REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt konsolidacyjny formą regulowania zobowiązań

REKLAMA

REKLAMA

Po kredyt konsolidacyjny sięgamy wówczas gdy spłacamy więcej niż jeden kredyt. Warto jest dowiedzieć się więcej o tej formie spłaty zobowiązań kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny w wielkim skrócie jest połączeniem naszych dotychczasowych zobowiązań, czyli kredytów: na karcie kredytowej, samochodowych, ratalnych, hipotecznych i gotówkowych, w jeden duży kredyt z jedną, zazwyczaj mniejszą ratą.

REKLAMA

Koło ratunkowe

Brak wiedzy o kredytach konsolidacyjnych powoduje, że wiele osób uważa, iż jest to po prostu pułapka finansowa, z której nie da się już wyjść. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – kredyt konsolidacyjny stworzony jest właśnie po to, aby dało się tej pułapki uniknąć.

Wcześniej wymienione cechy – kredytu konsolidacyjnego - to ogromna zaleta dla osób mocno zadłużonych. Długi okres spłaty powoduje, że kwota, jaką musimy wysupłać na comiesięczną ratę, jest mniejsza. Obniżone oprocentowanie pociąga za sobą również zmniejszenie kosztów z połączonych kredytów – a to również oznacza niższe raty.

O czym warto wiedzieć

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwa rodzaje – zabezpieczony hipoteką i niezabezpieczony. Pierwszy występuje w przypadku posiadania wśród konsolidowanych zobowiązań kredytu hipotecznego. Wówczas banki zabezpieczą nasz nowy kredyt nieruchomością. Kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony może zostać udzielony w sytuacji, gdy wśród łączonych kredytów nie ma mieszkaniowego.

Czego należy się spodziewać

REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny, z powodu skomplikowania swojej struktury, z założenia jest dla banku obarczony większym ryzykiem. To powoduje, że banki wolą się odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku kredytu zabezpieczanego hipoteką – nieruchomością, a w przypadku niezabezpieczonego – wyższym, w stosunku do kredytu zabezpieczonego hipoteką, oprocentowaniem.

W pierwszym przypadku czeka nas dość żmudna procedura, polegająca na zgromadzeniu dokumentacji, niezbędnej do ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości. Weryfikowane przez bank będą zarobki kredytobiorcy oraz historia spłaty konsolidowanych zobowiązań.

Dużo szybciej powinniśmy otrzymać kredytem konsolidacyjny niezabezpieczony. Jest to związane z tym, iż kredyt ten przyznawany zostanie na znacząco mniejsze kwoty, a ustanowienie niezbędnych zabezpieczeń jest mniej pracochłonne.

Polecamy: Wyższe raty kredytów we frankach

REKLAMA

W przypadku kredytu konsolidacyjnego niezabezpieczonego banki stosują podobną metodę, jak w przypadku udzielania kredytów gotówkowych. Kredyt taki jest wyżej oprocentowany niż zabezpieczony hipoteką. Oprocentowanie takiego kredytu, w stosunku do naszych wcześniejszych zobowiązań, powinno być korzystniejsze. Dla osób, które spłacają kilka kredytów, niewątpliwą zaletą skonsolidowania zadłużenia, będzie tylko jedne rata, a nie jak dotychczas kilka.

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony

Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy, że spłacamy trzy kredyty – hipoteczny, gotówkowy i na samochód. Z pierwszego do spłaty zostało 150 000 zł, oprocentowanie tego kredytu to 6%.
Kredyt konsumpcyjny oprocentowany jest na 15%, pozostało do spłacenia 5 000 zł. Samochód kosztował 50 000 zł, kredytowaliśmy z tego 40 000 zł – do spłacenia pozostało jeszcze 10 000 zł.

Odpowiednio raty wynoszą: 1 268 zł, 342 zł, 869 zł. Razem 2 479 zł. Suma zobowiązań do spłaty – 165 000 zł.
Po skonsolidowaniu kredytem na 20 lat, przy założeniu, że wartość zastawianej nieruchomości wynosi 300 000 zł, a oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego – 6% (np. w przypadku kredytu konsolidacyjnego Banku Millennium), nasza rata miesięczna wyniesie 1 167 zł. Czyli ponad dwa razy mniej niż w przypadku spłacania każdego kredytu oddzielnie co miesiąc.

Kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony

Niestety, spłacając kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony hipoteką, nie da się osiągnąć aż takiego wyniku. Przede wszystkim jest to kredyt wyżej oprocentowany, zbliżony do oprocentowania kredytów gotówkowych. Mamy szansę, obniżenia wysokości rat w sytuacji gdy uda nam się znacząco wydłużyć okres kredytowania.

Przykładowo z dwóch kredytów gotówkowych, odpowiednio oprocentowanych na 13,7% i 15,2%, w kwotach 3 000 zł i 5 000 zł, przy czym obydwa spłacimy za 6 miesięcy (spłacamy już 4 miesiące), i do tego zadłużenie na karcie kredytowej – oprocentowanej na 18%, zadłużenie 2 000 zł, gdzie przewidywaliśmy spłatę 300 zł miesięcznie, raty wyniosą łącznie 1 151 zł. Kwota zobowiązań – 5 106 zł. Po skonsolidowaniu tych zobowiązań w jeden kredyt i rozłożeniem spłaty na 6 równych rat nasza rata wyniesie 901 zł. Czyli będzie o 250 zł mniejsza.

Przy konsolidowaniu wielu kredytów warto wiedzieć, że nieraz banki proponują udzielenie pewnej kwoty kredytu na dowolny cel – warto o tym pamiętać, zamiast zaciągać tuż po konsolidowaniu kolejny kredyt gotówkowy na jakiś nowy cel.

Polecamy: Sposoby na problemy ze spłatą kredytu

Konsolidować, czy nie

Powyższe informacje mogą przyprawić o zawrót głowy. Oszczędności są naprawdę spore, a również warto wspomnieć o wzroście naszej zdolności kredytowej w chwili, kiedy skonsolidujemy swoje zobowiązania w jeden kredyt konsolidacyjny.

To teraz nic, tylko przejrzeć oferty banków, wybrać najlepszy dla nas kredyt i konsolidować! Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż wyjdziemy na tym lepiej niż spłacając dwa lub więcej kredytów równocześnie co miesiąc. W pierwszej kolejność porównajmy jednak dostępne oferty i dostosujmy kredyt konsolidacyjny do swoich możliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA