REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zastępujemy tradycyjny telefon technologią VoIP – co jest niezbędne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. fot. Elswar
Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. fot. Elswar

REKLAMA

REKLAMA

Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. Można je co prawda zredukować korzystając z różnych konfiguracji pakietów lub po prostu redukując ilość rozmów do niezbędnego minimum. Jeśli jednak to nie przynosi pożądanego rezultatu, warto zainteresować się technologią telefonii internetowej VoIP. Co jest niezbędne do uruchomienia tej technologii w firmie?

REKLAMA

Znamy już plusy i minusy technologii VoIP i jeśli chcemy, aby zawitała ona do naszej firmy trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze, jeśli technologia telefonii internetowej ma całkowicie zastąpić tradycyjną linię telefoniczną, musimy koniecznie zadbać o stabilny, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Jeśli więc korzystamy z podstawowego łącza o niskiej przepustowości i raczej kiepskiej stabilności, możemy zapomnieć o prawidłowym działaniu VoIP.

REKLAMA

Jeśli chcemy korzystać z telefonii internetowej niezależnie od komputera, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W tym przypadku niezbędny jest odpowiedni telefon IP lub specjalna bramka VoIP. Pamiętajmy, że w tym przypadku wygoda korzystania z VoIP będzie zależeć od jakości i klasy sprzętu zakupionego do tego celu. Oprócz tego ważne jest, aby wybrać odpowiedniego operatora VoIP. To od niego zależy funkcjonalność telefonii internetowej i wysokość opłat za rozmowy. Operatorzy nie tylko pozwalają wybrać numer z dowolnej strefy numeracyjnej. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość przeniesienie starego numeru z telefonu stacjonarnego. Jest to szczególnie przydatne, gdy do wieloletniego numeru przyzwyczaili się stali klienci i kontrahenci.

Pamiętajmy, że w przypadku telefonii VoIP liczy się nie tyle szybkość łącza, co jego niezawodność. VoIP dobrze działa na tradycyjnych liniach ADSL, ale już gorzej w zestawieniu z Internetem mobilnym. Problemem w tym przypadku są duże opóźnienia, choć w idealnych warunkach, na przykład niedaleko nadajnika, VoIP działa przyzwoicie. Tak czy inaczej, jeśli myślimy poważnie o VoIP, zadbajmy o dość szybkie i stabilne łącze. Skorzysta na tym cała firma.

Zobacz również: Wybór drukarki do firmy – pojęcia związane z drukarką

REKLAMA

Jeśli chcemy szybko i sprawnie rozpocząć korzystanie z VoIP i dysponujemy nieograniczonym budżetem na ten cel, kupmy specjalny telefon IP i podłączmy go bezpośrednio do firmowego routera. Jeśli jednak chcemy na początku przeprowadzić kilkudniową próbę i nie chcemy w to dużo inwestować, istnieje wiele innych alternatyw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprostszą alternatywą dla telefonu IP jest prosty zestaw – komputer, mikrofon i słuchawki oraz odpowiednia aplikacja. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z VoIP tylko od czasu do czasu, lub chcą po prostu przeprowadzić próbę tej technologii. Do prowadzenia rozmów za pomocą komputera możemy wykorzystać specjalną aplikację, zwaną potocznie „softphone”. Odpowiedni program można pobrać ze strony internetowej operatora VoIP. Do pełni działania niezbędne są słuchawki z mikrofonem, które możemy kupić już za kilkanaście złotych.

Warto również wspomnieć, że za pomocą komputera możemy prowadzić wideo rozmowy oraz wideokonferencje. Jeśli korzystamy z komputera stacjonarnego, oprócz słuchawek z mikrofonem będziemy musieli dokupić kamerkę internetową. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazie, warto zainwestować w ten sprzęt kilkadziesiąt złotych. Jeśli zaś korzystamy z laptopa, większość urządzeń ma już seryjne wbudowane kamery internetowe.

Zobacz również: Na co zwracać uwagę kupując aparat kompaktowy dla firmy?

Kolejnym rozwiązaniem może być zakup specjalnej bramki VoIP. Do takiego urządzenia podłączymy tradycyjny telefon, który niegdyś był podłączony do tradycyjnego gniazdka telefonicznego. Bramka VoIP zamienia analogowy sygnał mowy z telefonu na dane VoIP, dzięki temu pozwala na korzystanie z telefonii internetowej bez pośrednictwa komputera. Najprostsza bramka VoIP ma jeden port RJ-45 do podłączenia Internetu oraz gniazdo RJ-11 umożliwiające podłączenie aparatu telefonicznego. Jeśli zamierzamy korzystać z tego typu rozwiązania na większą skalę, warto zainwestować w lepszy sprzęt wyposażony w większą ilość wejść.

Jednym z najpopularniejszych na rynku rozwiązań jest urządzenie Linksys PAP2T, które często oferują sami operatorzy. Jeśli trafimy na tego typu ofertę, warto ją przemyśleć. Urządzenie firmy Linksys umożliwia instalację dwóch odrębnych linii VoIP, także u różnych operatorów. Pamiętajmy jednak, że urządzenie kupione w promocji u konkretnego operatora może posiadać blokadę tej możliwości. Bramkę można skonfigurować i ustawić za pośrednictwem interfejsu WWW.

Jeśli powyższe alternatywy są dla nas nieodpowiednie, istnieje również możliwość korzystania z komórki w celu prowadzenia rozmów przez Internet. Warunkiem jest posiadanie nowoczesnego telefonu, który posiada możliwość wykonywania rozmów internetowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby komórki użyć jako terminalu do połączeń internetowych i odbierać połączenia na swój numer stacjonarny nawet w podróży.

Zobacz również: Kamery Standard-Definition – czy stary format sprawdzi się w firmie?

Jak wiadomo, obecnie wszystkie sieci komórkowe świadczą usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu, nawet w ramach zwykłych planów taryfowych. Poza tym w ramach oszczędności możemy dokupić pakiety danych w promocyjnej cenie. Z technologii VoIP w komórce możemy więc korzystać także w telefonie bez obsługi Wi-Fi lub poza zasięgiem takiej sieci. Oczywiście w takim wypadku musimy się liczyć z dodatkową, na szczęście zwykle niewielką, opłatą za transfer danych, która będzie jeszcze niższa po wykupieniu pakietu.

Niektóre modele komórek mają nawet standardowo zainstalowane oprogramowanie do obsługi połączeń VoIP. W pozostałych komórkach niezbędna będzie instalacja specjalnego programu, który z łatwością można znaleźć w Internecie. Tego typu aplikacja pozwoli na dzwonienie przez Internet za pośrednictwem dowolnego operatora VoIP oraz komunikację z użytkownikami Skype.

Wiele zalet i możliwości konfiguracji technologii VoIP sprawia, że jest to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, w które warto zainwestować już dziś.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA