REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sroga zima zaszkodziła niemieckiemu budownictwu

Ciężka zima spowodowała znaczne, prawdopodobnie przejściowe, osłabienie aktywności w niemieckim budownictwie.
Ciężka zima spowodowała znaczne, prawdopodobnie przejściowe, osłabienie aktywności w niemieckim budownictwie.

REKLAMA

REKLAMA

Początek stycznia upłynął w duchu informacji, płynących ze wskaźników wyprzedzających koniunktury za grudzień. Opublikowane dane podtrzymywały dobre nastroje na globalnych rynkach akcji. Ten tydzień będzie zdominowany przez publikacje, dotyczące wyników poszczególnych spółek w USA.

Dziś po zakończeniu sesji poznamy rezultaty finansowe za IV kwartał aluminiowego Alcoa. To pierwsza spółka z indeksu DJIA, która poda wyniki. Publikacja ta tradycyjnie uznawana jest za początek sezonu na wyniki rezultatów finansowych w USA. Można spodziewać się po nim korzystnych wiadomości. Zyski spółek z S&P 500 w przeliczeniu na akcję powinny zwiększyć się o około 20%, co jest gwarancją utrzymania wysokiego tempa poprawy, notowanego w poprzednich kwartałach. Nie uwzględniając firm z branży finansowej, progres ma być słabszy i wynieść 12% w skali roku.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Dobre wiadomości z amerykańskiej gospodarki pozwalają wierzyć, że przedsiębiorstwom uda się sprostać oczekiwaniom analityków. Pytanie, czy to wystarczy do podtrzymania dobrych nastrojów na parkietach. Skala zwyżek z ostatnich miesięcy, jak również większy optymizm inwestorów, są widoczne, jednocześnie rodząc obawy, związane z jeszcze lepszymi wiadomościami. Cykl poprawy wyników finansowych za IV kwartał jest na tyle duży, że trudno oczekiwać jeszcze bardziej obiecujących rezultatów. W związku z tym uzasadnione wydaje się założenie, że wszelkie rozczarowania, które się pojawią, mogą spotkać się z negatywnym oddźwiękiem wśród inwestorów. Jednak powodów do zmartwień wcale nie musi być wiele.

Polecamy serwis: Lokaty

Budownictwo w Niemczech i Australii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Surowa zima daje się we znaki niemieckiemu budownictwu. W grudniu indeks aktywności w tym segmencie gospodarki drastycznie obniżył się. Z 53,8 pkt w listopadzie spadł do zaledwie 36 pkt. Dobrą wiadomością był w tym odczycie relatywnie niewielki regres w zakresie nowych zleceń, co pozwala sądzić, że ochłodzenie koniunktury ma jedynie charakter sezonowy i oznacza raczej przesunięcie w czasie prac niż ich brak. Regres nastąpił we wszystkich sektorach rynku budowlanego. Największe załamanie stało się udziałem budownictwa infrastrukturalnego, gdzie spadek obserwujemy od 1999 r., czyli odkąd dysponujemy danymi o aktywności w niemieckim budownictwie. W budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym nastąpił pierwszy spadek od sierpnia 2010 r.

Regres w budownictwie ma miejsce również w Australii. W grudniu, kolejny miesiąc z rzędu, indeks aktywności 7. pozostawał poniżej bariery 50 pkt . W porównaniu z listopadem poprawił się jednak z 42,2 pkt do 43,8 pkt.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA