| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – cześć II

Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – cześć II

Znamy już zasady kwalifikowania wydatków w przypadku zakupu nowego środka transportu. Jeżeli jednak zakup takiego pojazdu przewyższa nasze możliwości, może warto zastanowić się nad zakupem używanego środka transportu. One również mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowane w projekcie i podlegać refundacji ze środków unijnych, ale pod warunkiem zachowania określonych zasad kwalifikowalności.

Zakup używanego środka transportu

Zakup używanego środka transportu może zostać uznany za wydatek kwalifikowany po spełnieniu dwóch zasad, o których pisałem w I części artykułu tj. przedmiotem działalności gospodarczej  wnioskodawcy nie jest świadczenie usług transportowych oraz środek transportu powinien wpisywać się w rodzaje Klasyfikacji Środków Trwałych, o których mowa w Wytycznych. Jednakże w przypadku zakupu używanego środka transportu wnioskodawców obowiązują dodatkowe zasady, które należy spełnić, w celu uznania zakupu za kwalifikowany.  Po pierwsze, w okresie 7 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie środek transportu nie został zakupiony z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.

Zbywca używanego środków transportu musi wystawić nam deklarację określającą pochodzenie środka transportu i zawierającą informację dotyczącą daty i miejsca zakupu oraz danych nabywcy. W deklaracji tej zbywca środka transportu potwierdza, że w ciągu ostatnich 7 lat środek transportu nie został zakupiony ze środków pomocy krajowej lub wspólnotowej.

Po drugie, cena środka transportu nie powinna przekraczać jego wartości rynkowej, określonej na dzień zakupu i być niższa od ceny nowego środka transportu.

Podczas oceny projektu, wnioskodawca może zostać poproszony o przedstawienie wyceny nowego środka transportu.

Po trzecie, środek transportu musi posiadać właściwości techniczne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia objętego dofinansowaniem oraz spełniać obowiązujące normy i standardy.

Zakup używanych środków transportu nie powinien ograniczać się do zastąpienia wycofywanych środków transportu przez środki transportu o identycznych parametrach i osiągach.

Polecamy serwis: Samochód w firmie

Po czwarte, zakupiony środek transportu musi zostać włączony do ewidencji środków trwałych oraz wydatki poniesione na jego zakup muszą być traktowane jako wydatki inwestycyjne zgodnie z zasadami rachunkowości.

Po piąte, używany środek trwały musi zostać zakupiony przy wykorzystaniu finansowania w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK