Gdy wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności na drugiego małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy możemy uzyskać klauzulę wykonalności
Zasadą jest, iż tytułowi egzekucyjnemu (wyrokowi, nakazowi zapłaty, ugodzie) wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nadaje klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Nadanie klauzuli wykonalności dopuszczalne jest wyłącznie wówczas, gdy wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
REKLAMA
Gdy sąd nie nada klauzuli wykonalności
REKLAMA
Problem pojawia się, gdy sąd nie nada klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Niestety w ówczesnych realiach wykazanie dokumentem urzędowym lub prywatnym, że małżonek dłużnika wyraził zgodę na powstanie wierzytelności objętej tytułem egzekucyjnym nie jest proste.
Jeżeli nie uzyskamy klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika wówczas wierzyciel może na drodze sądowej domagać się ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami (dłużnikiem oraz jego małżonkiem). We wniosku wierzyciel musi uprawdopodobnić, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym przeciwko dłużnikowi wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Po dokonaniu zaś podziału majątku wspólnego, co z reguły będzie wiązało się ustaleniem, iż określona nieruchomość należy w ½ do dłużnika i w ½ do jego małżonka, możliwym będzie skierowanie przez wierzyciela egzekucji do udziału dłużnika w tej nieruchomości – udziału w wysokości ½.
Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji
Przed wystąpieniem z wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej
Jak wyżej wskazano, wierzyciel musi jedynie uprawdopodobnić, że podział majątku wspólnego dłużnika oraz jego żony jest konieczny do zaspokojenia wierzyciela. Uprawdopodobnienie nie oznacza udowodnienia, jednakże ze względów czysto praktycznych dobrze jest w trakcie trwania egzekucji skierować egzekucję do wszystkich składników majątkowych dłużnika – wskazanie wszystkich sposobów egzekucji.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Jeżeli komornik przeprowadzi egzekucję na podstawie wszystkich sposobów egzekucji, a okaże się ona bezskuteczna, wówczas zostanie ona umorzona, jako bezskuteczna.
Postanowienie komornika w tym zakresie będzie wystarczającą podstawą do domagania się przez wierzyciela dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.
REKLAMA
Celowość zaś zastosowania wszystkich sposobów egzekucji przez komornika, przed umorzeniem egzekucji, jako bezskutecznej oraz przez złożeniem przez wierzyciela stosownego wniosku do sądu sprowadza się do wytrącenia dłużnikowi i jego małżonkowi argumentów, które przemawiałyby za oddaleniem wniosku wierzyciela o dokonanie podziału tego majątku.
Jeżeli bowiem wierzyciel skierowałby egzekucję jedynie np. do nieruchomości wspólnej oraz do ruchomości dłużnika, wówczas tak dłużnik, jak i jego małżonek mogliby w sądzie wykazywać, iż brak jest podstaw do ustanowienia rozdzielności majątkowej, albowiem możliwym było zaspokojenie wierzyciela np. z wynagrodzenia za pracę dłużnika.
Zobacz również serwis: Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.