REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Prawo stwarza domniemanie, ze dłużnik odpowiada za niezachowanie należytej staranności, chyba że ze szczególnego przepisu albo z czynności prawnej wynika co innego.
Prawo stwarza domniemanie, ze dłużnik odpowiada za niezachowanie należytej staranności, chyba że ze szczególnego przepisu albo z czynności prawnej wynika co innego.

REKLAMA

REKLAMA

Strona jeśli zawarła umowę, ale nie wykonała swojego zobowiązania, będzie musiała ponieść tego konsekwencje. Odpowiedzialność dłużnika z tytułu niewykonania umów określona została przepisami Kodeksu cywilnego odpowiedzialnością kontraktową. Odpowiedzialność ta odnosi się do szkody, jaką poniosła druga strona, z powodu niewykonania świadczenia przez dłużnika.

Za co odpowiada dłużnik

Jak już wyżej pisaliśmy, dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę, przy czym w miejscu tym należy zaznaczyć, że szkoda ta może być następstwem niewykonania lub tez niewłaściwego wykonania przez dłużnika zobowiązania, chyba że wykonanie jest następstwem okoliczności za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

REKLAMA

Polecamy serwis Odszkodowania

Rozmiary szkody

Odpowiedzialność kontraktowa obejmuje tylko szkody majątkowe, a dłużnik zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda ta wynikła i w granicach tych ma obowiązek naprawić szkodę. Szkoda obejmuje straty poniesione przez poszkodowanego a także utracone korzyści tj. korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Prawo stwarza domniemanie, ze dłużnik odpowiada za niezachowanie należytej staranności, chyba że ze szczególnego przepisu albo z czynności prawnej wynika co innego.

Porównaj: Kto odpowiada za zderzenie z dzikim zwierzęciem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie można zastrzec w umowie, że dłużnik nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkodę, którą mógłby wyrządzić umyślnie. Oczywiście dodanie do umowy zapisu, w którym strony zaostrzą odpowiedzialność dłużnika ponad tą, o której mowa w przepisach, jest dopuszczalne.

Na mocy zawartej przez strony umowy, Firma A dostarczyła Firmie B określoną w umowie ilość środków chemicznych do ochrony roślin. Niestety przez pomyłkę pracownika firmy A, dostarczony został inny towar. Firma B zastosowała dostarczony przez kontrahenta środek na całym obszarze produkcji rolnej. W skutek zastosowania niewłaściwego środka, plantacja Firmy B została w całości zniszczona. W związku z zaistniałą sytuacją, Firma B nie będzie w stanie sprzedać zbiorów, które miała osiągnąć z tej plantacji. Czego poszkodowana spółka może domagać się od Firmy, która dostarczyła niewłaściwy towar? Poszkodowana spółka będzie mogła domagać się od drugiej strony umowy odszkodowania w wysokości obejmującej nie tylko rzeczywiście poniesione szkody, którą doznała na skutek nienależytego wykonania umowy przez drugą stronę, ale także szkody wynikającej z fakt, iż na skutek zniszczenia plantacji, nie będzie mogła sprzedać plonów (czyli utraconych korzyści).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA