| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – cześć II

Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – cześć II

Znamy już zasady kwalifikowania wydatków w przypadku zakupu nowego środka transportu. Jeżeli jednak zakup takiego pojazdu przewyższa nasze możliwości, może warto zastanowić się nad zakupem używanego środka transportu. One również mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowane w projekcie i podlegać refundacji ze środków unijnych, ale pod warunkiem zachowania określonych zasad kwalifikowalności.

Zakup używanego środka transportu

Zakup używanego środka transportu może zostać uznany za wydatek kwalifikowany po spełnieniu dwóch zasad, o których pisałem w I części artykułu tj. przedmiotem działalności gospodarczej  wnioskodawcy nie jest świadczenie usług transportowych oraz środek transportu powinien wpisywać się w rodzaje Klasyfikacji Środków Trwałych, o których mowa w Wytycznych. Jednakże w przypadku zakupu używanego środka transportu wnioskodawców obowiązują dodatkowe zasady, które należy spełnić, w celu uznania zakupu za kwalifikowany.  Po pierwsze, w okresie 7 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie środek transportu nie został zakupiony z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.

Zbywca używanego środków transportu musi wystawić nam deklarację określającą pochodzenie środka transportu i zawierającą informację dotyczącą daty i miejsca zakupu oraz danych nabywcy. W deklaracji tej zbywca środka transportu potwierdza, że w ciągu ostatnich 7 lat środek transportu nie został zakupiony ze środków pomocy krajowej lub wspólnotowej.

Po drugie, cena środka transportu nie powinna przekraczać jego wartości rynkowej, określonej na dzień zakupu i być niższa od ceny nowego środka transportu.

Podczas oceny projektu, wnioskodawca może zostać poproszony o przedstawienie wyceny nowego środka transportu.

Po trzecie, środek transportu musi posiadać właściwości techniczne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia objętego dofinansowaniem oraz spełniać obowiązujące normy i standardy.

Zakup używanych środków transportu nie powinien ograniczać się do zastąpienia wycofywanych środków transportu przez środki transportu o identycznych parametrach i osiągach.

Polecamy serwis: Samochód w firmie

Po czwarte, zakupiony środek transportu musi zostać włączony do ewidencji środków trwałych oraz wydatki poniesione na jego zakup muszą być traktowane jako wydatki inwestycyjne zgodnie z zasadami rachunkowości.

Po piąte, używany środek trwały musi zostać zakupiony przy wykorzystaniu finansowania w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »