reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kredyt konsolidacyjny formą regulowania zobowiązań

Kredyt konsolidacyjny formą regulowania zobowiązań

Po kredyt konsolidacyjny sięgamy wówczas gdy spłacamy więcej niż jeden kredyt. Warto jest dowiedzieć się więcej o tej formie spłaty zobowiązań kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny w wielkim skrócie jest połączeniem naszych dotychczasowych zobowiązań, czyli kredytów: na karcie kredytowej, samochodowych, ratalnych, hipotecznych i gotówkowych, w jeden duży kredyt z jedną, zazwyczaj mniejszą ratą.

Brak wiedzy o kredytach konsolidacyjnych powoduje, że wiele osób uważa, iż jest to po prostu pułapka finansowa, z której nie da się już wyjść. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – kredyt konsolidacyjny stworzony jest właśnie po to, aby dało się tej pułapki uniknąć.

Wcześniej wymienione cechy – kredytu konsolidacyjnego - to ogromna zaleta dla osób mocno zadłużonych. Długi okres spłaty powoduje, że kwota, jaką musimy wysupłać na comiesięczną ratę, jest mniejsza. Obniżone oprocentowanie pociąga za sobą również zmniejszenie kosztów z połączonych kredytów – a to również oznacza niższe raty.

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwa rodzaje – zabezpieczony hipoteką i niezabezpieczony. Pierwszy występuje w przypadku posiadania wśród konsolidowanych zobowiązań kredytu hipotecznego. Wówczas banki zabezpieczą nasz nowy kredyt nieruchomością. Kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony może zostać udzielony w sytuacji, gdy wśród łączonych kredytów nie ma mieszkaniowego.

Kredyt konsolidacyjny, z powodu skomplikowania swojej struktury, z założenia jest dla banku obarczony większym ryzykiem. To powoduje, że banki wolą się odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku kredytu zabezpieczanego hipoteką – nieruchomością, a w przypadku niezabezpieczonego – wyższym, w stosunku do kredytu zabezpieczonego hipoteką, oprocentowaniem.

W pierwszym przypadku czeka nas dość żmudna procedura, polegająca na zgromadzeniu dokumentacji, niezbędnej do ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości. Weryfikowane przez bank będą zarobki kredytobiorcy oraz historia spłaty konsolidowanych zobowiązań.

Dużo szybciej powinniśmy otrzymać kredytem konsolidacyjny niezabezpieczony. Jest to związane z tym, iż kredyt ten przyznawany zostanie na znacząco mniejsze kwoty, a ustanowienie niezbędnych zabezpieczeń jest mniej pracochłonne.

Polecamy: Wyższe raty kredytów we frankach

W przypadku kredytu konsolidacyjnego niezabezpieczonego banki stosują podobną metodę, jak w przypadku udzielania kredytów gotówkowych. Kredyt taki jest wyżej oprocentowany niż zabezpieczony hipoteką. Oprocentowanie takiego kredytu, w stosunku do naszych wcześniejszych zobowiązań, powinno być korzystniejsze. Dla osób, które spłacają kilka kredytów, niewątpliwą zaletą skonsolidowania zadłużenia, będzie tylko jedne rata, a nie jak dotychczas kilka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama