać.

Strach

REKLAMA

Cyberprzestępcy wykorzystują również inną słabość ludzką: strach. Wiadomości, takie jak "Kliknij ten odsyłacz lub twoje konto zostanie zablokowane", "jeżeli nie wyślesz wiadomości tekstowej na ten numer, 10 minut po przeczytaniu tego e-maila twoje konto zostanie usunięte" i inne podobne groźby żerują na strachu i popychają użytkowników do zrobienia pewnych rzeczy natychmiast, bez zastanawiania się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj, że żaden dostawca nie zablokuje w ten sposób twojego konta. Jak już wspominaliśmy, żaden dostawca nigdy nie poprosi cię, abyś kliknął odsyłacz w e-mailu w celu wprowadzenia swoich osobistych danych. Żaden legalny serwis nie będzie ponaglał cię w związku z wykonaniem jakiegoś działania. Wszystkie wiadomości, które próbują wystraszyć odbiorcę lub zawierają ponaglenie, mogą zostać odrzucone jako próba oszustwa.

Polecamy: W jaki sposób cyberprzestępcy atakują firmy?

Naiwność /chęć pomocy / łatwowierność

Niestety, oszuści próbują również wykorzystać naszą dobrą naturę. Pamiętaj, że wszelkie prośby o pomoc, które dostajesz w formie spamu, stanowią oszustwo. Jeżeli naprawdę chcesz pomóc, wykorzystaj oficjalny kanał. Prawdziwe organizacje charytatywne nigdy nie posługują się spamem.

Ciekawość

Co ciekawe, niektórzy ludzie wysyłają czasem pieniądze oszustom z czystej ciekawości. Nawet jeśli nie do końca rozumieją, o czym jest mowa w e-mailu, i tak naprawdę nie liczą na to, że wpadnie im te sto tysięcy milionów dolarów, po prostu zastanawiają się, co się zdarzy, gdy klikną link. Co to jest? Jak to działa? Co się stanie? Chcesz wiedzieć, co się stanie? Stracisz swoje pieniądze i to wszystko!

Nieostrożność

Nie da się ukryć, że tempo życia w Internecie jest szybsze niż to, jakie prowadzimy off-line. Często robimy kilka rzeczy na raz w sieci: pracujemy, sprawdzamy maile, czytamy wiadomości, czatujemy za pośrednictwem komunikatorów internetowych, słuchamy muzyki itd. W efekcie nasza uwaga staje się trochę rozproszona, a my sami mniej uważni. To może spowodować, że dajemy się nabrać na oszukańczy mail, chociaż uważne przeczytanie wystarczyłoby, aby natychmiast wykasować go z naszej skrzynki. Nie spiesz się z podejmowaniem działań. Daj sobie czas, aby pomyśleć, a potem przeczytaj wiadomość drugi raz.

Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Poniższe oznaki pośrednio wskazują, że e-mail pochodzi od cyberprzestępcy:

  • Pole "Do:" zawiera nazwisko inne niż twoje - to oznacza, że masz do czynienia z masową wysyłką, a pole "Do" nie ma nic wspólnego z zawartością e-maila i zostało wybrane losowo.
  • W polu "Od" znajduje się nieznany adres - To oznacza, że wiadomość nie pochodzi od organizacji, która została podana jako jej nadawca. Pamiętaj, żadna szanująca się organizacja nie wysyła e-maili z darmowego klienta pocztowego.
  • Niektóre ze słów są pisane WIELKIMI LITERAMI - jest to jedna z taktyk stosowanych przez spamerów w celu przyciągnięcia uwagi użytkownika.
  • Niektóre ze słów zostały napisane błędnie ('Lloan' zamiast 'loan,' lub 'Youwon' zamiast 'You won')- jest to taktyka, którą spamerzy wykorzystują do obejścia filtrów antyspamowych.
  • Odsyłacz nie zgadza się z adresem oficjalnej strony organizacji - jak wspomnieliśmy wyżej, jest to niewątpliwa oznaka tego, że ktoś próbuje zwabić cię na sfałszowaną stronę.
  • Bezosobowy zwrot powitalny (Drogi Przyjacielu, Szanowny Kliencie, Drogi Subskrybencie, Witam!) - tego rodzaju powitanie oznacza, że nadawca nie zna twojego nazwiska oraz że wiadomość jest po prostu spamem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA