REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozwać wspólnika za naruszenie zakazu konkurencji w spółce jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń.
Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnik spółki jawnej obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Za naruszenie zakazu konkurencji wspólnikowi grożą przewidziane w kodeksie spółek handlowych określone sankcje. Dodatkowo w przypadku naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji wspólnicy mogą wystąpić z określonymi roszczeniami, o których mowa w kodeksie spółek handlowych. Kto jest uprawniony do złożenia pozwu w tej sprawie?

Roszczenia wynikające z naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik ma prawo żądać wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, lub naprawienia wyrządzonej jej szkody. Zatem za naruszenie zakazu konkurencji każdy wspólnik ma prawo żądać:

REKLAMA

  • wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz (np. wynagrodzenia za sprawowanie funkcji członka zarządu);
  • naprawienia szkody wyrządzonej spółce.

Szacując szkodę należy pamiętać, że szkoda obejmuje nie tylko straty, jakie poniosła spółka ale również i korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby jej szkody nie wyrządzono.
Jeżeli umowa spółki przewiduje karę umowną za naruszenie zakazu konkurencji wówczas żądanie będzie opiewało na kwotę przewidzianą w umowie tytułem kary umownej za naruszenie przez wspólnika zakazu konkurencji.

Przeczytaj: Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Kto może wystąpić z pozwem

Sąd może zasądzić świadczenie na rzecz spółki, bowiem to ona jest podmiotem uprawnionym i może samodzielnie wystąpić do sądu o przymusowa realizację tych świadczeń. W taki przypadku w imieniu spółki występują osoby, które są uprawnione do reprezentacji spółki. Dodatkowo przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują legitymację czynną każdego wspólnika, niezależnie od tego, czy jest uprawniony do reprezentowania spółki. Powyższe oznacza, że uprawnionym do wystąpienia z powództwem jest nie tylko spółka, ale i każdy ze wspólników. Przy czym w każdym przypadku świadczenie może być zasądzone jedynie na rzecz spółki.

Termin do wytoczenia powództwa

Należy pamiętać, że roszczenie o wydanie spółce korzyści jakie wspólnik osiągnął naruszając zakaz konkurencji oraz żądanie naprawienia wyrządzonej spółce szkody przedawniają się w dość szybkim czasie. Termin przedawnienia upływa z okresem 6 miesięcy od dnia, gdy wszyscy pozostali wspólnicy (chodzi o wszystkich wspólników, także tych którzy nie mają prawa reprezentowania spółki) dowiedzieli się o naruszeniu zakazu, nie później jednak niż z upływem 3 lat od zaistnienia zdarzenia. Dlatego powództwo musi zostać wniesione w ciągu sześciu miesięcy od momentu, gdy wszyscy pozostali wspólnicy dowiedzieli się o naruszeniu tego zakazu nie później jednak niż z upływem 3 lat od zaistnienia zdarzenia tj. naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Wspólnik spółki jawnej swoim uczestnictwem w organach innej spółki naruszył zakaz konkurencji, co w ocenie jednego ze wspólników spowodowało w spółce liczne straty. Spółka postanowiła nie występować z roszczeniem przeciwko wspólnikowi o naruszenie szkody. Czy z pozwem w tej sprawie może wystąpić wspólnik, który nie ma prawa reprezentowania spółki?
Tak. Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu spółek handlowych uprawnionym do żądania wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, lub naprawienia wyrządzonej jej szkody jest każdy wspólnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA