REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Plusy i minusy VoIP

Kamil Rogala
Jedną z największych zalet VoIP to możliwość prowadzenia rozmów za darmo.
Jedną z największych zalet VoIP to możliwość prowadzenia rozmów za darmo.

REKLAMA

REKLAMA

Dla osób, które ciągle zastanawiają się nad zmianą tradycyjnego telefonu na telefonię internetową VoIP, przedstawiamy zestawienie największych zalet tego typu rozwiązania. Oczywiście nie obędzie się również od wad, ale jest ich naprawdę niewiele. Poznajmy więc największe zalety usługi VoIP.

Jedną z największych zalet VoIP to możliwość prowadzenia rozmów za darmo. Większość operatorów VoIP w ramach swojej sieci oferuje połączenia zupełnie za darmo. Dzięki temu możemy prowadzić dowolnie długie rozmowy bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy nasz rozmówca, na przykład inna siedziba naszej firmy z którą często się kontaktujemy, również ma usługę VoIP u tego samego operatora.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zamierzamy dzwonić na numery tradycyjne, tu również odczujemy znaczną różnicę cen. Koszty połączeń są zdecydowanie niższe niż u tradycyjnych operatorów, a różnice najbardziej zauważalne w wypadku rozmów międzymiastowych i zagranicznych. Jeśli więc dzwonimy dużo do różnych odbiorców w różnych miastach, VoIP będzie idealnym rozwiązaniem.

Kolejną niezwykle istotną zaletą jest mobilność numeru. Co to oznacza? Otóż w przypadku telefonu tradycyjnego stacjonarnego, numer przypisany jest do adresu. Jeśli zmieniamy miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy, jesteśmy zmuszeni do wypełniania różnych dokumentów – jednym słowem mnóstwo papierkowej roboty i czekania. W przypadku VoIP jest zupełnie inaczej. Nie dość, że możemy wybrać sobie numer z dowolnej strefy numeracyjnej w kraju, to możemy z niego korzystać w dowolnym miejscu na ziemi. Ponadto numer możemy zabrać ze sobą do pracy, na wakacje lub gdy zmieniamy miejsce zamieszkania – bez formalności, bez problemów.

Zobacz również: Windows XP pozostanie w firmach – kiedy przyjdzie czas na „Siódemkę”?

REKLAMA

Kolejna zaleta to możliwość korzystania z kilku numerów publicznych. Oznacza to, że możemy wykupić kilka numerów miejskich z dowolnych stref numeracyjnych. Jakie są tego zalety? Otóż pozwoli to naszym znajomym lub partnerom firmowym, korzystającym z tradycyjnej telefonii dzwonić do nas zawsze po cenie połączenia lokalnego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z polskiego numeru przypisanego do usługi poza granicami naszego kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli powyższe zalety nie przekonały wszystkich, poznajmy kolejne plusy tej technologii. Niezaprzeczalnie takim plusem jest brak opłat abonamentowych. Zdecydowana większość operatorów VoIP nie pobiera opłaty abonamentowej za korzystanie ze swoich usług. To niezwykła zaleta, gdyż płacimy wyłącznie za wykonane rozmowy, a nie za podtrzymanie numeru z miesiąca na miesiąc. Zazwyczaj stosowaną formą płatności, jest przedpłata, czyli znany z telefonii komórkowej pre-paid. Najpierw uzupełniamy swoje konto, a następnie dzwonimy tyle, na ile wystarczą nam środki. Niektórzy operatorzy pobierają dodatkową opłatę, jeśli wybierzemy numer publiczny lub korzystamy z usług dodatkowych. Mimo to są to kwoty rzędu kilku złotych, które możemy kontrolować, w przeciwieństwie do usług zawartych w tradycyjnym abonamencie. Jak wiadomo, z wielu usług nie korzystamy, a i tak musimy za nie płacić.

Kolejnym plusem jest dostęp online do konfiguracji, billingów i usług. Dzięki temu w każdej chwili możemy zmienić ustawienia swojego konta VoIP, a billing online zapewni nam stałą kontrolę kosztów połączeń. Dodatkowo możemy korzystać z wielu udogodnień i usług, na przykład z wirtualnego faksu etc.

Zobacz również: Mobilne witryny - czy to konieczne?

Oczywiście zawsze znajdzie się jakaś wada. Warto pamiętać, że technologia VoIP, mimo ogromnej ilości zalet, wciąż jest bardziej zawodna od telefonii tradycyjnej. Gdy mamy przerwę w dostępie do łącza internetowego, również nasz telefon VoIP przestaje działać i nie możemy wykonywać i odbierać połączeń. Jeśli jednak posiadamy stabilne i pewne łącze internetowe, tego typu wada nie powinna negatywnie przesądzać o tym, czy telefonia VoIP jest lepszym rozwiązaniem w firmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA