| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Czym jest black hat SEO?

Czym jest black hat SEO?

SEO (Search Engine Optimization) oznacza metody wykorzystywane w celu poprawy pozycji danej strony internetowej w wynikach wyświetlanych przez wyszukiwarkę w odpowiedzi na określone frazy zapytania. Obecnie wyszukiwarki stanowią kluczowe narzędzie podczas poszukiwania informacji; im łatwiej znaleźć stronę internetową, tym większe będzie zapotrzebowanie na oferowane przez nią usługi.

Istnieje wiele metod SEO – zarówno legalnych, jak i zakazanych przez wyszukiwarki. Firmę Kaspersky Lab szczególnie interesuje stosowanie niedozwolonych metod SEO, znanych również jako hat SEO (http://pl.wikipedia.org/wiki/Spamdexing). Techniki te są powszechnie wykorzystywane przez cyberprzestępców do promowania zainfekowanych zasobów.

Poniżej ogólny opis, w jaki sposób użytkownicy trafiają na “zoptymalizowane” zasoby, oraz co robią cyberprzestępcy, aby ich zasoby były bardziej widoczne.

Przy użyciu słów kluczowych, które mogą być wprowadzane ręcznie lub automatycznie (na przykład przy pomocy Google Trends) cyberprzestępcy tworzą strony internetowe o określonej zawartości. Zwykle odbywa się to automatycznie: boty tworzą zapytania do wyszukiwarek i kradną zawartość ze stron, które pojawiają się na najwyższych miejscach w wynikach wyszukiwania.

Aby zagwarantować pojawienie się nowej strony internetowej w najwyższych wynikach wyszukiwania, ich twórcy muszą “zmusić” roboty sieciowe, lub pająki, do zindeksowania takiej strony.

Polecamy: Jakie są plusy i minusy VOiP?

Najprościej jest zapoczątkować proces indeksowania ręcznie, wykorzystując, na przykład, strony na http://www.google.com/addurl" target=_blank, na których użytkownicy mogą wprowadzić swoją stronę do indeksu wyszukiwarki. Aby przyspieszyć „wywindowanie” strony do czołówki wyników wyszukiwania, odsyłacz do takiej strony można umieścić w zasobach, które są już znane wyszukiwarkom, takich jak fora, blogi czy portale społecznościowe.

Odsyłacz do strony docelowej na takich stronach spowoduje, że w procesie indeksowania strona ta będzie wyglądała na bardziej popularną. Ponadto, strona może zostać „zoptymalizowana” przy użyciu botnetów: zainfekowane komputery przeprowadzają wyszukiwanie przy użyciu określonych słów kluczowych, a następnie spośród wyników wybierają stronę stworzoną przez cyberprzestępców.

Następnie na nowo utworzonej stronie jest umieszczany skrypt, który przy użyciu przetwarzania nagłówków http może zostać wykorzystany do zidentyfikowania odwiedzających. Jeżeli odwiedzającym jest robot sieciowy, „wyświetlana” jest strona z zawartością związaną z wybranymi słowami kluczowymi. W rezultacie strona będzie widniała wyżej na liście zwróconych wyników wyszukiwania. Jeżeli użytkownik trafi na tę stronę z wyszukiwarki, zostanie przekierowany na zainfekowaną witrynę.

Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inEwi

inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »