| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > VoIP – co to takiego i czy się opłaca?

VoIP – co to takiego i czy się opłaca?

Telefon w firmie to rzecz niezbędna – bez znaczenia, czy jest to firmowa komórka, czy też telefon stacjonarny na biurku. Niestety z telefonem, szczególnie firmowym wiążą się rachunki, zazwyczaj na dość pokaźne sumy. Na szczęście istnieje pewna recepta na wszystkie bóle związane z finansami i telefonem. Ta recepta to VoIP.

Popularność usługi VoIP ciągle rośnie. Nic dziwnego – jest to usługa nie tylko coraz bardziej popularna, ale również znacznie tańsza i bardziej elastyczna w porównaniu do tradycyjnego telefonu stacjonarnego. Warto więc rozważyć taką alternatywę, szczególnie w przypadku firmy, gdzie rozmowy telefoniczne przeprowadzane są codziennie, a nie tylko wieczorami, w weekendy i święta.

Zacznijmy jednak od początku. Jak wiemy, Internet to nie tylko strony WWW. Internet to również cały szereg usług, które pozwalają nam łatwo, wygodnie i przede wszystkim tanio, a często nawet za darmo, kontaktować się ze znajomymi i rodziną. Dla wielu taki kontakt kojarzy się z komunikatorami internetowymi lub pocztą e-mail. Ale rozmawiamy tu o formie kontaktu, dzięki której wcale nie musimy siedzieć przed komputerem. Wystarczy kupić podłączany bezpośrednio do Internetu telefon VoIP, aby wykonywać połączenia tak samo komfortowo, jak z tradycyjnego aparatu stacjonarnego.

Zobacz również: Co zrobić, gdy tryby zarządzania energią w Windows nie działają poprawnie?

Ale czym w ogóle jest VoIP? Otóż VoIP to z angielskiego skrót od Voice over Internet Protocol – głos przez protokół internetowy. Usługa ta, nazywana również telefonią internetową, to technologia przesyłania głosu z wykorzystaniem Internetu. Dzięki braku konieczności ponoszenia kosztów utrzymania infrastruktury sieciowej, jak ma to miejsce w tradycyjnej telefonii, operatorzy VoIP mogą oferować bardzo niskie ceny połączeń w porównaniu ze zwykłymi operatorami telekomunikacyjnymi. Sprawdza się to również w przypadku rozmów międzynarodowych. Ponadto, połączenia, które zestawiane są wyłącznie przez Internet, na przykład w ramach jednego operatora, są przeważnie zupełnie darmowe.

Być może VoIP to dla wielu osób pewna abstrakcja. Ciężko tym osobom uwierzyć, że typowe rozmowy z wykorzystaniem głosu mogą być zarówno tak samo wygodne jak w przypadku rozmów przez telefon, ale jednocześnie niezwykle tanie lub praktycznie darmowe. Mimo to warto zapoznać się z tą technologią i poznać ją bliżej. 

Zobacz również: Wybór drukarki do firmy – pojęcia związane z drukarką

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »