REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa?

Kamil Rogala
Jeśli myślimy, że laptopa nie da się ukraść, bo jest zbyt duży i nieporęczny, jesteśmy w ogromnym błędzie.
Jeśli myślimy, że laptopa nie da się ukraść, bo jest zbyt duży i nieporęczny, jesteśmy w ogromnym błędzie.

REKLAMA

REKLAMA

Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się nie tylko na drodze, ale również w przypadku komputerów. Pamiętajmy jednak, że nie jest to najlepsza metoda zabezpieczenia laptopa przed kradzieżą. Jeśli myślimy, że laptopa nie da się ukraść, bo jest zbyt duży i nieporęczny, jesteśmy w ogromnym błędzie. Wystarczy chwila nieuwagi na uczelni, w pociągu czy restauracji, a nasze drogocenne narzędzie pracy zniknie. Domowy czy służbowy komputer dla wielu osób jest codziennym narzędziem pracy, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzień. Jak więc zabezpieczyć nasz komputer przed kradzieżą?

Naszym komputerom i zgromadzonym na dyskach danym grożą nie tylko awarie. Awarie można usunąć w kilka minut, godzin lub dni. Niestety nie jest tak wesoło, gdy komputer padnie łupem złodzieja, a niestety w ostatnich czasach proceder ten jest coraz częstszy. Śledząc policyjne dane, w 2005 roku w Polsce ukradziono prawie pięć tysięcy komputerów, w roku 2009 ich liczba przekroczyła już siedem i pół tysiąca. Z niepokojem czekamy na statystyki z ubiegłego roku. Jeśli nie chcemy być częścią statystyk z roku 2011, warto odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt.

REKLAMA

Trzymajmy komputer na… smyczy!

Nie jest wielką tajemnicą, że na kradzież w lwiej części przypadków narażone są komputery przenośne. Owszem, zdarzają się kradzieże komputerów stacjonarnych, ale dzieje się tak podczas włamań do domów. Nikt o zdrowych zmysłach nie spaceruje po ulicy czy nie pije kawy w kawiarni z komputerem stacjonarnym na stoliku. Każdy doskonale wie, że przeznaczeniem komputerów przenośnych, notebooków i netbooków jest praca w terenie. Praca tam, gdzie spotykamy wiele osób, z których nie każda ma uczciwe zamiary. W związku z tym, jeśli lubimy lub jesteśmy z różnych przyczyn zmuszeni do pracy z laptopem poza domem, warto zastosować się do pewnych zasad bezpieczeństwa.

Sprawdź: VoIP – co to takiego i czy się opłaca?

REKLAMA

Po pierwsze zadbajmy o podstawy, czyli odpowiednią ochronę podczas przenoszenia sprzętu. Możemy na przykład kupić specjalnie przeznaczoną do tego torbę. Z pewnością z wyborem nie będziemy mieli problemu, gdyż na rynku jest zatrzęsienie najróżniejszych modeli toreb, plecaków czy pokrowców. Dobrą alternatywą będzie model umożliwiający zamknięcie torby na przykład na niewielką kłódkę lub zamek szyfrowy. Już sam widok takiego dodatkowego zabezpieczenia może zniechęcić do działania przestępcę. Jeśli nie zależy nam na szyku i elegancji, możemy wybrać plecak przeznaczony do transportu notebooka. Taki rodzaj opakowania komputera sprawi, że przez złodzieja nie będziemy od razu wytypowani, jako potencjalna ofiara. Plecak nie kojarzy się z zabezpieczeniem laptopa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O bezpieczeństwo swojego sprzętu należy dbać nie tylko podczas transportu, ale również, a może przede wszystkim w czasie pracy. Gdy rozpoczynamy pracę warto zadbać o to, aby przy próbie kradzieży złodziej nie mógł łatwo oddalić się z naszym komputerem. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się linki zabezpieczające. Mocuje je się z jednej strony do komputera, z drugiej zaś do solidnych nieruchomych części otoczenia. Może to być noga biurka, blat stolika etc. Tego typu smycze można zamykać w sposób tradycyjny, za pomocą kluczyka, lub za pomocą zamka szyfrowego.

Innym wyjściem jest zabezpieczenie laptopa za pomocą czujnika ruchu. W tym przypadku do obudowy komputera montowany jest specjalny moduł, który pod wpływem ruchu (gdy notebook zostaje podniesiony lub przesunięty) włącza głośny i przenikliwy alarm. Jest to dość drastyczna, ale z pewnością skuteczna metoda odstraszenia miłośnika cudzego sprzętu.

Polecamy: Problemy z gwarancją – gdzie udać się po pomoc?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA