REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zastępujemy tradycyjny telefon technologią VoIP – co jest niezbędne?

Kamil Rogala
Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. fot. Elswar
Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. fot. Elswar

REKLAMA

REKLAMA

Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. Można je co prawda zredukować korzystając z różnych konfiguracji pakietów lub po prostu redukując ilość rozmów do niezbędnego minimum. Jeśli jednak to nie przynosi pożądanego rezultatu, warto zainteresować się technologią telefonii internetowej VoIP. Co jest niezbędne do uruchomienia tej technologii w firmie?

REKLAMA

Znamy już plusy i minusy technologii VoIP i jeśli chcemy, aby zawitała ona do naszej firmy trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze, jeśli technologia telefonii internetowej ma całkowicie zastąpić tradycyjną linię telefoniczną, musimy koniecznie zadbać o stabilny, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Jeśli więc korzystamy z podstawowego łącza o niskiej przepustowości i raczej kiepskiej stabilności, możemy zapomnieć o prawidłowym działaniu VoIP.

REKLAMA

Jeśli chcemy korzystać z telefonii internetowej niezależnie od komputera, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W tym przypadku niezbędny jest odpowiedni telefon IP lub specjalna bramka VoIP. Pamiętajmy, że w tym przypadku wygoda korzystania z VoIP będzie zależeć od jakości i klasy sprzętu zakupionego do tego celu. Oprócz tego ważne jest, aby wybrać odpowiedniego operatora VoIP. To od niego zależy funkcjonalność telefonii internetowej i wysokość opłat za rozmowy. Operatorzy nie tylko pozwalają wybrać numer z dowolnej strefy numeracyjnej. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość przeniesienie starego numeru z telefonu stacjonarnego. Jest to szczególnie przydatne, gdy do wieloletniego numeru przyzwyczaili się stali klienci i kontrahenci.

Pamiętajmy, że w przypadku telefonii VoIP liczy się nie tyle szybkość łącza, co jego niezawodność. VoIP dobrze działa na tradycyjnych liniach ADSL, ale już gorzej w zestawieniu z Internetem mobilnym. Problemem w tym przypadku są duże opóźnienia, choć w idealnych warunkach, na przykład niedaleko nadajnika, VoIP działa przyzwoicie. Tak czy inaczej, jeśli myślimy poważnie o VoIP, zadbajmy o dość szybkie i stabilne łącze. Skorzysta na tym cała firma.

Zobacz również: Wybór drukarki do firmy – pojęcia związane z drukarką

REKLAMA

Jeśli chcemy szybko i sprawnie rozpocząć korzystanie z VoIP i dysponujemy nieograniczonym budżetem na ten cel, kupmy specjalny telefon IP i podłączmy go bezpośrednio do firmowego routera. Jeśli jednak chcemy na początku przeprowadzić kilkudniową próbę i nie chcemy w to dużo inwestować, istnieje wiele innych alternatyw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprostszą alternatywą dla telefonu IP jest prosty zestaw – komputer, mikrofon i słuchawki oraz odpowiednia aplikacja. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z VoIP tylko od czasu do czasu, lub chcą po prostu przeprowadzić próbę tej technologii. Do prowadzenia rozmów za pomocą komputera możemy wykorzystać specjalną aplikację, zwaną potocznie „softphone”. Odpowiedni program można pobrać ze strony internetowej operatora VoIP. Do pełni działania niezbędne są słuchawki z mikrofonem, które możemy kupić już za kilkanaście złotych.

Warto również wspomnieć, że za pomocą komputera możemy prowadzić wideo rozmowy oraz wideokonferencje. Jeśli korzystamy z komputera stacjonarnego, oprócz słuchawek z mikrofonem będziemy musieli dokupić kamerkę internetową. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazie, warto zainwestować w ten sprzęt kilkadziesiąt złotych. Jeśli zaś korzystamy z laptopa, większość urządzeń ma już seryjne wbudowane kamery internetowe.

Zobacz również: Na co zwracać uwagę kupując aparat kompaktowy dla firmy?

Kolejnym rozwiązaniem może być zakup specjalnej bramki VoIP. Do takiego urządzenia podłączymy tradycyjny telefon, który niegdyś był podłączony do tradycyjnego gniazdka telefonicznego. Bramka VoIP zamienia analogowy sygnał mowy z telefonu na dane VoIP, dzięki temu pozwala na korzystanie z telefonii internetowej bez pośrednictwa komputera. Najprostsza bramka VoIP ma jeden port RJ-45 do podłączenia Internetu oraz gniazdo RJ-11 umożliwiające podłączenie aparatu telefonicznego. Jeśli zamierzamy korzystać z tego typu rozwiązania na większą skalę, warto zainwestować w lepszy sprzęt wyposażony w większą ilość wejść.

Jednym z najpopularniejszych na rynku rozwiązań jest urządzenie Linksys PAP2T, które często oferują sami operatorzy. Jeśli trafimy na tego typu ofertę, warto ją przemyśleć. Urządzenie firmy Linksys umożliwia instalację dwóch odrębnych linii VoIP, także u różnych operatorów. Pamiętajmy jednak, że urządzenie kupione w promocji u konkretnego operatora może posiadać blokadę tej możliwości. Bramkę można skonfigurować i ustawić za pośrednictwem interfejsu WWW.

Jeśli powyższe alternatywy są dla nas nieodpowiednie, istnieje również możliwość korzystania z komórki w celu prowadzenia rozmów przez Internet. Warunkiem jest posiadanie nowoczesnego telefonu, który posiada możliwość wykonywania rozmów internetowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby komórki użyć jako terminalu do połączeń internetowych i odbierać połączenia na swój numer stacjonarny nawet w podróży.

Zobacz również: Kamery Standard-Definition – czy stary format sprawdzi się w firmie?

Jak wiadomo, obecnie wszystkie sieci komórkowe świadczą usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu, nawet w ramach zwykłych planów taryfowych. Poza tym w ramach oszczędności możemy dokupić pakiety danych w promocyjnej cenie. Z technologii VoIP w komórce możemy więc korzystać także w telefonie bez obsługi Wi-Fi lub poza zasięgiem takiej sieci. Oczywiście w takim wypadku musimy się liczyć z dodatkową, na szczęście zwykle niewielką, opłatą za transfer danych, która będzie jeszcze niższa po wykupieniu pakietu.

Niektóre modele komórek mają nawet standardowo zainstalowane oprogramowanie do obsługi połączeń VoIP. W pozostałych komórkach niezbędna będzie instalacja specjalnego programu, który z łatwością można znaleźć w Internecie. Tego typu aplikacja pozwoli na dzwonienie przez Internet za pośrednictwem dowolnego operatora VoIP oraz komunikację z użytkownikami Skype.

Wiele zalet i możliwości konfiguracji technologii VoIP sprawia, że jest to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, w które warto zainwestować już dziś.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA