| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Kiedy można zastosować potrącenie?

Kiedy można zastosować potrącenie?

Kiedy można potrącić wierzytelność i w jaki sposób? Czy każda wierzytelność nadaje się do potrącenia?

Potrącenie zwane jest również kompensacją. Potrącenie następuje poprzez złożenie oświadczenia woli przez jednego wierzyciela drugiemu wierzycielowi.

Aby można było skorzystać z instytucji potrącenia konieczne jest, aby potrącana wierzytelność nadawała się do tego celu, innymi słowy, aby skutecznie można było potrącić wierzytelność, spełnione muszą być następujące przesłanki:

  • dwie osoby muszą być względem siebie wierzycielami i dłużnikami (ale oczywiście nie dotyczy to tylko przypadku wierzytelności z umowy wzajemnej);
  • świadczenie każdej strony jest pieniężne lub dotyczy rzeczy oznaczonych co do gatunku w tej samej jakości, mogą to być również świadczenia wyrażone w innych walutach;
  • nadszedł już termin spełnienia każdej z wierzytelności (co oznacza, że obie wierzytelności muszą być wymagalne);
  • wierzytelność osoby, która dokonuje potrącenia jest wierzytelnością zaskarżalną – wierzytelności niezaskarżalne, które nie mogą być skutecznie dochodzone na drodze sądowej, nie mogą być również egzekwowane, zatem konsekwentnie zostały także przez ustawodawcę pozbawione możliwości potrącenia.

Porównaj: Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

W przypadku wierzytelności przedawnionej także istnieje możliwość zastosowania instytucji potrącenia. Wierzytelność przedawniona może być potrącona, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło.

Strony zawarły dwie umowy. Zgodnie z pierwszą umową strona A udzieliła stronie B pożyczki pieniężnej, którą strona B miała oddać 1 czerwca 2010 roku. Na mocy drugiej umowy między tymi samymi stronami, strona B sprzedała stronie A towar, za który strona A zgodnie z umową zapłacić miała 1 maja 2010 roku. W dniu 2 maja 2010 roku strona, która miała zapłacić za towar wystąpiła do strony B z oświadczeniem o potrąceniu wierzytelności wzajemnych. Czy potrącenie tych wierzytelności jest dopuszczalne? Zgonie z umową termin spełnienia świadczenia wynikającego z umowy pożyczki oznaczony został na dzień 1 czerwca, a to oznacza, że wierzytelność ta nie jest jeszcze wymagalna i nie może zostać potrącona.

Polecamy serwis Umowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »