REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa?

Kamil Rogala
Jeśli myślimy, że laptopa nie da się ukraść, bo jest zbyt duży i nieporęczny, jesteśmy w ogromnym błędzie.
Jeśli myślimy, że laptopa nie da się ukraść, bo jest zbyt duży i nieporęczny, jesteśmy w ogromnym błędzie.

REKLAMA

REKLAMA

Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się nie tylko na drodze, ale również w przypadku komputerów. Pamiętajmy jednak, że nie jest to najlepsza metoda zabezpieczenia laptopa przed kradzieżą. Jeśli myślimy, że laptopa nie da się ukraść, bo jest zbyt duży i nieporęczny, jesteśmy w ogromnym błędzie. Wystarczy chwila nieuwagi na uczelni, w pociągu czy restauracji, a nasze drogocenne narzędzie pracy zniknie. Domowy czy służbowy komputer dla wielu osób jest codziennym narzędziem pracy, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzień. Jak więc zabezpieczyć nasz komputer przed kradzieżą?

Naszym komputerom i zgromadzonym na dyskach danym grożą nie tylko awarie. Awarie można usunąć w kilka minut, godzin lub dni. Niestety nie jest tak wesoło, gdy komputer padnie łupem złodzieja, a niestety w ostatnich czasach proceder ten jest coraz częstszy. Śledząc policyjne dane, w 2005 roku w Polsce ukradziono prawie pięć tysięcy komputerów, w roku 2009 ich liczba przekroczyła już siedem i pół tysiąca. Z niepokojem czekamy na statystyki z ubiegłego roku. Jeśli nie chcemy być częścią statystyk z roku 2011, warto odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt.

REKLAMA

Trzymajmy komputer na… smyczy!

Nie jest wielką tajemnicą, że na kradzież w lwiej części przypadków narażone są komputery przenośne. Owszem, zdarzają się kradzieże komputerów stacjonarnych, ale dzieje się tak podczas włamań do domów. Nikt o zdrowych zmysłach nie spaceruje po ulicy czy nie pije kawy w kawiarni z komputerem stacjonarnym na stoliku. Każdy doskonale wie, że przeznaczeniem komputerów przenośnych, notebooków i netbooków jest praca w terenie. Praca tam, gdzie spotykamy wiele osób, z których nie każda ma uczciwe zamiary. W związku z tym, jeśli lubimy lub jesteśmy z różnych przyczyn zmuszeni do pracy z laptopem poza domem, warto zastosować się do pewnych zasad bezpieczeństwa.

Sprawdź: VoIP – co to takiego i czy się opłaca?

REKLAMA

Po pierwsze zadbajmy o podstawy, czyli odpowiednią ochronę podczas przenoszenia sprzętu. Możemy na przykład kupić specjalnie przeznaczoną do tego torbę. Z pewnością z wyborem nie będziemy mieli problemu, gdyż na rynku jest zatrzęsienie najróżniejszych modeli toreb, plecaków czy pokrowców. Dobrą alternatywą będzie model umożliwiający zamknięcie torby na przykład na niewielką kłódkę lub zamek szyfrowy. Już sam widok takiego dodatkowego zabezpieczenia może zniechęcić do działania przestępcę. Jeśli nie zależy nam na szyku i elegancji, możemy wybrać plecak przeznaczony do transportu notebooka. Taki rodzaj opakowania komputera sprawi, że przez złodzieja nie będziemy od razu wytypowani, jako potencjalna ofiara. Plecak nie kojarzy się z zabezpieczeniem laptopa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O bezpieczeństwo swojego sprzętu należy dbać nie tylko podczas transportu, ale również, a może przede wszystkim w czasie pracy. Gdy rozpoczynamy pracę warto zadbać o to, aby przy próbie kradzieży złodziej nie mógł łatwo oddalić się z naszym komputerem. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się linki zabezpieczające. Mocuje je się z jednej strony do komputera, z drugiej zaś do solidnych nieruchomych części otoczenia. Może to być noga biurka, blat stolika etc. Tego typu smycze można zamykać w sposób tradycyjny, za pomocą kluczyka, lub za pomocą zamka szyfrowego.

Innym wyjściem jest zabezpieczenie laptopa za pomocą czujnika ruchu. W tym przypadku do obudowy komputera montowany jest specjalny moduł, który pod wpływem ruchu (gdy notebook zostaje podniesiony lub przesunięty) włącza głośny i przenikliwy alarm. Jest to dość drastyczna, ale z pewnością skuteczna metoda odstraszenia miłośnika cudzego sprzętu.

Polecamy: Problemy z gwarancją – gdzie udać się po pomoc?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA