Kiedy można zastosować potrącenie?
REKLAMA
REKLAMA
Potrącenie zwane jest również kompensacją. Potrącenie następuje poprzez złożenie oświadczenia woli przez jednego wierzyciela drugiemu wierzycielowi.
REKLAMA
Aby można było skorzystać z instytucji potrącenia konieczne jest, aby potrącana wierzytelność nadawała się do tego celu, innymi słowy, aby skutecznie można było potrącić wierzytelność, spełnione muszą być następujące przesłanki:
- dwie osoby muszą być względem siebie wierzycielami i dłużnikami (ale oczywiście nie dotyczy to tylko przypadku wierzytelności z umowy wzajemnej);
- świadczenie każdej strony jest pieniężne lub dotyczy rzeczy oznaczonych co do gatunku w tej samej jakości, mogą to być również świadczenia wyrażone w innych walutach;
- nadszedł już termin spełnienia każdej z wierzytelności (co oznacza, że obie wierzytelności muszą być wymagalne);
- wierzytelność osoby, która dokonuje potrącenia jest wierzytelnością zaskarżalną – wierzytelności niezaskarżalne, które nie mogą być skutecznie dochodzone na drodze sądowej, nie mogą być również egzekwowane, zatem konsekwentnie zostały także przez ustawodawcę pozbawione możliwości potrącenia.
Porównaj: Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił
REKLAMA
W przypadku wierzytelności przedawnionej także istnieje możliwość zastosowania instytucji potrącenia. Wierzytelność przedawniona może być potrącona, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło.
Strony zawarły dwie umowy. Zgodnie z pierwszą umową strona A udzieliła stronie B pożyczki pieniężnej, którą strona B miała oddać 1 czerwca 2010 roku. Na mocy drugiej umowy między tymi samymi stronami, strona B sprzedała stronie A towar, za który strona A zgodnie z umową zapłacić miała 1 maja 2010 roku. W dniu 2 maja 2010 roku strona, która miała zapłacić za towar wystąpiła do strony B z oświadczeniem o potrąceniu wierzytelności wzajemnych. Czy potrącenie tych wierzytelności jest dopuszczalne? Zgonie z umową termin spełnienia świadczenia wynikającego z umowy pożyczki oznaczony został na dzień 1 czerwca, a to oznacza, że wierzytelność ta nie jest jeszcze wymagalna i nie może zostać potrącona.
Polecamy serwis Umowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.