| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jak pozwać wspólnika za naruszenie zakazu konkurencji w spółce jawnej?

Jak pozwać wspólnika za naruszenie zakazu konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnik spółki jawnej obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Za naruszenie zakazu konkurencji wspólnikowi grożą przewidziane w kodeksie spółek handlowych określone sankcje. Dodatkowo w przypadku naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji wspólnicy mogą wystąpić z określonymi roszczeniami, o których mowa w kodeksie spółek handlowych. Kto jest uprawniony do złożenia pozwu w tej sprawie?

Roszczenia wynikające z naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik ma prawo żądać wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, lub naprawienia wyrządzonej jej szkody. Zatem za naruszenie zakazu konkurencji każdy wspólnik ma prawo żądać:

  • wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz (np. wynagrodzenia za sprawowanie funkcji członka zarządu);
  • naprawienia szkody wyrządzonej spółce.

Szacując szkodę należy pamiętać, że szkoda obejmuje nie tylko straty, jakie poniosła spółka ale również i korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby jej szkody nie wyrządzono.
Jeżeli umowa spółki przewiduje karę umowną za naruszenie zakazu konkurencji wówczas żądanie będzie opiewało na kwotę przewidzianą w umowie tytułem kary umownej za naruszenie przez wspólnika zakazu konkurencji.

Przeczytaj: Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Kto może wystąpić z pozwem

Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń. W taki przypadku w imieniu spółki występują osoby, które są uprawnione do reprezentacji spółki. Dodatkowo przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują legitymację czynną każdego wspólnika, niezależnie od tego, czy jest uprawniony do reprezentowania spółki. Powyższe oznacza, że uprawnionym do wystąpienia z powództwem jest nie tylko spółka, ale i każdy ze wspólników. Przy czym w każdym przypadku świadczenie może być zasądzone jedynie na rzecz spółki.

Termin do wytoczenia powództwa

Należy pamiętać, że roszczenie o wydanie spółce korzyści jakie wspólnik osiągnął naruszając zakaz konkurencji oraz żądanie naprawienia wyrządzonej spółce szkody przedawniają się w dość szybkim czasie. Termin przedawnienia upływa z okresem 6 miesięcy od dnia, gdy wszyscy pozostali wspólnicy (chodzi o wszystkich wspólników, także tych którzy nie mają prawa reprezentowania spółki) dowiedzieli się o naruszeniu zakazu, nie później jednak niż z upływem 3 lat od zaistnienia zdarzenia. Dlatego powództwo musi zostać wniesione w ciągu sześciu miesięcy od momentu, gdy wszyscy pozostali wspólnicy dowiedzieli się o naruszeniu tego zakazu nie później jednak niż z upływem 3 lat od zaistnienia zdarzenia tj. naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Wspólnik spółki jawnej swoim uczestnictwem w organach innej spółki naruszył zakaz konkurencji, co w ocenie jednego ze wspólników spowodowało w spółce liczne straty. Spółka postanowiła nie występować z roszczeniem przeciwko wspólnikowi o naruszenie szkody. Czy z pozwem w tej sprawie może wystąpić wspólnik, który nie ma prawa reprezentowania spółki?
Tak. Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu spółek handlowych uprawnionym do żądania wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, lub naprawienia wyrządzonej jej szkody jest każdy wspólnik.

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń.
Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »