REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wierzyciel, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości obojga małżonków?

Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko jednemu z małżonków, komornik może dokonać zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków (dłużnika oraz jego współmałżonka).

Gdy wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności na drugiego małżonka

Gdy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, komornik dokonuje zajęcia nieruchomości, zaś wierzyciel musi uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi, nie będącemu dotychczas dłużnikiem.

Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Jeżeli wspólnik spółki jawnej wyrządził spółce szkodę, spółka ma w stosunku to tego wspólnika wierzytelność przysługującą z tytułu wyrządzenia przez niego szkody. Jeżeli wspólnikowi również przysługuje jakaś wierzytelność wobec spółki, potrącenie tej wierzytelności z wierzytelnością spółki przysługującą wobec wspólnika z tytułu wyrządzenia szkody w pewnych przypadkach nie będzie możliwe.

Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji pozwala komornikowi na odmówienie przyjęcia sprawy, która wymaga podjęcia czynności poza rewirem. Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009.

REKLAMA

Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?

Wiele osób – dłużników uważa, iż komornik nie zlicytuje należącej do nich nieruchomości, gdy zadłużenie jest nieduże. Nic bardziej mylnego, gdyż licytacja nieruchomość dłużnika jest możliwa nawet wówczas, gdy dług opiewa na symboliczną złotówkę.

Jak sformułować żądanie pozwu?

Każdy pozew musi zawierać dokładnie określone żądanie. W praktyce najczęściej zdarza się, że strona występuje o zasądzenie świadczenia – czyli o żądanie określonego zachowania się przez powoda.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Musisz wiedzieć, że w postępowaniu egzekucyjnym obowiązek wskazania składników majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. orzeczenie SN z 25 kwietnia 1955 r., IV CZ 72/55, OSN 1956, nr III, poz. 69) wskazanie we wniosku o wszczęcie egzekucji tylko rodzaju egzekucji bez określenia jej sposobu nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 797 kodeksu postępowania cywilnego („kpc”). W praktyce oznacza to, że komornik nie podejmie egzekucji ze składników majątku dłużnika, które nie zostały wskazane we wspomnianym wniosku.

Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Jednym z filarów działalności gospodarczej prowadzonej przez firmy, niezależnie od przedmiotu działalności, jest zachowanie płynności finansowej. Największe zagrożenie stanowią dla niej kontrahenci, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań. Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? Jak poradzić sobie z brakiem terminowej płatności? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

REKLAMA

Ochrona majątku na granicy prawa cz. IV, czyli bankructwo umyślne i nieumyślne

Przepisy art. 301 § 2 i 3 k.k. określają czyny zabronione, stanowiące podstawę przestępstwa umyślnego lub nieumyślnego bankructwa, których istotą jest karalne lekkomyślne doprowadzenie przez dłużnika do swojego bankructwa (upadłości lub niewypłacalności).

Ochrona majątku na granicy prawa cz. III, czyli oszukańczy transfer majątku

Istota zachowania przestępczego spenalizowanego w art. 301 § 1 k.k. polega na tym, że osoba będąca dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku.

Ochrona majątku na granicy prawa cz. II, czyli udaremnienie egzekucji

Niektóre działania dłużnika, usiłującego ocalić własny majątek przed egzekucją, kwalifikowane są jako przestępstwa. Jeden z takich przykładów zawiera art. 300 k.k.

Pożytki i koszty a wartość przedmiotu sporu

W sprawach o prawa majątkowe w pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. W jaki sposób obliczyć wartość przedmiotu sporu gdy obok żądania głównego dochodzimy pożytków oraz dodatkowych kosztów? Przepis artykułu 20 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. O jakich kosztach mowa w tym przepisie? Co należy uznać za pożytki?

Ochrona majątku na granicy prawa część I - wprowadzenie

Chociaż w Polsce nie można pójść za długi do więzienia, to niektóre działania dłużników zmierzające do ochrony ich majątku przed windykacją ze strony wierzycieli stanowić mogą przestępstwo.

Umowne kształtowanie odpowiedzialności dłużnika

Kodeks cywilny zawiera jedynie ramowe zasady odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania- dopuszcza w tym zakresie daleko idące zmiany. Strony w umowie mogą zarówno rozszerzyć jak i zawęzić w stosunku do norm kodeksowych- zmiany te mają jednak swoje granice.

Rynek budowlany: sprawdzaj swoich kontrahentów

Niezależnie w jakiej branży działasz uczciwy kontrahent to podstawa sukcesu. Zaległości finansowe twojego partnera mogą doprowadzić Cię do bankructwa.

Kredyt konsolidacyjny formą regulowania zobowiązań

Po kredyt konsolidacyjny sięgamy wówczas gdy spłacamy więcej niż jeden kredyt. Warto jest dowiedzieć się więcej o tej formie spłaty zobowiązań kredytowych.

Sposoby na problemy ze spłatą kredytu

W sezonie wakacyjnym więcej wydajemy. Aby sfinansować dodatkowe zakupy zdarza się, że zaciągamy pożyczki i często tracimy kontrolę nad finansami. Wielu z nas spłaca także kredyty hipoteczne. Dlatego kiedy brakuje na spłatę raty należy szybko reagować.

Na czym polega umowa poręczenia?

Umowa poręczenia należy do kategorii umów regulowanych przez kodeks cywilny, a co za tym idzie umów nazwanych. Poręczenie pozwala na zabezpieczenie długu przyszłego.

Umowa sprzedaży wierzytelności

Umowa sprzedaży wierzytelności należy do kategorii umów cywilnoprawnych. Powoduje dokonanie się przejścia wierzytelności pomiędzy zbywcą a kupującym.

Bat na dłużnika

14 czerwca br. weszła w życie nowa ustawa regulująca działalność biur informacji gospodarczej. Co to oznacza w praktyce, czy pomoże ona nadać oficjalny status dłużnika kilku milionom nowych podmiotów - zarówno osobom fizycznym jak i przedsiębiorstwom. A taki status oznacza same kłopoty.

Jak dochodzić świadczenia od poręczyciela?

Jeżeli strony w umowie poręczenia nie zastrzegły, iż odpowiedzialność poręczyciela ma charakter odpowiedzialności subsydiarnej, oznacza to, że nie trzeba czekać z żądaniem spełnienia świadczenia od poręczyciela do czasu aż stwierdzimy, iż nasz główny dłużnik nie będzie w stanie spełnić sam swojego świadczenia. Powyższa regulacja zawarta została w art. 881 Kodeksu cywilnego i określa, iż poręczyciel będzie odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny, gdy strony inaczej nie postanowiły.

Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Poręczenie stanowi klasyczną postać osobistego zabezpieczenia wierzytelności. Poręczenie jest umową dwustronną między wierzycielem a poręczycielem, do której nie potrzebna jest zgoda, ani nawet wiedza dłużnika. Jeżeli udzieliłeś poręczenia warto pamiętać, że jest ono wtórne i zależne od umowy, którą poręczyłeś (tzw. akcesoryjność umowy poręczenia). Co to oznacza w praktyce?

Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania

Strona jeśli zawarła umowę, ale nie wykonała swojego zobowiązania, będzie musiała ponieść tego konsekwencje. Odpowiedzialność dłużnika z tytułu niewykonania umów określona została przepisami Kodeksu cywilnego odpowiedzialnością kontraktową. Odpowiedzialność ta odnosi się do szkody, jaką poniosła druga strona, z powodu niewykonania świadczenia przez dłużnika.

Kiedy można zastosować potrącenie?

Kiedy można potrącić wierzytelność i w jaki sposób? Czy każda wierzytelność nadaje się do potrącenia?

Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika?

Dłużnik pozostaje w zwłoce, gdy nie dotrzymuje terminu spełnienia świadczenia na skutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność. Do okoliczności tych zaliczyć można zarówno niedotrzymanie terminu spełnienia świadczenia z winy dłużnika, jak i z winy osób, którym wykonanie zobowiązania powierzył lub z pomocą których zobowiązanie wykonuje.

Czy strona umowy odpowiada za swoich pomocników?

Będąc stroną umowy zobowiązujesz się do spełnienia określonego świadczenia. Jeśli w umowie nie zastrzeżono, że czynność ma musi być wykonana osobiście możesz korzystać z pomocy innych osób. Co jednak w sytuacji gdy osoby, za pomocą których wykonujesz swoje zobowiązanie, lub też osoby którym w całości powierzyłeś wykonanie tego zobowiązania, zamiast pomóc zaszkodziły wyrządzając szkodę? Kto w takim przypadku odpowiada przed wierzycielem?

Czego może żądać wierzyciel w celu wykonania umowy?

Zawarta umowa na gruncie prawa oznacza powstanie stosunku prawnego między dwiema lub więcej osobami. Na mocy tego stosunku, jedna strona – jest nią wierzyciel może żądać od drugiej strony umowy, określonego w umowie zachowania (polegającego, co do zasady na spełnieniu określonego świadczenia). Druga strona, będąca dłużnikiem, musi swoje zobowiązanie względem wierzyciela spełnić.

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Waloryzacja umowna

Zgodnie z zasadą nominalizmu, jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej. Jak wiadomo rozwiązanie takie wcale nie musi być dobre zwłaszcza w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza. W jaki sposób w umowie można zabezpieczyć się przed zmianą wartości pieniądza? Jedną z możliwości jest zawarcie w umowie tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Przejęcie długu

Jeden z użytkowniku portalu Wieszjak.pl w mailu skierowanym do redakcji opisuje przypadek przejęcia długu przez osobę trzecią bez zgody wierzyciela. Jak opisuje, gdy minął termin płatności należności zamiast świadczenia pieniężnego otrzymał on od dłużnika pismo z kserokopią umowy, z której wynikało, iż zadłużenie zostało przejęte przez spółkę ze Szczecina.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli sposób na nierzetelnego dłużnika

W praktyce obrotu gospodarczego nieustannie poszukuje się rozwiązań prawnych służących zabezpieczaniu transakcji handlowych. Oczekuje się od nich, iż będą stwarzać wierzycielowi możliwość pewnego i szybkiego zaspokojenia wierzytelności w przypadku niespełnienia świadczenia przez dłużnika. Z drugiej zaś strony powinny one być możliwie najmniej dolegliwe dla dłużnika.

Faktoring a forfaiting

Głównym celem faktoringu i forfaitingu jest finansowanie zbywcy wierzytelności w drodze ich nabycia. Obie instytucje różnią się jednak pod wieloma względami.

Jak pozyskać fundusze za pomocą faktoringu?

Faktoring zaliczany jest do źródeł finansowania działalności gospodarczej. Może on stanowić konkurencję względem kredytu udzielanego przez bank.

Jakie dokumenty załączyć do wniosku skupu wierzytelności?

Umowa faktoringu pozwala na alternatywne finansowanie działalności gospodarczej. Do jej zawarcia przyczynia się złożenie wniosku skupu wierzytelności wraz z określonymi dokumentami.

Na czym polega faktoring niepełny i mieszany?

Praktyka działań w ramach obrotu handlowego spowodowała wykształcenie kilku rodzajów faktoringu. Należą do nich m.in. faktoring pełny i niepełny.

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

Jakie są skutki upadłości?

Upadłość nie powoduje śmierci cywilnej upadłego. Nie prowadzi bowiem do pozbawienia go praw obywatelskich, ani zdolności do czynności prawnych. Jednocześnie oznacza dla niego utratę lub znaczne ograniczenie możliwości rozporządzania własnym majątkiem.

Jak wyeliminować nieuczciwego dłużnika z obrotu gospodarczego?

Użytkownicy portalu Wieszjak.pl często opisują liczne przypadki biznesmenów działających w charakterze „słupów do wynajęcia”. Sprawują oni funkcje członków zarządu buforowych spółek, które „generują” zobowiązania, a korzyści z ich działalności są „wyprowadzane” na zewnątrz. Po doprowadzeniu do upadłości zarządzanych przez siebie spółek, kontynuują sprawdzony model działalności w nowoutworzonych podmiotach.

Jakie korzyści daje potrącenie?

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Kupując towar lub zamawiając usługę nie zawsze musisz za nie zapłacić. Zapłata ceny za zakupiony towar lub wynagrodzenie za zamówioną usługę jest podstawowym sposobem doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania ale nie jedynym. Zobowiązanie wygasa również na skutek potrącenia, czyli kompensacji wierzytelności w trybie określonym w art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego.

Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Na czym polega faktoring pełny

Umowa faktoringu może występować w profesjonalnym obrocie między przedsiębiorcami w różnych postaciach. Jedną z nich jest faktoring określany jako pełny.

Czy kontrahent może blokować potrącenie?

Prowadzę hurtownie budowlaną. Sprzedałem mojemu klientowi towar, a on wykonał na moją rzecz usługę budowlaną. Chciałem potrącić swoją należność, ale on się na to nie godzi. Czy może blokować potrącenie?

Dlaczego warto żądać pokwitowania?

Jeżeli będąc dłużnikiem spełniasz świadczenie, do którego zobowiązałeś się wcześniej w umowie – żądaj pokwitowania. Z wystawieniem pokwitowanie, prawo wiąże istnienie także innych faktów, co pozwala uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji.

Co to jest przedawnienie wierzytelności i jakie są tego skutki?

W 1998 r. pożyczyłem pieniądze mojemu szwagrowi na okres 1 roku – pisze jeden z użytkowników portalu Wieszjak.pl. Przez 10 lat był w trudnej sytuacji materialnej. Gdy stanął na nogi, ja zażądałem zwrotu pożyczki. Szwagier odmówił, twierdząc, iż moje roszczenie uległo przedawnieniu. Co to dla mnie oznacza?

Zażalenie na zabezpieczenie i ustanie zabezpieczenia

Postanowienie sądu, mocą którego udzielono uprawnionemu zabezpieczenia jego roszczeń, podlega zaskarżeniu. Środkiem odwoławczym od wydanego postanowienia jest zażalenie, które wnosi się do sądu II instancji, za pośrednictwem sądu I instancji.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń?

W każdej sprawie cywilnej, która jest lub będzie rozpoznawana przez sąd lub sąd polubowny, strona może domagać się udzielenie zabezpieczenia roszczeń, których dochodzi przed sądem lub których zamierza dochodzić.

Cel postępowania zabezpieczającego

Celem prowadzenia postępowania zabezpieczającego jest zabezpieczenie interesów strony, która prowadzi lub zamierza prowadzić postępowania sądowe przeciwko określonemu podmiotowi (osobie fizycznej lub prawnej), aby nie okazało się, że mimo uzyskania korzystnego wyroku w sprawie, wykonanie tego wyroku nie będzie możliwe lub będzie znacznie utrudnione.

Wierzyciel nie chce przyjąć świadczenia? Co powinien zrobić dłużnik?

Wydawać by się mogło, że wskazanie na liczne próby spełnienia świadczenie są wystarczające do tego aby można było stwierdzić, że twoje zobowiązanie zostało spełnione. Niestety, w świetle prawa zachowanie takie nie spełnia przesłanki do uznania, że jesteś zwolniony z obowiązku spełnienia świadczenia.

REKLAMA