REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy tryby zarządzania energią w Windows nie działają poprawnie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
Tryby oszczędzania energii to dla niektórych najważniejszy składnik systemu.
Tryby oszczędzania energii to dla niektórych najważniejszy składnik systemu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tryby zarządzania energią w systemie Windows są bardzo pomocne, zwłaszcza podczas pracy na laptopie lub komputerze stacjonarnym podłączonym do zasilacza UPS. Niestety czasem zdarza się, że po dokonaniu kilku zmian ustawienia nie spełniają prawidłowo swojego zadania. Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę z energooszczędnymi trybami w swoim systemie operacyjnym, skorzystajmy z kilku porad.

REKLAMA

W systemie Windows XP wprowadzenie komputera w tryb wstrzymania, wyłącza niektóre z operacji wykonywanych przez system i tym samym zmniejsza pobór energii. Ten tryb przydaje się szczególnie wtedy, gdy robimy sobie przerwę w pracy przy komputerze, ale nie chcemy całkowicie wyłączać systemu – jest to czasochłonne i niefunkcjonalne. Tryb uśpienia w systemach Windows Vista oraz Windows 7 co prawda ma podobne właściwości, ale jest bardziej efektywny. Hibernacja natomiast we wszystkich trzech wersjach systemu pozwala jeszcze bardziej podnieść oszczędność energii, jednak warto pamiętać, że wchodzenie i wychodzenie z trybu hibernacji zabiera zdecydowanie więcej czasu, więc rozwiązanie to nie sprawdza się we wszystkich przypadkach.

REKLAMA

Niestety na poprawność, a raczej niepoprawność działania tych funkcji może mieć wpływ niemal nieskończona liczba problemów. Nie ma gwarancji, że poniższe rady i sugestie pomogą zidentyfikować wszystkie problemy, ale przecież warto spróbować, gdyż tryby oszczędzania energii to dla niektórych najważniejszy składnik systemu.

Zobacz również: Najistotniejsze pojęcia związane z drukarkami – co warto wiedzieć?

REKLAMA

Na samym początku warto upewnić się, czy nasz komputer wspiera ACPI, czyli Advance Configuration and Power Interface. Warto rozpocząć od uruchomienia Menedżera urządzeń. W Menedżerze urządzeń sprawdzamy, czy nasz komputer posiada wsparcie dla ACPI. Aby to zrobić klikamy na przycisku Start (lub Start i Uruchom w przypadku systemu XP) a następnie pisujemy devmgmt.msc i naciskamy Enter. Następnie klikamy dwukrotnie na słowie Komputer, aby rozwinąć sekcję pod nim. Po rozwinięciu listy szukamy czegokolwiek z akronimem ACPI w nazwie. Jeśli niczego takiego nie znajdziemy może to być znak, że nasz komputer nie obsługuje funkcji oszczędzania energii. Jeśli jednak znaleźliśmy pozycje z hasłem ACPI, możemy przejść dalej.

Jeśli już upewniliśmy się, że nasz komputer jednak poradzi sobie z zarządzaniem energią, musimy sprawdzić, czy wszystko jest poprawnie skonfigurowane. Poznajmy teraz instrukcje do każdego systemów Windows. Zacznijmy od nadal najpopularniejszego systemu, z którego korzysta przeszło 60 procent użytkowników komputerów – Windows XP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W systemie Windows XP klikamy na Start, a następnie na Uruchom i wpisujemy w oknie powercfg.cpl po czym naciskamy klawisz Enter. Po pojawieniu się okna dialogowego klikamy na zakładce Hibernacja. Jeśli opcja Włącz hibernację nie jest zaznaczona, to ją zaznaczamy, a następnie przechodzimy do zakładki Zaawansowane. W segmencie Przyciski zasilania należy sprawdzić, czy rozwijane w dół menu posiadają wybrane opcje Hibernuj oraz Stan wstrzymania.

W kolejnym kroku, w panelu Zarządzanie energią wybieramy te funkcje, które mają być funkcjami domyślnymi dla przycisków zasilania. W tym celu klikamy na przycisku Start, następnie wpisujemy powercfg.cpl i naciskamy Enter. Następnie klikamy na opcji Wybierz działanie przycisków zasilania w lewym panelu nawigacyjnym i wybieramy żądane przez nas opcje. Upewnijmy się również, że rozwijane menu posiadają opcje Hibernacja i Uśpij.

Jeśli jednak po sprawdzeniu nie widzimy tych opcji, być może są one wyłączone w ustawieniach BIOSu. Niestety w tym przypadku nie możemy opisać konkretnych kroków, gdyż każdy model płyty głównej ma inaczej rozplanowany BIOS i uniwersalne rady w tym przypadku nie spełnią zadania. Możemy jedynie dać wskazówki, jak postępować.

Zobacz również: Jak usunąć aktualnie używane pliki?

Otóż po ponownym uruchomieniu komputera należy uważnie śledzić ekran i wypatrywać wskazówki dotyczącej wejścia do systemu BIOS. Może to być np. „Press F2 for Setup” lub coś podobnego. Jeśli mamy problemy ze zlokalizowaniem tego typu informacji, warto po poradę sięgnąć do instrukcji płyty głównej. Jeśli takowej nie posiadamy, z pewnością pomoże strona internetowa producenta płyty głównej. Jeśli już dostaniemy się do BIOSu, należy poszukać zakładki o nazwie Power lub Power Management. Z pomocą instrukcji obsługi lub strony internetowej producenta z pewnością znajdziemy odpowiednie opcje. Uważajmy jednak i nie zmieniajmy opcji, których nie jesteśmy pewni gdyż może to spowodować awarię lub zawieszenie się komputera.

Jeśli już jesteśmy pewni, że nasz komputer posiada pełne wsparcie dla ACPI a odpowiednie opcje w BIOSie zostały prawidłowo włączone, możemy spróbować z aktualizacją sterowników. Wbrew pozorom, warto rozważyć aktualizację sterowników do karty graficznej. Co prawda nie mają one związku z trybami oszczędzania energii, ale wiele wersji sterowników graficznych to prawdziwe skupiska problemów. Warto więc zacząć od nich. W następnej kolejności warto przyjrzeć się sterownikom do karty dźwiękowej. Możemy również skorzystać ze specjalnych narzędzi i aplikacji, które mogą dokonać skanowania naszego komputera i sprawdzić, które sterowniki wymagają aktualizacji. Pamiętajmy jednak, że tego typu oprogramowanie nie jest w pełni skuteczne, dlatego też lepiej sprawdzenia sterowników dokonać samodzielnie.

Aby samodzielnie przeprowadzić aktualizację sterowników, należy przejść do Menedżera urządzeń w ten sam sposób, w jaki dokonywaliśmy tego wcześniej. W następnym kroku lokalizujemy, a następnie klikamy podwójnie nazwę urządzenia, którego sterowniki chcemy zaktualizować. Następnie klikamy na zakładce Sterownik. Możemy wybrać opcję aktualizacji sterownika, ale opcja ta nie zawsze działa poprawnie. Warto jednak zapisać informacje o numerze wersji oraz dacie wydania sterownika.

Po zapisaniu niezbędnych informacji należy przejść na stronę internetową producenta i wyszukać najnowsze sterowniki dla odpowiedniego modelu. Jeśli nie wiemy na stronę jakiego producenta wejść, a w komputerze mamy zintegrowaną kartę muzyczną i graficzną, sprawdźmy nazwę producenta płyty głównej. Możemy ją znaleźć w Menedżerze urządzeń lub na pudełku po podzespołach. Jeśli już znajdziemy odpowiednie sterowniki, pobieramy je i instalujemy. Następnie sprawdzamy, czy sytuacja z trybem oszczędzania energii poprawiła się.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA