REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skradziony laptop – co zrobić?

Kamil Rogala
Mimo wielu zabezpieczeń i zgłoszenia sprawy na policję, nie mamy stuprocentowych szans na odzyskanie swojego sprzętu.
Mimo wielu zabezpieczeń i zgłoszenia sprawy na policję, nie mamy stuprocentowych szans na odzyskanie swojego sprzętu.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo naszej ostrożności i zapobiegliwości nasz laptop padł łupem złodzieja. Jesteśmy załamani i zdenerwowani, ale mimo wszystko w takich chwilach warto zachować spokój i postępować według pewnych zasad i wskazówek. Na szczęście są spore szanse na to, aby odzyskać nasz sprzęt, ale będą nam potrzebne niezbędne dane dotyczące naszego laptopa. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

REKLAMA

Jeśli nasz notebook został skradziony, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy postawić to poszukanie wszystkich danych na temat zakupionego przez nas sprzętu. Przyda się wszystko: rachunek, faktura, gwarancja i wszystkie dokumenty, które dostaliśmy podczas kupna. Najważniejszy jest jednak numer seryjny kupionego przez nas modelu. Taki numer znajdziemy między innymi na obudowie komputera, jednak, jeśli wcześniej nie spisaliśmy numeru, znajdziemy go na przykład na karcie gwarancyjnej dodanej do komputera. Już wiemy jak ważne jest zachowanie dowodu zakupu notebooka i jego karty gwarancyjnej nawet na długo po upływie okresu obowiązywania gwarancji.

REKLAMA

Oba te dokumenty będą bardzo pomocne w momencie, gdy zgłosimy kradzież na policję. Stróżom prawa będzie znacznie łatwiej odnaleźć komputer na podstawie numeru seryjnego, a dowód zakupu przekona policję, że to właśnie my jesteśmy prawowitymi właścicielami laptopa. Numer seryjny można również przekazać producentowi notebooka, na przykład za pośrednictwem infolinii lub specjalnego formularza na stronie internetowej producenta. Czemu jest to ważne?

Zobacz również: Czym jest drive-by download - poradnik

REKLAMA

Jeśli zgłosimy fakt kradzieży komputera producentowi, podając wcześniej kopię zawiadomienia złożonego na policji, numer seryjny urządzenia zostanie wpisany na specjalną listę. W momencie, gdy oznaczony nim komputer trafi do serwisu, pracownicy tego punktu będą mieli obowiązek powiadomić organa ścigania. Jest to, co prawda niewielka szansa, ale jeśli komputer zostanie sprzedany, kupiec prędzej czy później może udać się do serwisu.

Jeśli przed kradzieżą wyposażyliśmy naszego notebooka w specjalne oprogramowanie, na przykład Computrace Complete, Inspice Trace czy Laptop Tracker, mamy możliwość śledzenia naszego sprzętu. Tego typu aplikacje mają jedno główne zadanie. Gdy komputer zostanie podłączony do Internetu, na przykład za pomocą sieci Wi-Fi, aplikacja wysyła na serwer producenta programu informacje o swoim położeniu. Te dane z kolei są przekazywane do właściciele laptopa. Co ciekawe, niektóre z tych programów umieszczają swoje niezbędne funkcje w BIOS-ie płyty głównej. Dzięki temu nawet po reinstalacji systemu, program nadal będzie funkcjonował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Gwarancja door-to-door – na czym polega?

Co z naszymi danymi?

Mimo wielu zabezpieczeń i zgłoszenia sprawy na policję, nie mamy stuprocentowych szans na odzyskanie swojego sprzętu i zapisanych na nim danych. Dlatego też możemy zadbać o to, aby nasze dane były bezpieczniejsze. Jeśli posiadamy jeden z najnowszych modeli komputera, jest szansa, że został on wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia. Może to być na przykład czytnik linii papilarnych, z którego powinniśmy korzystać jak najczęściej. Można też zablokować drogę do ważnych danych, stosując programy szyfrujące informacje. Pamiętajmy również o częstym tworzeniu kopii zapasowych swoich danych. Wówczas nawet w wypadku kradzieży stracimy co prawda notebook, ale dzięki kopiom bezpieczeństwa zachowamy owoce naszej pracy lub kolekcję naszych zdjęć lub filmów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA