REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozwać wspólnika za naruszenie zakazu konkurencji w spółce jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń.
Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnik spółki jawnej obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Za naruszenie zakazu konkurencji wspólnikowi grożą przewidziane w kodeksie spółek handlowych określone sankcje. Dodatkowo w przypadku naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji wspólnicy mogą wystąpić z określonymi roszczeniami, o których mowa w kodeksie spółek handlowych. Kto jest uprawniony do złożenia pozwu w tej sprawie?

Roszczenia wynikające z naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik ma prawo żądać wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, lub naprawienia wyrządzonej jej szkody. Zatem za naruszenie zakazu konkurencji każdy wspólnik ma prawo żądać:

REKLAMA

 • wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz (np. wynagrodzenia za sprawowanie funkcji członka zarządu);
 • naprawienia szkody wyrządzonej spółce.

Szacując szkodę należy pamiętać, że szkoda obejmuje nie tylko straty, jakie poniosła spółka ale również i korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby jej szkody nie wyrządzono.
Jeżeli umowa spółki przewiduje karę umowną za naruszenie zakazu konkurencji wówczas żądanie będzie opiewało na kwotę przewidzianą w umowie tytułem kary umownej za naruszenie przez wspólnika zakazu konkurencji.

Przeczytaj: Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Kto może wystąpić z pozwem

Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń. W taki przypadku w imieniu spółki występują osoby, które są uprawnione do reprezentacji spółki. Dodatkowo przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują legitymację czynną każdego wspólnika, niezależnie od tego, czy jest uprawniony do reprezentowania spółki. Powyższe oznacza, że uprawnionym do wystąpienia z powództwem jest nie tylko spółka, ale i każdy ze wspólników. Przy czym w każdym przypadku świadczenie może być zasądzone jedynie na rzecz spółki.

Termin do wytoczenia powództwa

Należy pamiętać, że roszczenie o wydanie spółce korzyści jakie wspólnik osiągnął naruszając zakaz konkurencji oraz żądanie naprawienia wyrządzonej spółce szkody przedawniają się w dość szybkim czasie. Termin przedawnienia upływa z okresem 6 miesięcy od dnia, gdy wszyscy pozostali wspólnicy (chodzi o wszystkich wspólników, także tych którzy nie mają prawa reprezentowania spółki) dowiedzieli się o naruszeniu zakazu, nie później jednak niż z upływem 3 lat od zaistnienia zdarzenia. Dlatego powództwo musi zostać wniesione w ciągu sześciu miesięcy od momentu, gdy wszyscy pozostali wspólnicy dowiedzieli się o naruszeniu tego zakazu nie później jednak niż z upływem 3 lat od zaistnienia zdarzenia tj. naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Wspólnik spółki jawnej swoim uczestnictwem w organach innej spółki naruszył zakaz konkurencji, co w ocenie jednego ze wspólników spowodowało w spółce liczne straty. Spółka postanowiła nie występować z roszczeniem przeciwko wspólnikowi o naruszenie szkody. Czy z pozwem w tej sprawie może wystąpić wspólnik, który nie ma prawa reprezentowania spółki?
Tak. Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu spółek handlowych uprawnionym do żądania wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, lub naprawienia wyrządzonej jej szkody jest każdy wspólnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA