reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego? - poradnik

Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego? - poradnik

Czasami oszustwo rozpoznamy nie na podstawie informacji zawartych w e-mailu, ale sposobu, w jaki wiadomość została napisana, oraz rozkładu tekstu. Dlatego warto wymienić również niektóre techniczne oznaki oszustwa. Gdy już będziesz je znał, bez problemu odróżnisz legalne e-maile od fałszywych wiadomości.

Jak wiemy, najsłabszym ogniwem w ochronie przed dowolną formą oszustwa, łącznie z oszustwem internetowym, jest człowiek. Żadne metody techniczne nie pomogą nam, jeżeli będziemy nieostrożni. Przyjrzyjmy się, jakie ludzkie słabości najczęściej wykorzystują oszuści.

Chciwość jest głównym aspektem natury ludzkiej, jaki wykorzystują oszuści. Łatwe pieniądze, wygrane na loterii, wykorzystywanie luk w systemach płatności elektronicznych lub innych - wszystkie te oszustwa opierają się na zasadzie "na początek daj nam trochę pieniędzy, później dostaniesz miliony". Naturalnie, nie ma żadnego "później". Pamiętaj o tym i nie daj się nabrać.

Cyberprzestępcy wykorzystują również inną słabość ludzką: strach. Wiadomości, takie jak "Kliknij ten odsyłacz lub twoje konto zostanie zablokowane", "jeżeli nie wyślesz wiadomości tekstowej na ten numer, 10 minut po przeczytaniu tego e-maila twoje konto zostanie usunięte" i inne podobne groźby żerują na strachu i popychają użytkowników do zrobienia pewnych rzeczy natychmiast, bez zastanawiania się.

Pamiętaj, że żaden dostawca nie zablokuje w ten sposób twojego konta. Jak już wspominaliśmy, żaden dostawca nigdy nie poprosi cię, abyś kliknął odsyłacz w e-mailu w celu wprowadzenia swoich osobistych danych. Żaden legalny serwis nie będzie ponaglał cię w związku z wykonaniem jakiegoś działania. Wszystkie wiadomości, które próbują wystraszyć odbiorcę lub zawierają ponaglenie, mogą zostać odrzucone jako próba oszustwa.

Polecamy: W jaki sposób cyberprzestępcy atakują firmy?

Niestety, oszuści próbują również wykorzystać naszą dobrą naturę. Pamiętaj, że wszelkie prośby o pomoc, które dostajesz w formie spamu, stanowią oszustwo. Jeżeli naprawdę chcesz pomóc, wykorzystaj oficjalny kanał. Prawdziwe organizacje charytatywne nigdy nie posługują się spamem.

Co ciekawe, niektórzy ludzie wysyłają czasem pieniądze oszustom z czystej ciekawości. Nawet jeśli nie do końca rozumieją, o czym jest mowa w e-mailu, i tak naprawdę nie liczą na to, że wpadnie im te sto tysięcy milionów dolarów, po prostu zastanawiają się, co się zdarzy, gdy klikną link. Co to jest? Jak to działa? Co się stanie? Chcesz wiedzieć, co się stanie? Stracisz swoje pieniądze i to wszystko!

Nie da się ukryć, że tempo życia w Internecie jest szybsze niż to, jakie prowadzimy off-line. Często robimy kilka rzeczy na raz w sieci: pracujemy, sprawdzamy maile, czytamy wiadomości, czatujemy za pośrednictwem komunikatorów internetowych, słuchamy muzyki itd. W efekcie nasza uwaga staje się trochę rozproszona, a my sami mniej uważni. To może spowodować, że dajemy się nabrać na oszukańczy mail, chociaż uważne przeczytanie wystarczyłoby, aby natychmiast wykasować go z naszej skrzynki. Nie spiesz się z podejmowaniem działań. Daj sobie czas, aby pomyśleć, a potem przeczytaj wiadomość drugi raz.

Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego.
Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama