reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-sprzedaż > Umowa sprzedaży wierzytelności

Umowa sprzedaży wierzytelności

Umowa sprzedaży wierzytelności należy do kategorii umów cywilnoprawnych. Powoduje dokonanie się przejścia wierzytelności pomiędzy zbywcą a kupującym.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Przedmiotem sprzedaży mogą być także wierzytelności.

W przypadku umowy sprzedaży zbywca powinien zawrzeć w jej treści oświadczenie, że przysługuje mu niesporna wierzytelność o charakterze pieniężny z tytułu niezapłaconych należności głównych wraz z odsetkami, która jest wymagalna.

W umowie powinno również znaleźć się określenie wartości zbywanej wierzytelności oznaczonej według stanu z dnia, w którym umowa jest zawierana oraz podanie waluty, w której cena jest podana np. PLN.

Zbywca powinien także złożyć oświadczenie, o tym, iż w odniesieniu do sprzedawanej wierzytelności nie podlega ustawowym lub umownym ograniczeniom w ich zbyciu oraz, że wierzytelność nie stanowi przedmiotów innych przelewów i dłużnikowi nie przysługują w chwili zawierania umowy wobec zbywcy wymagalne wierzytelności, ani także zarzuty, które mają wpływ na ograniczenie wynikających z zawieranej umowy praw.

Porównaj: Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Warto zwrócić uwagę, że podczas zawierania umowy sprzedaży wierzytelności w dowód istnienia wierzytelności sprzedający powinien przekazać nabywcy w dniu jej podpisania takie oryginalne dokumenty, które pozwalają stwierdzić wierzytelność. Należą do nich: umowa zawarta z dłużnikiem, faktury oraz dowody ewentualnej zapłaty.

Umowa sprzedaży wierzytelności musi posiadać także postanowienie o dokonaniu przez zbywcę przelewu wierzytelności pieniężnych na rzecz ich nabywcy oraz, że nabywca w całości dokonał jego przyjęcia. Moment, w którym następuje przelew wierzytelności to chwila podpisania umowy. Warto dodać, iż w praktyce często wraz z wierzytelnościami zbywca przenosi na nabywcę wszelkie te prawa, które są z nimi związane np. prawo do odsetek za opóźnienie.

Zbywca powinien także zobowiązać się do dokonanie niezwłocznego oraz pisemnego zawiadomienia dłużnika o dokonaniu przelewu wierzytelności, a także, w przypadku spłacenia całości lub części wierzytelności do niezwłocznego przekazania otrzymanych należności nabywcy.

Polecamy serwis Windykacja

W umowie ponadto powinna zostać określona odpowiedzialność zbywcy za przysługiwanie mu wierzytelności oraz dokonane ustalenia, iż zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dodatkowo istotnym praktycznie zastrzeżeniem jest wskazanie, że sprzeczność z prawe, niemożność wykonania lub w inny sposób nieważność jakiegokolwiek z postanowień umowy, to pozostaje w mocy, a takie postanowienie będzie miało charakter nieistniejącego lub zostanie zastąpione przez strony postanowieniem ważnym.

Pobierz wzór umowy sprzedaży wierzytelności

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W umowie powinno znaleźć się określenie wartości zbywanej wierzytelności oznaczonej według stanu z dnia, w którym umowa jest zawierana oraz podanie waluty, w której cena jest podana.
W umowie powinno znaleźć się określenie wartości zbywanej wierzytelności oznaczonej według stanu z dnia, w którym umowa jest zawierana oraz podanie waluty, w której cena jest podana.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poczmański

Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama