reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Co zrobić, gdy tryby zarządzania energią w Windows nie działają poprawnie?

Co zrobić, gdy tryby zarządzania energią w Windows nie działają poprawnie?

Tryby zarządzania energią w systemie Windows są bardzo pomocne, zwłaszcza podczas pracy na laptopie lub komputerze stacjonarnym podłączonym do zasilacza UPS. Niestety czasem zdarza się, że po dokonaniu kilku zmian ustawienia nie spełniają prawidłowo swojego zadania. Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę z energooszczędnymi trybami w swoim systemie operacyjnym, skorzystajmy z kilku porad.

W systemie Windows XP wprowadzenie komputera w tryb wstrzymania, wyłącza niektóre z operacji wykonywanych przez system i tym samym zmniejsza pobór energii. Ten tryb przydaje się szczególnie wtedy, gdy robimy sobie przerwę w pracy przy komputerze, ale nie chcemy całkowicie wyłączać systemu – jest to czasochłonne i niefunkcjonalne. Tryb uśpienia w systemach Windows Vista oraz Windows 7 co prawda ma podobne właściwości, ale jest bardziej efektywny. Hibernacja natomiast we wszystkich trzech wersjach systemu pozwala jeszcze bardziej podnieść oszczędność energii, jednak warto pamiętać, że wchodzenie i wychodzenie z trybu hibernacji zabiera zdecydowanie więcej czasu, więc rozwiązanie to nie sprawdza się we wszystkich przypadkach.

Niestety na poprawność, a raczej niepoprawność działania tych funkcji może mieć wpływ niemal nieskończona liczba problemów. Nie ma gwarancji, że poniższe rady i sugestie pomogą zidentyfikować wszystkie problemy, ale przecież warto spróbować, gdyż tryby oszczędzania energii to dla niektórych najważniejszy składnik systemu.

Zobacz również: Najistotniejsze pojęcia związane z drukarkami – co warto wiedzieć?

Na samym początku warto upewnić się, czy nasz komputer wspiera ACPI, czyli Advance Configuration and Power Interface. Warto rozpocząć od uruchomienia Menedżera urządzeń. W Menedżerze urządzeń sprawdzamy, czy nasz komputer posiada wsparcie dla ACPI. Aby to zrobić klikamy na przycisku Start (lub Start i Uruchom w przypadku systemu XP) a następnie pisujemy devmgmt.msc i naciskamy Enter. Następnie klikamy dwukrotnie na słowie Komputer, aby rozwinąć sekcję pod nim. Po rozwinięciu listy szukamy czegokolwiek z akronimem ACPI w nazwie. Jeśli niczego takiego nie znajdziemy może to być znak, że nasz komputer nie obsługuje funkcji oszczędzania energii. Jeśli jednak znaleźliśmy pozycje z hasłem ACPI, możemy przejść dalej.

Jeśli już upewniliśmy się, że nasz komputer jednak poradzi sobie z zarządzaniem energią, musimy sprawdzić, czy wszystko jest poprawnie skonfigurowane. Poznajmy teraz instrukcje do każdego systemów Windows. Zacznijmy od nadal najpopularniejszego systemu, z którego korzysta przeszło 60 procent użytkowników komputerów – Windows XP.

W systemie Windows XP klikamy na Start, a następnie na Uruchom i wpisujemy w oknie powercfg.cpl po czym naciskamy klawisz Enter. Po pojawieniu się okna dialogowego klikamy na zakładce Hibernacja. Jeśli opcja Włącz hibernację nie jest zaznaczona, to ją zaznaczamy, a następnie przechodzimy do zakładki Zaawansowane. W segmencie Przyciski zasilania należy sprawdzić, czy rozwijane w dół menu posiadają wybrane opcje Hibernuj oraz Stan wstrzymania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tryby oszczędzania energii to dla niektórych najważniejszy składnik systemu.
Tryby oszczędzania energii to dla niektórych najważniejszy składnik systemu.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama