reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?

Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?

Jest jeszcze inna kategoria kwestii dotyczących ochrony opartej na chmurze, o których często dyskutuje się w Internecie i traktuje jako wadę. W rzeczywistości jednak nie stanowią one problemu. W tej sekcji chciałbym zająć się tymi kwestiami i wyjaśnić, dlaczego nie powinny być postrzegane jako słabe punkty.

• Użytkownik może otrzymać odpowiedź stworzoną przez cyberprzestępcę podszywającego się pod firmę antywirusową. W rozwiązaniu tego problemu pomoże załączenie podpisu cyfrowego do wysyłanych danych.
• Chmura nie może zapewnić użytkownikowi ochrony podczas skanowania na żądanie (skanowanie obiektów nie jest wykonywane w czasie rzeczywistym, ale na życzenie użytkownika) z powodu dużej liczby żądań skanowania wysyłanych do serwera chmury. Ochrona oparta na chmurze pozwala bez żadnych problemów wykrywać zagrożenia podczas skanowania na żądanie.

Powstaje jednak pytanie: czy skanowania na żądanie ma sens jeżeli chodzi o zapewnienie użytkownikom ochrony przed aktywnymi zagrożeniami? Jak pokazuje doświadczenie, skanowanie na żądanie niewiele pomaga w walce z aktywnymi zagrożeniami. Jeżeli jest włączony system ochrony OnAccess (tj. system identyfikujący zagrożenia w czasie rzeczywistym w momencie uzyskania dostępu do zainfekowanego obiektu), zapewni on użytkownikowi wstępną ochronę. Jeżeli skaner na żądanie znajdzie coś podczas działania systemu OnAccess, prawdopodobnie będzie to ukryty szkodliwy program, który, w ten czy inny sposób, zostanie zablokowany, jak tylko zostanie uruchomiony lub gdy inne aplikacje wyślą żądanie.

Innymi słowy, wykorzystanie skanowania na żądanie w środowisku ochrony opartej na chmurze jest możliwe, nie jest to jednak bardzo skuteczny sposób ochrony użytkowników przed aktywnymi zagrożeniami.

Polecamy: Jak powstała chmura antywirusowa?

Zbadałem okoliczności, które doprowadziły do powstania chmur antywirusowych, i omówiłem krótko, w jaki sposób działa ochrona oparta na chmurze, jakie są jej zalety i wady.

W jakim miejscu plasuje się chmura w dzisiejszej branży antywirusowej? Czy są rzeczywiste korzyści wykorzystywania technologii chmury i czy technologia ta oferuje coś całkowicie nowego?

Podejście oparte na chmurze z pewnością nie jest złotym środkiem w walce z cyberprzestępcami. Jednak udowodniono szereg zalet ochrony opartej na chmurze: szybko identyfikuje i blokuje nowe zagrożenia, blokuje nie tylko zagrożenia, ale również źródła ich rozprzestrzeniania się. Dzięki temu możemy przewidzieć nowy kierunek rozwoju branży antywirusowej. Ponadto, wszystkie te zalety można zautomatyzować przy pomocy wyspecjalizowanego systemu oferującego niski współczynnik fałszywych trafień.

Chmura to nie tylko moda – to skuteczna technologia ochrony użytkowników. Wraz z rozwojem takich technologii wzrośnie ich rola i znaczenie w branży antywirusowej.

Jednak nie powinniśmy postrzegać chmury antywirusowej jedynie jako oddzielnej technologii ochrony użytkowników. Bez wątpienia systemy oparte na chmurze mogą działać całkowicie automatycznie bez konieczności wykorzystywania bogatego doświadczenia zdobytego przez ekspertów z branży przez lata wykrywania zagrożeń. Jednakże skuteczność takiego podejścia jest daleka od ideału. Maksymalną ochronę może zapewnić połączenie technologii bezpieczeństwa, które już opanowaliśmy, z systemami chmury antywirusowej.

Rezultat takiego połączonego podejścia jest lepszy niż wykorzystywanie tylko jednego podejścia: systemy oparte na chmurze zapewniają szybki czas reakcji na nieznane zagrożenia, jednocześnie zachowany jest wysoki współczynnik wykrywalności i proaktywności, niski margines błędu i kompletne dane o zagrożeniach.

 Polecamy: Jakie są wady i zalety chmury antywirusowej?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?
Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama