reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Co z VAT-em przy leasingu samochodów o masie do 3,5 tony?

Co z VAT-em przy leasingu samochodów o masie do 3,5 tony?

Kiedy jest możliwe odliczenie całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych i innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej? Czy samochód ciężarowym musi spełniać określone warunki? Przeczytaj.

Jakich samochodów dotyczy możliwość odliczenia?

  • samochodów, które mają jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą;
  • samochodów mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; ten warunek każdorazowo potwierdza okręgowa stacja diagnostyczna;
  • pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.

Jeżeli pojazd jest samochodem osobowym to w przypadku leasingu odliczeniu podlega 60 proc. naliczonego do opłat leasingowych podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

Odlicza się 60 proc. naliczonego do każdej opłaty VAT-u, aż do uzyskania limitu 6.000 zł. Potem naliczony, a nie rozliczony podatek VAT stanowi koszt uzyskania przychodu.

Polecamy: Leasingując samochód płacimy VAT

Jeżeli leasingujesz pojazd, którego DMC (dopuszczalna masa całkowita) jest mniejsze niż 3,5 tony i chcesz zgodnie z wyżej opisanymi zasadami rozliczać całość podatku VAT z opłat leasingowych, to nie zapomnij zgłosić tego faktu do Twojej firmie leasingowej.

Odbywa się to poprzez wcześniejszą wizytę w okręgowej stacji diagnostycznej, która wystawia zaświadczenie o „VAT-owości” pojazdu, na podstawie którego firma leasingowa, we właściwym wydziale komunikacji uzyskuje stosowny wpis w Twoim dowodzie rejestracyjnym.

Polecamy: Kalkulator - leasing a kredyt na samochód

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co z VAT-em przy leasingu samochodów o masie do 3,5 tony?
Co z VAT-em przy leasingu samochodów o masie do 3,5 tony?

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama