REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pieniężny, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak prawo zwalcza spam?

Spam jest nielegalny w wielu krajach, i Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dlaczego zatem walkę z tym problemem pozostawia się w głównej mierze ekspertom technicznym, mimo że eksperci twierdzą, iż w tej krucjacie główną rolę powinna odgrywać legislacja? W tym artykule zostaną omówione ustawy antyspamowe istniejące w różnych krajach na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem ich skuteczności oraz czynników, które uniemożliwiają zwiększenie tej skuteczności.

Jak cyberprzestępcy wykorzystują luki w oprogramowaniu?

System bezpieczeństwa był dość szczelny, ale włamywacz dokładnie wiedział, gdzie znajduje się słaby punkt. Przeszedł specjalne szkolenie, na którym nauczono go, jak prześlizgnąć się niepostrzeżenie przez takie luki i przeniknąć do sieci. Włamywacz tworzy lukę, która pozwala przedostać się do systemu innym – szpiegom, złodziejom czy tajnym agentom, którzy sprawiają, że system działa tak, jak chcą ich szefowie. Tak długo, jak luka pozostaje otwarta...

Czym jest przedsiębiorstwo według kodeksu cywilnego?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę, czym będzie nasze przedsiębiorstwo według przepisów prawa. Przeczytaj poradę eksperta, aby poznać różne definicje odnoszące się do biznesu, którym zarządzasz.

Jakie zmiany czekają zamówenia publiczne?

W dniu 1 grudnia 2010 roku do Marszałka Sejmu został wniesiony projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych. Modyfikacja miałaby polegać na dodaniu punktu 1a do art. 24 obecnego brzmienia aktu prawnego. Objętościowo ta zmiana nie jest duża, lecz merytorycznie stanowi kolejną przesłankę do wykluczenia niesolidnej firmy z obrotu. Na czym ona polega i kiedy będzie miała zastosowanie?

REKLAMA

Czy leasingiem można sfinansować rozpoczęcie działalności?

Właściciele nowo powstałych firm do niedawna nie mogli korzystać z dobrodziejstw leasingu. Obecnie w ofercie kilku działających w Polsce firm leasingowych można znaleźć propozycję dla osób rozpoczynających działalność.

Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom w początkowej fazie rozwoju. Ma to związek z bardzo dużym ryzykiem. Wystarczy powiedzieć, że statystycznie 90% małych firm upada po pierwszym roku działalności. Jak może sobie poradzić zakładający działalność przedsiębiorca? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

Najczęstszym sposobem zabezpieczenia niewielkich pożyczek udzielanych osobom prowadzącym biznes, wymaganym przez banki, SKOKi oraz fundusze pożyczkowe jest poręczenie. Pozornie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, nie wiążące się – w przeciwieństwie do ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej – z żadnymi kosztami.

Jaki płacisz podatek, taki dostaniesz kredyt

Czy wiesz, że to, w jaki sposób rozliczasz się z fiskusem ma spory wpływ na zdolność kredytową? Dlatego też, myśląc o zaciągnięciu kredytu, powinieneś zastanowić się nad sposobem rozliczania podatków. Szczególnie w przypadku osób fizycznych prowadzących własną firmę forma opodatkowania ma duży wpływ na możliwość uzyskania kredytu oraz na jego wielkość.

REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych w Polsce bez emocji

Sprawdziły się prognozy, dotyczące stóp procentowych – Rada Polityki Pieniężnej podniosła je o 0,25 pkt proc., do poziomu 3,75%. Ta decyzja nie stanowiła żadnego zaskoczenia dla rynku. 3-miesięczny WIBOR od listopada odnotowuje wzrost, a oprocentowanie lokat bankowych coraz częściej idzie w górę.

Zatrzymanie wadium przez zamawiającego

Problem zatrzymania wadium przez zamawiającego pojawia się, gdy wykonawca w odpowiedzi na wezwanie uzupełnia dokumenty, które zdaniem zamawiającego są niewłaściwe. W takiej sytuacji niektórzy zamawiający zatrzymują wadium wraz z odsetkami (na podstawie art. 46 ust. 4a Pzp). Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy szkolenia BHP są od 1 stycznia 2011 r. zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą potrzebuje pewnej ochrony dla swojej firmy. Częstą formą zabezpieczenia, obok standardowych ubezpieczeń mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Zwolnienie z pracy jest zawsze trudnym przeżyciem. Dlatego do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem pomocną dłoń wyciąga Unia Europejska. W ramach projektu skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego można dowiedzieć się jak założyć własny biznes i jak przezwyciężyć trudności związane z jego prowadzeniem. Dla najlepszych przewidziano także wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli na przykład wyposażyć naszą firmę w niezbędny sprzęt i urządzenia. Wszystko, co trzeba zrobić to wziąć udział w rekrutacji. Warto się jednak pośpieszyć – przyjmowanie zgłoszeń trwa tylko do 14 lutego.

Jak zmieniły się składki ZUS w 2011 roku? - krok po kroku

Od 1 stycznia 2011 obowiązuje nowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Wzrosło o 69zł w stosunku do roku 2010 i obecnie wynosi 1386zł brutto. Zmiana ta jest szczególnie istotna dla przedsiębiorcy, dla którego wzrosną składki, które należy odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jaka jest rola doradcy w biznesie?

Podejmując istotne dla siebie decyzje życiowe czy zawodowe, bardzo często zasięgamy rady innych. Sugerujemy się czyjąś opinią usłyszaną na podobny temat; albo pytając wprost kogoś z bliższego czy dalszego otoczenia; albo i nie wprost, sugerując w pytaniu, że chodzi o problem dotyczący kogoś innego lub wręcz problem teoretyczny. Nawet, gdy nie czynimy tak zawsze, to chyba trudno o pomyłkę, jeśli powiem, że czynimy tak wszyscy. Takie zachowanie jest po prostu naturalne i ułatwia nam podejmowanie ważnych decyzji, nawet, jak ostatecznie pozostajemy przy swoim własnym zdaniu.

Pomyślne dane zachętą do ryzyka

Z najnowszych danych wynika, że w tygodniu zakończonym 12 stycznia do funduszy akcyjnych na świecie, w dużej mierze na rynki rozwinięte, napłynęło 5,4 mld USD. Coraz więcej osób inwestuje w agresywne, światowe fundusze, co w połączeniu z optymistycznymi doniesieniami gospodarczymi, przerastającymi oczekiwania wynikami amerykańskich spółek za IV kwartał 2010 r. oraz stabilizacją w kwestii kryzysu zadłużenia w Europie sprawia, że wśród inwestorów dominuje pozytywne nastawienie do giełdy.

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z zawieraniem umowy najmu lokalu. Co zrobić, gdy lokal, na który się zdecydowaliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu? Przeczytaj porady eksperta.

Dlaczego w pierwszej połowie stycznia nastąpiły wzrosty eurodolara?

Perspektywa podwyżki stóp procentowych w Polsce nadal odbija się na rodzimym rynku walutowym. Atmosferę podtrzymują wypowiedzi prezesa NBP jak i innych członków Rady Polityki Pieniężnej, które nastąpiły w ostatnim czasie, a ich wydźwięk jest dość jednoznaczny. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce nastąpi zaostrzenie polityki pieniężnej.

Byki nieco w tyle za niedźwiedziami

Rynki odetchnęły z ulgą po zakończonych przetargach portugalskich i hiszpańskich papierów, ale na niewiele się to zdało, z punktu widzenia akcjonariuszy. Już wkrótce nad tymi ostatnimi zaczęła brać górę potrzeba pozbycia się akcji.

Ile wyniósł realny zysk z rocznych lokat w 2010 r.?

Roczne lokaty po opodatkowaniu przyniosły w grudniu 2010 roku niespełna jeden proc. średniego, realnego zysku – dokładnie 0,83 proc. Z powodu wysokiej inflacji w ciągu sześciu miesięcy przeciętny zysk z z rocznych depozytów zmniejszył się o 1,2 pkt proc.

Czy wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne?

Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne w formie konsorcjum. Czym ono jest? Przeczytaj.

Czy zamówienie publiczne można podzielić na części?

Podział zamówienia publicznego na części jest dopuszczalny tylko w przewidzianych przez prawo sytuacjach. Powody gospodarcze, technologiczne czy związane ze zdolnością finansową zamawiającego stanowią jedynie niektóre z nich.

Czy zamówienia publiczne są dostępne dla innowacyjnych firm?

Współpraca zamawiającego z instytucjami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie ofert oraz kierowanie się odpowiednim stosunkiem ceny do jakości – stosowanie tych zasad w zamówieniach publicznych pozwoli na korzystanie z nich firmom innowacyjnym. Co powinien zrobić zamawiający, aby wśród wykonawców mogli znaleźć się przedsiębiorcy drażający nowe rozwiązania?

Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?

Przekazanie na rzecz organów administracji publicznej środków pieniężnych, które nie są ich własnością, wymaga funkcjonowania zabezpieczenia przed niewłaściwym ich wydatkowaniem. Rolę taką ma pełnić system zamówień publicznych. Jak funkcjonuje?

Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w systemie zamówień publicznych uczestniczyć mogą różne podmioty. Będzie to więc każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Praktyka wprowadza jednak pewne ograniczenia. Kto więc faktycznie może być zamawiającym, a kto wykonawcą?

Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?


Ustawa Prawo zamówień publicznych statuuje zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. Czy oznacza to, że w praktyce zamówienia są przyjazne również dla małych firm?

Jakie bariery napotyka sektor MŚP przy zamówieniach publicznych?

Sektor małych i średnich przedsiębiorców nie posiada żadnych preferencji w przystępowaniu do zamówień publicznych. Dodatkowo, obowiązujące przepisy stawiają przed nim szereg barier dostępowych. W jaki sposób firmy mogą sobie z nimi poradzić?

Jak rozwinąć firmę w branży budowlanej?

Mimo trwającego kryzysu, rok 2010 obfitował w ważne wydarzenia dla branży budowlanej. Firmy należące do tego segmentu gospodarki podjęły wyzwania stawiane jej przez rynek. Większość przedsiębiorców zdecydowała postawić na bezpośrednią komunikację z klientami. Jakimi innymi sposobami można rozwijać firmę budowlaną?

Wtorek udany dla złotego

Rynek nie obfitował dzisiaj w żadne, istotne wskaźniki makro. Kursy większości par walutowych, z eurodolarem na czele, nie podlegały znaczącym wahaniom. Natomiast złoty zdecydowanie umocnił się.

Wypowiedź Bratkowskiego umocniła złotego

Złoty nie mógł pozostać obojętny na wypowiedź Andrzeja Bratkowskiego. Członek Rady Polityki Pieniężnej orzekł, że dla gospodarki najkorzystniejszy byłby kurs EUR/PLN na poziomie 3,70-3,80, a do końca roku wartość złotego może wzrosnąć nawet do 3,50.

Czy przedsiębiorca zapłaci odszkodowanie za agresywnego ochroniarza?

Pracownicy firm ochroniarskich nie mogą bezprawnie naruszać dóbr osobistych odwiedzających sklep klientów. Ofiary agresji ze strony ochrony mogą wystąpić o odszkodowanie do przedsiębiorcy, który jest właścicielem placówki.

Do kiedy przedsiębiorca musi przeprowadzić inwentaryzację?

Przedsiębiorca musi zakończyć inwentaryzację do 15 stycznia. W przypadku rozliczenia ujawnionych różnic termin upływa 25 marca.

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

Jak szybko uzyskać odszkodowanie?

Wiele firm narzeka na wydłużone okresy oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Wbrew pozorom można jednak uniknąć i uzyskać pieniądze szybko i sprawnie. Wystarczy trzymać się prostych zasad, którym ten artykuł będzie poświęcony.

Sroga zima zaszkodziła niemieckiemu budownictwu

Początek stycznia upłynął w duchu informacji, płynących ze wskaźników wyprzedzających koniunktury za grudzień. Opublikowane dane podtrzymywały dobre nastroje na globalnych rynkach akcji. Ten tydzień będzie zdominowany przez publikacje, dotyczące wyników poszczególnych spółek w USA.

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

W drugiej połowie grudnia kurs EUR/PLN mieścił się w wąskim przedziale 3,9500 – 4,0000 i poddawał się stabilizacji, która miała miejsce w wyniku spadku aktywności inwestorów i ograniczenia zmienności notowań głównych par walutowych.

Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

W pierwszym tygodniu styczna nastąpiło umocnienie złotego. Po przerwie sylwestrowej kurs EUR/PLN spadł poniżej wartości 3,9000, idąc w dół w ciągu kilku kolejnych dni i osiągając w piątek pułap 3,8480, który pamiętamy z kwietnia ur. Najbliższe wsparcie dla notowań EUR/PLN znajduje się na poziomie zeszłego minimum, w rejonie 3,8240 zł za euro.

Dane z USA sprzeczne z szacunkami

Trudno było spodziewać się większych zmian po optymistycznym odczycie ADP ze środy. Mimo to dziś o godz. 14.30 Departament Pracy zaskoczył wiele osób, informując, iż liczba etatów poza sektorem rolniczym wzrosła w grudniu jedynie o 103 tys. Tymczasem szacunki sięgały 175-200 tys. Natomiast stopa bezrobocia nie zajęła oczekiwanego poziomu 9,7 proc., tylko spadła z 9,8 proc. do 9,4 proc.

Eksport lokomotywą polskiej gospodarki

W grudniu odnotowano najwyższy od niemalże siedmiu lat indeks PMI dla Polski, który wyniósł aż 56,3 pkt.-  Najnowszy odczyt wskaźnika zapowiada, że w tym roku to eksport będzie motorem napędowym polskiej gospodarki - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Początek nowego roku na giełdzie

Nasza rodzima waluta zajęła w nowym roku silną pozycję. Kurs EUR/PLN plasuje się w okolicach 3,9600, natomiast notowania USD/PLN, które niedawno spadły aż do poziomu 2,9450, poszły dzisiaj nieco w górę i znalazły się w okolicach pułapu 2,9800.

Jak pozyskać stałych klientów?

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od swojej branży, wie, jak ważne jest pozyskanie lojalnych klientów. Podstawowymi czynnikami określającymi wartość danego klienta jest: stałość i systematyczność w korzystaniu z oferowanych przez firmę usług lub w kupowaniu sprzedawanych produktów. Poniżej przedstawiamy 8 sposobów pozyskiwania lojalnych klientów.

Umocnienia franka pod koniec roku

Podczas ostatniego tygodnia w roku 2010 utrzymywała się świąteczna atmosfera. Kurs EUR/PLN podlegał jedynie kilkugroszowym wahaniom, których nie sposób wytłumaczyć w fundamentalny sposób. Jednak w warunkach małej płynności nawet nieduże transakcje potrafią oddziaływać na notowania aktywów.

Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Rok 2011 będzie kolejnym rokiem wdrażania funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Będzie to kolejny rok w ramach, którego przedsiębiorcy będą mogli starać się o unijne dotacje dla swoich firm. Konkursy będą organizowane zarówno w ramach krajowych jak i regionalnych programów operacyjnych. Gdzie szukać dotacji dla przedsiębiorców w 2011 roku – o tym w artykule.

Czy przedsiębiorca może być inwestorem giełdowym?

Właściciele firm wielokrotnie cierpią na deficyt wolnego czasu. Czy wobec tego, przedsiębiorcy w ogóle powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?

Kiedy powtórnie firma skorzysta ze zwolnienia VAT?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia w zakresie podatku VAT przysługuje podatnikom, którzy dokonali rejestracji dla potrzeb podatku VAT w 2010 r. Ustawodawca wymaga jednak, aby kwota obrotu w 2010 r. przekroczyła 100 000 zł, ale nie przekroczyła 150 000 zł.

Warto inwestować w złoto i srebro

Kończy się dekada wzrostów cen metali szlachetnych. Od 2001 roku złoto podrożało o 415 proc. a srebro o 550 proc. Jednak specjaliści przewidują, że ceny będą dalej rosnąć.

Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

W grudniu IKEF osiągnął rekordową jak dotychczas wartość 28,4 punktów. Najwięcej ekspertów, bo 40,2%, spodziewało się poprawy koniunktury w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Jakie są tryby udzielania zamówień – negocjacje z ogłoszeniem?

Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada na zamawiającego liczne obowiązki oraz nadaje mu nie mniej uprawnień. Zasadniczym przywilejem zamawiającego jest możliwość wyboru trybu postępowania.

Jakie są zasady doboru kryteriów oceny w zamówieniach publicznych?

Cena, a może koszty eksploatacji, długość gwarancji lub termin wykonania? Jakie kryteria oceny stosowane są w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj.

REKLAMA