REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdy wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności na drugiego małżonka

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Postanowienie komornika w tym zakresie będzie wystarczającą podstawą do domagania się przez wierzyciela dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.
Postanowienie komornika w tym zakresie będzie wystarczającą podstawą do domagania się przez wierzyciela dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, komornik dokonuje zajęcia nieruchomości, zaś wierzyciel musi uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi, nie będącemu dotychczas dłużnikiem.

Kiedy możemy uzyskać klauzulę wykonalności

Zasadą jest, iż tytułowi egzekucyjnemu (wyrokowi, nakazowi zapłaty, ugodzie) wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nadaje klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Nadanie klauzuli wykonalności dopuszczalne jest wyłącznie wówczas, gdy wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

REKLAMA

Gdy sąd nie nada klauzuli wykonalności

REKLAMA

Problem pojawia się, gdy sąd nie nada klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Niestety w ówczesnych realiach wykazanie dokumentem urzędowym lub prywatnym, że małżonek dłużnika wyraził zgodę na powstanie wierzytelności objętej tytułem egzekucyjnym nie jest proste.

Jeżeli nie uzyskamy klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika wówczas wierzyciel może na drodze sądowej domagać się ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami (dłużnikiem oraz jego małżonkiem). We wniosku wierzyciel musi uprawdopodobnić, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym przeciwko dłużnikowi wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Po dokonaniu zaś podziału majątku wspólnego, co z reguły będzie wiązało się ustaleniem, iż określona nieruchomość należy w ½ do dłużnika i w ½ do jego małżonka, możliwym będzie skierowanie przez wierzyciela egzekucji do udziału dłużnika w tej nieruchomości – udziału w wysokości ½.

Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji

Przed wystąpieniem z wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej

Jak wyżej wskazano, wierzyciel musi jedynie uprawdopodobnić, że podział majątku wspólnego dłużnika oraz jego żony jest konieczny do zaspokojenia wierzyciela. Uprawdopodobnienie nie oznacza udowodnienia, jednakże ze względów czysto praktycznych dobrze jest w trakcie trwania egzekucji skierować egzekucję do wszystkich składników majątkowych dłużnika – wskazanie wszystkich sposobów egzekucji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jeżeli komornik przeprowadzi egzekucję na podstawie wszystkich sposobów egzekucji, a okaże się ona bezskuteczna, wówczas zostanie ona umorzona, jako bezskuteczna.

Postanowienie komornika w tym zakresie będzie wystarczającą podstawą do domagania się przez wierzyciela dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.

REKLAMA

Celowość zaś zastosowania wszystkich sposobów egzekucji przez komornika, przed umorzeniem egzekucji, jako bezskutecznej oraz przez złożeniem przez wierzyciela stosownego wniosku do sądu sprowadza się do wytrącenia dłużnikowi i jego małżonkowi argumentów, które przemawiałyby za oddaleniem wniosku wierzyciela o dokonanie podziału tego majątku.

Jeżeli bowiem wierzyciel skierowałby egzekucję jedynie np. do nieruchomości wspólnej oraz do ruchomości dłużnika, wówczas tak dłużnik, jak i jego małżonek mogliby w sądzie wykazywać, iż brak jest podstaw do ustanowienia rozdzielności majątkowej, albowiem możliwym było zaspokojenie wierzyciela np. z wynagrodzenia za pracę dłużnika. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA