REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożytki i koszty a wartość przedmiotu sporu

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach o prawa majątkowe w pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. W jaki sposób obliczyć wartość przedmiotu sporu gdy obok żądania głównego dochodzimy pożytków oraz dodatkowych kosztów? Przepis artykułu 20 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. O jakich kosztach mowa w tym przepisie? Co należy uznać za pożytki?

Koszty niewliczane do wartości przedmiotu sporu

W tym przypadku za koszty należy uznać wszystkie koszty związane z określonymi czynnościami prawa materialnego, które nie mogą powstać samodzielnie i które dochodzone są obok roszczenia głównego, a także koszty procesu. Do kosztów wynikających z prawa materialnego zaliczyć możemy przykładowo:

REKLAMA

  • koszty wydania i odebrania rzeczy przy sprzedaży (zgodnie z art. 547 § 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca ponosi koszty wydania i odebrania rzeczy, w szczególności koszty zmierzenia, zważenia, opakowania, ubezpieczenia na czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, natomiast kupujący ponosi koszty odebrania rzeczy, jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynikają inne postanowienia);
  • koszty pokwitowania (dłużnik spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania, dodatkowo dłużnik uprawniony jest do żądania pokwitowania w szczególnej formie, jeżeli ma w tym interes prawny. Zgonie z art. 462 § 3 Kodeksu cywilnego koszty pokwitowania ponosi dłużnik, chyba że umówiono się inaczej.); 
  • koszty przesłania długu wierzycielowi (świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia, jeżeli jednak wierzyciel zmienił siedzibę lub miejsce zamieszkania po powstaniu zobowiązania, ponosi on spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania stosownie do postanowień zawartych w art. 454 § 1Kodeksu cywilnego).

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.

Porównaj: Jak pozwać spółkę cywilną?

Czym są pożytki?

Kodeks cywilny wyróżnia:

  • pożytki rzeczy (te z kolei mogą mieć postać: (1) pożytków naturalnych, którymi są płody danej rzeczy i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy albo (2) pożytków cywilnych, którymi są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego);
  • pożytki prawa – są to dochody, które prawo przynosi zgodnie ze swym społeczno – gospodarczym przeznaczeniem.

Polecamy serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA