REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki osobowe, Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Jakie są wyjątki od zasady, że w sprawie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę akcyjną reprezentuje zarząd?

Jak wygląda reprezentacja w spółce z o.o. w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 § 2 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). W praktyce oznacza to, że działanie pełnomocnika wyklucza działanie zarządu i odwrotnie.

Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?

Ważne powody, uzasadniające rozwiązanie spółki cywilnej na drodze postępowania sądowego, bywają różne. Mogą dotyczyć tylko jednego wspólnika, grupy wspólników lub też samej spółki.

Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Najczęściej rozwiązanie spółki cywilnej wiąże się z wystąpieniem zdarzeń wskazanych w umowie. Ponadto, rozwiązanie spółki cywilnej możliwe jest w następujących sytuacjach.

REKLAMA

Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Uchwały w spółce podejmuje się zgodnie z jej umową, co do zasady jednomyślnie, chyba że umowa stanowi inaczej. Podjęta przez wspólników uchwała może być uchwałą ważną, uchwałą dotkniętą nieważnością – nie służy wówczas prawo zaskarżenia, ale dwa powództwa: ustalenia nieistnienia uchwały lub uchylenia uchwały.

Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może także domagać się podziału majątku wspólników.

Czy wspólnik spółki cywilnej zawsze ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?

Czy zawsze odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej ponoszą wspólnicy solidarnie? Za co odpowiada wspólnik spółki cywilnej?

Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Zgromadzenie akcjonariuszy w S.A. zwoływane jest przez zarząd spółki, przy czym dotyczy to zarówno zgromadzenia zwyczajnego jak i nadzwyczajnego. Rada Nadzorcza zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy jeżeli zarząd w ciągu 2 tygodni od dnia upływu statutowego terminu na zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie zwołał go, bądź też nie zwołał go w terminie 2 tygodni od zgłoszenia żądania zwołania.

REKLAMA

Jak zbyć udziały w sp. z o.o.?

Udziały w sp. z o.o. jako prawa majątkowe są zbywalne, z pewnymi wyjątkami, można bowiem ograniczyć możliwość zbycia udziałów, ale żadna umowa nie może zakazywać obrotu udziałami.

Wkłady w spółkach osobowych

Istnieje różnica między wkładami wnoszonymi w spółkach osobowych oraz w spółkach kapitałowych, przy czym zarówno wkłady w spółkach kapitałowych jak i osobowych cechuje to, że muszą mieć określoną wartość księgową. Oznacza to, że muszą one znaleźć odzwierciedlenie w tzw. księgach handlowych każdej spółki.

Jak umorzyć udziały w sp. z o.o.?

Jakie są sposoby umorzenia udziałów w spółce z o.o.? Jakie obowiązki ma zarząd oraz wspólnicy spółki w przypadku umorzenia udziałów? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

W jakiej sytuacji można pozbawić wspólnika spółki osobowej prawa reprezentacji? A na jakich zasadach następuje przyjęcie nowego wspólnika do spółki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Wspólnicy spółki cywilnej są zobowiązani do oznaczonych w umowie działań.  Jednym z takich działań może być wniesienie przez wspólników wkładów. Ale, czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Jakie są obowiązki rady nadzorczej w sp. z o.o.?

Na jakich zasadach jest powoływana rada nadzorcza? Ile trwa jej kadencja i jakie są jej obowiązki -  dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są skutki niezgłoszenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki?

Często ma miejsce sytuacja, gdy osoby decyzyjne w spółkach prawa handlowego nie zgłaszają wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, mimo, że spółka ta jest niewypłacalna. Warto jednak wiedzieć, że za niezgłoszenie w terminie wniosku o upadłość spółki grożą osobom zobowiązanym do złożenia takiego wniosku surowe sankcje.

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Problematyczną kwestią są kompetencje zarządu w spółce partnerskiej w kontekście zaciągania zobowiązań finansowych przez spółkę. Czy zarząd tej spółki ma prawo podjąć decyzje o poważnych skutkach finansowych dla spółki, np. o zakupie budynku na siedzibę spółki i wzięciu kredytu na sfinansowanie tego zakupu? Czy jednak zgodę na taką decyzję muszą wyrazić wszyscy partnerzy spółki?

Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.?

Najprostszą metodą na pozbycie się udziałów w sp. z o.o. jest porozumienie stron. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zatem zrobić, gdy zachodzi konflikt i część wspólników chce - niejako z woli swojego kontrahenta - pozbyć się wspólnika ze spółki?

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Prowadzenie spraw spółki to podejmowanie wszelkich czynności związanych z bieżącym zarządzaniem spółką, w tym zarządzaniem majątkiem spółki, prawami i obowiązkami wspólników. Jest to całokształt spraw związanych z kierowaniem spółką oraz organizacją spółki. W zakres prowadzenia spraw spółki nie wchodzi świadczenie pracy i świadczenie usług na rzecz spółki.

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Kiedy można dokonać podziału spółek?

Kodeks spółek handlowych reguluje zasady dokonywania podziału spółek, przy czym dotyczy to jedynie spółek kapitałowych, które mogą się dzielić na dwie lub więcej. Nie podlegają natomiast podziałowi spółki osobowe.

Kiedy członek zarządu spółki z o. o. powoływany jest w drodze uchwały?

Jedną z form wyboru członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest powołanie go w drodze uchwały wspólników. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych to w ten sposób będą powoływani członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku, gdy umowa spółki nie będzie zawierać innych postanowień w tym przedmiocie.

Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika ze spółki jawnej?

Wspólnicy spółki jawnej z ważnych powodów mogą żądać rozwiązania spółki przez sąd. Jednak jeżeli ważny powód zachodzi tylko po stronie jednego ze wspólników – można żądać po prostu wyłączenia tego wspólnika. Żądanie wyłączenia wspólnika jest możliwe tylko w przypadku gdy w spółce wspólników jest co najmniej trzech.

Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują, że każdy wspólnik z ważnych powodów może żądać rozwiązania spółki jawnej. Jeżeli zajdą ważne powody ku rozwiązaniu spółki, wspólnik może złożyć do sądu pozew z żądaniem rozwiązania spółki, a spółka ulegnie rozwiązaniu wraz z uprawomocnieniem się wyroku sądowego wydanego w tej sprawie.

Co oznacza śmierć wspólnika dla spółki jawnej?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. Oznacza to, że spółka musi zostać zlikwidowana. Czy w każdej sytuacji śmierć wspólnika będzie wiązała się z koniecznością rozwiązania spółki i przeprowadzeniem likwidacji? Jak spółka jawna może mimo śmierci wspólnika uniknąć przymusowego rozwiązania?

Jak pozwać wspólnika za naruszenie zakazu konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnik spółki jawnej obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Za naruszenie zakazu konkurencji wspólnikowi grożą przewidziane w kodeksie spółek handlowych określone sankcje. Dodatkowo w przypadku naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji wspólnicy mogą wystąpić z określonymi roszczeniami, o których mowa w kodeksie spółek handlowych. Kto jest uprawniony do złożenia pozwu w tej sprawie?

Jak to jest z podejmowaniem uchwał w spółce osobowej?

Uchwały w spółce podejmuje się zgodnie z jej umową. Co do zasady musi być również jednomyślność osób prowadzących sprawy spółki, chyba, że umowa stanowi inaczej np. może być określona większość, zwykła większość, wszyscy wspólnicy, także wyłączeni od prowadzenia spraw spółki.

Czy członków rad nadzorczych można dzielić na niezależnych i zależnych?

Termin niezależni członkowie rady nadzorczej wprowadzony został na stałe do języka prawniczego w odniesieniu do spółek publicznych w zbiorze „Dobrych praktyk w spółkach publicznych”. Termin oznacza osoby nie pozostające w jakichkolwiek relacjach z akcjonariuszami, spółką lub jej pracownikami, co mogłyby być dla nich potencjalnym źródłem konfliktu interesu.

Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnika spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji tak długo jak pozostaje on w spółce. Jeżeli wspólnik naruszy zakaz konkurencji, pozostali wspólnicy w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o naruszeniu przez wspólnika zakazu konkurencji mogą wnieść do sądu pozew przeciwko nielojalnemu wspólnikowi o naprawienie szkody wyrządzonej spółce i wydanie korzyści, jakie naruszając ten zakaz osiągnął wspólnik. Najsurowszą sankcją za naruszenie zakazu konkurencji jest wykluczenie wspólnika ze spółki.

Jakie uprawnienia wspólnika spółki jawnej mogą zostać zbyte?

Wspólnikom spółki jawnej przysługują uprawnienia o charakterze majątkowym - jak jedno z najważniejszych - prawo do zysku, ale także liczne uprawnienia o charakterze organizacyjnym, związane na przykład z prawem do informacji o sprawach spółki. Czy każde z tych uprawnień może zostać zbyte?

Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Jeżeli wspólnik spółki jawnej wyrządził spółce szkodę, spółka ma w stosunku to tego wspólnika wierzytelność przysługującą z tytułu wyrządzenia przez niego szkody. Jeżeli wspólnikowi również przysługuje jakaś wierzytelność wobec spółki, potrącenie tej wierzytelności z wierzytelnością spółki przysługującą wobec wspólnika z tytułu wyrządzenia szkody w pewnych przypadkach nie będzie możliwe.

Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek.

Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Każdy wspólnik w spółce jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach. Każdy wspólnik obowiązany jest także uczestniczyć w stratach w tym samym stosunku i to bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Jednak przepisy prawa dają możliwość zwolnienia wspólnika od udziału w stratach. Co należy zrobić by zwolnić wspólnika od udziału w startach?

Czy wyższy wkład daje wyższe odsetki z udziału kapitałowego spółki jawnej?

Co do zasady wartości wkładu wniesionego do spółki jawnej odpowiada udziałowi kapitałowemu danego wspólnika. Wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę. Czy wysokość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej zawsze wpływa na kwotę wypłacanych odsetek?

Jak założyć spółkę jawną?

Co trzeba zrobić aby skutecznie zarejestrować taką spółkę? Poniżej przedstawione zostały konieczne czynności, jakie wykonać muszą wspólnicy, aby ich spółka jawna mogła zacząć funkcjonować w obrocie prawnym.

Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Koniecznym do powstania i istnienia każdej spółki jawnej jest wniesienie przez wspólników wkładów. Wydatki związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej i zawiązaniem spółki są znaczne, dlatego warto zastanowić się czy wkłady jakie muszą być wniesione do spółki jawnej koniecznie trzeba wnieść w gotówce.

Czy można zwolnić członka zarządu spółki z o. o. z odpowiedzialności?

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządził spółce. Szkoda wyrządzona spółce przez członka zarządu może być następstwem zarówno jego działania jak i zaniechania. W jaki sposób przy użyciu prawnie dozwolonych środków, członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności?

Jaką wybrać firmę dla spółki jawnej?

To firmą posługuje się spółka jawna w obrocie gospodarczym i po firmie jej działalność będzie identyfikowana przez inne podmioty, dlatego zakładając spółkę jawną warto zadbać o to by jej brzmienie wywoływało pozytywne skojarzenia i by mogło być łatwo rozpoznawane na rynku. Niestety wyboru firmy spółki jawnej nie zawsze można dokonać w sposób całkowicie dowolny.

Jak na drodze sądowej pozbawić reprezentacji wspólnika spółki jawnej?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość sądowego pozbawienia wspólnika spółki jawnej prawa reprezentacji spółki. Kiedy będzie to możliwe? Kto może wystąpić z pozwem ? Kiedy powód może liczyć na uwzględnienie swojego żądania?

Jak pozbawić wspólnika spółki jawnej możliwości działania?

W spółce jawnej każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę. Jeżeli wspólnicy nie pozbawią wspólnika tego prawa w umowie – zostaje tylko jedna możliwość aby pozbawić wspólnika prawa reprezentacji – droga postępowania sądowego.

Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Udziałem kapitałowym jest równowartość wkładów wniesionych przez wspólnika. Związanych jest z nim kilka istotnych uprawnień i obowiązków wspólnika.

Czym jest suma komandytowa?

Suma komandytowa jest wartością określaną w umowie spółki- stanowi granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki.

Co może być wkładem do spółki komandytowej?

Wkład wnoszony przez komandytariusza nie tylko stanowi podstawę dla rozpoczęcia działalności spółki, ale także określa jego udział w zyskach oraz ogranicza odpowiedzialność za jej zobowiązania. Niesie to za sobą pewne ograniczenia w zakresie przedmiotów wkładu.

Jak rozliczyć wspólne usługi reklamowe w sieci?

Dużą część spotykanego w sieci marketingu zajmują działania podejmowane we współpracy przez np. dwa podmioty. W takim przypadku już na wstępie rozstrzygnięcia wymaga istotne pytanie, czy prowadzone działania to promocja „wspólna”, czy też „wzajemna”.

Dlaczego oszczędzanie za granicą jest bardziej bezpieczne? - część II

Czym jest trust i jakie korzyści z niego płyną? Dlatego warto jest pomyśleć o wyłączeniu części aktywów z obrotu w Polsce i przekazaniu ich do pasywnych inwestycji zagranicznych? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Kto może być stroną w procesie?

Przepisy prawa przyznają określonym podmiotom zdolność do występowania w postępowaniu sądowym jako strona. Uprawnienie to zwane jest zdolnością sądowa. Jakie podmioty posiadają zdolność sądową?

Podstawy zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ("sp. z o.o.") powinniśmy pamiętać, że może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby.

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników- o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie (statucie) spółki bądź też zawarty w umowie między stronami, powoduje, że strony mogą dochodzić roszczeń wynikający z danego stosunku prawnego przed sądem polubownym. W przypadku wniesienia sprawy przed sąd powszechny, sąd na zarzut pozwanego (uczestnika postępowania nieprocesowego) zapisu przed sąd polubowny, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sporu – pozew (wniosek) odrzuci. Sąd powszechny nie odrzuci pozwu (wniosku) gdy okaże się, że zapis na sąd polubowny jest nieważny.

REKLAMA