Skradziony laptop – co zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli nasz notebook został skradziony, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy postawić to poszukanie wszystkich danych na temat zakupionego przez nas sprzętu. Przyda się wszystko: rachunek, faktura, gwarancja i wszystkie dokumenty, które dostaliśmy podczas kupna. Najważniejszy jest jednak numer seryjny kupionego przez nas modelu. Taki numer znajdziemy między innymi na obudowie komputera, jednak, jeśli wcześniej nie spisaliśmy numeru, znajdziemy go na przykład na karcie gwarancyjnej dodanej do komputera. Już wiemy jak ważne jest zachowanie dowodu zakupu notebooka i jego karty gwarancyjnej nawet na długo po upływie okresu obowiązywania gwarancji.
REKLAMA
Oba te dokumenty będą bardzo pomocne w momencie, gdy zgłosimy kradzież na policję. Stróżom prawa będzie znacznie łatwiej odnaleźć komputer na podstawie numeru seryjnego, a dowód zakupu przekona policję, że to właśnie my jesteśmy prawowitymi właścicielami laptopa. Numer seryjny można również przekazać producentowi notebooka, na przykład za pośrednictwem infolinii lub specjalnego formularza na stronie internetowej producenta. Czemu jest to ważne?
Zobacz również: Czym jest drive-by download - poradnik
REKLAMA
Jeśli zgłosimy fakt kradzieży komputera producentowi, podając wcześniej kopię zawiadomienia złożonego na policji, numer seryjny urządzenia zostanie wpisany na specjalną listę. W momencie, gdy oznaczony nim komputer trafi do serwisu, pracownicy tego punktu będą mieli obowiązek powiadomić organa ścigania. Jest to, co prawda niewielka szansa, ale jeśli komputer zostanie sprzedany, kupiec prędzej czy później może udać się do serwisu.
Jeśli przed kradzieżą wyposażyliśmy naszego notebooka w specjalne oprogramowanie, na przykład Computrace Complete, Inspice Trace czy Laptop Tracker, mamy możliwość śledzenia naszego sprzętu. Tego typu aplikacje mają jedno główne zadanie. Gdy komputer zostanie podłączony do Internetu, na przykład za pomocą sieci Wi-Fi, aplikacja wysyła na serwer producenta programu informacje o swoim położeniu. Te dane z kolei są przekazywane do właściciele laptopa. Co ciekawe, niektóre z tych programów umieszczają swoje niezbędne funkcje w BIOS-ie płyty głównej. Dzięki temu nawet po reinstalacji systemu, program nadal będzie funkcjonował.
Zobacz również: Gwarancja door-to-door – na czym polega?
Co z naszymi danymi?
Mimo wielu zabezpieczeń i zgłoszenia sprawy na policję, nie mamy stuprocentowych szans na odzyskanie swojego sprzętu i zapisanych na nim danych. Dlatego też możemy zadbać o to, aby nasze dane były bezpieczniejsze. Jeśli posiadamy jeden z najnowszych modeli komputera, jest szansa, że został on wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia. Może to być na przykład czytnik linii papilarnych, z którego powinniśmy korzystać jak najczęściej. Można też zablokować drogę do ważnych danych, stosując programy szyfrujące informacje. Pamiętajmy również o częstym tworzeniu kopii zapasowych swoich danych. Wówczas nawet w wypadku kradzieży stracimy co prawda notebook, ale dzięki kopiom bezpieczeństwa zachowamy owoce naszej pracy lub kolekcję naszych zdjęć lub filmów.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA