REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest cyber helper?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kaspersky Lab Polska
Czym jest cyber helper?
Czym jest cyber helper?

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne szkodliwe programy działają i rozprzestrzeniają się w niezwykle szybkim tempie. Natychmiastowa reakcja na tego typu programy wymaga inteligentnego przetwarzania dużej ilości niestandardowych danych. Rozwiązaniem problemów ma być sztuczna inteligencja, a próbami jej wdrożenia takie aplikacje typu cyber helper.

REKLAMA

Główne podsystemy cyber helpera to jednostki analizujące pliki programów pod względem zawartości i zachowania. Dzięki nim może on analizować szkodliwe programy oraz uczyć się na wynikach swoich działań. Jeżeli analiza wyraźnie potwierdza, że dany obiekt jest szkodliwy, jest on przesyłany do laboratorium antywirusowego z mocnym zaleceniem umieszczenia go w antywirusowej bazie danych; następnie tworzony jest skrypt leczenia dla użytkownika.

REKLAMA

Pomimo analizy obiektu cyber helper nie zawsze jest w stanie podjąć kategoryczną decyzję odnośnie szkodliwości obiektu. W takiej sytuacji wszystkie zebrane dane początkowe i wyniki są przekazywane ekspertowi w celu analizy. Następnie ekspert dostarcza odpowiednie rozwiązanie. cyber helper nie bierze udziału w tym procesie, nadal jednak analizuje otrzymane dane i protokoły, generując raporty dla eksperta, tym samym wykonując lwią część jego pracy.

Po sformułowaniu żądania system po raz kolejny wyświetla je operatorowi w celu sprawdzenia, czy wszystkie dane wejściowe są poprawne.

Jednak “polityka nieinterweniowania” systemów sztucznej inteligencji w pracę analityka szkodliwego oprogramowania nie zawsze jest stosowana; znamy dziesiątki przypadków, gdy inteligentna maszyna wykryła błędy w działaniu człowieka dzięki odwołaniu się do zgromadzonego doświadczenia oraz wyników własnej analizy obiektu. W takich przypadkach maszyna może najpierw przerwać proces analityczny i decyzyjny i wysłać ekspertowi ostrzeżenie, zanim przejdzie do zablokowania skryptów wysłanych użytkownikowi, co z perspektywy maszyny mogłoby zaszkodzić systemowi użytkownika. Podobną kontrolę maszyna sprawuje nad własnymi działaniami. W czasie rozwijania skrypty leczenia są jednocześnie oceniane przez inny podsystem w celu wyeliminowania błędów.

Najprostszym przykładem takiego błędu jest zastąpienie przez szkodliwy program ważnego składnika systemu. Z jednej strony, konieczne jest zniszczenie szkodliwego programu, z drugiej - może to spowodować nieodwracalną szkodę w systemie.

Polecamy: Czy testy antywirusów są wiarygodne?

Cyber helper komunikuje się bezpośrednio z użytkownikiem: żądając protokołów, analizując je, pisząc skrypty skanowania wstępnego oraz przeprowadzenia analizy plików poddanych kwarantannie. Zgodne z wynikami swojej analizy maszyna może przeprowadzić leczenie zainfekowanego komputera. Co więcej, cyber helper pomaga ekspertom w ich pracy, znajdując i eliminując wszelkie niebezpieczne błędy, przeprowadzając wstępne analizy wszystkich plików umieszczonych w kwarantannie przez ekspertów oraz przetwarzając dane zawarte w kwarantannie przed dodaniem ich do bazy „czystych” plików.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Technologia, na której opiera się cyber helper, jak również jej zasada działania są chronione patentami firmy Kaspersky Lab.

Sztuczna inteligencja idealnie nadaje się do tego zadania, ponieważ potrafi przetwarzać dane o wiele szybciej niż człowiek. Cyber helper to efekt jednej z niewielu udanych prób przybliżenia się do celu, jakim jest stworzenie autonomicznej sztucznej inteligencji. Jako inteligentny twór jest zdolny do samodzielnego uczenia się i niezależnego definiowania swoich działań. Analitycy wirusów i inteligentne maszyny rewelacyjnie dopełniają się – dzięki współpracy działają efektywniej i zapewniają użytkownikom większą ochronę.

Polecamy: Jakie są wady i zalety chmury antywirusowej?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA