reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Sroga zima zaszkodziła niemieckiemu budownictwu

Sroga zima zaszkodziła niemieckiemu budownictwu

Początek stycznia upłynął w duchu informacji, płynących ze wskaźników wyprzedzających koniunktury za grudzień. Opublikowane dane podtrzymywały dobre nastroje na globalnych rynkach akcji. Ten tydzień będzie zdominowany przez publikacje, dotyczące wyników poszczególnych spółek w USA.

Dziś po zakończeniu sesji poznamy rezultaty finansowe za IV kwartał aluminiowego Alcoa. To pierwsza spółka z indeksu DJIA, która poda wyniki. Publikacja ta tradycyjnie uznawana jest za początek sezonu na wyniki rezultatów finansowych w USA. Można spodziewać się po nim korzystnych wiadomości. Zyski spółek z S&P 500 w przeliczeniu na akcję powinny zwiększyć się o około 20%, co jest gwarancją utrzymania wysokiego tempa poprawy, notowanego w poprzednich kwartałach. Nie uwzględniając firm z branży finansowej, progres ma być słabszy i wynieść 12% w skali roku.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Dobre wiadomości z amerykańskiej gospodarki pozwalają wierzyć, że przedsiębiorstwom uda się sprostać oczekiwaniom analityków. Pytanie, czy to wystarczy do podtrzymania dobrych nastrojów na parkietach. Skala zwyżek z ostatnich miesięcy, jak również większy optymizm inwestorów, są widoczne, jednocześnie rodząc obawy, związane z jeszcze lepszymi wiadomościami. Cykl poprawy wyników finansowych za IV kwartał jest na tyle duży, że trudno oczekiwać jeszcze bardziej obiecujących rezultatów. W związku z tym uzasadnione wydaje się założenie, że wszelkie rozczarowania, które się pojawią, mogą spotkać się z negatywnym oddźwiękiem wśród inwestorów. Jednak powodów do zmartwień wcale nie musi być wiele.

Polecamy serwis: Lokaty

Surowa zima daje się we znaki niemieckiemu budownictwu. W grudniu indeks aktywności w tym segmencie gospodarki drastycznie obniżył się. Z 53,8 pkt w listopadzie spadł do zaledwie 36 pkt. Dobrą wiadomością był w tym odczycie relatywnie niewielki regres w zakresie nowych zleceń, co pozwala sądzić, że ochłodzenie koniunktury ma jedynie charakter sezonowy i oznacza raczej przesunięcie w czasie prac niż ich brak. Regres nastąpił we wszystkich sektorach rynku budowlanego. Największe załamanie stało się udziałem budownictwa infrastrukturalnego, gdzie spadek obserwujemy od 1999 r., czyli odkąd dysponujemy danymi o aktywności w niemieckim budownictwie. W budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym nastąpił pierwszy spadek od sierpnia 2010 r.

Regres w budownictwie ma miejsce również w Australii. W grudniu, kolejny miesiąc z rzędu, indeks aktywności 7. pozostawał poniżej bariery 50 pkt . W porównaniu z listopadem poprawił się jednak z 42,2 pkt do 43,8 pkt.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ciężka zima spowodowała znaczne, prawdopodobnie przejściowe, osłabienie aktywności w niemieckim budownictwie.
Ciężka zima spowodowała znaczne, prawdopodobnie przejściowe, osłabienie aktywności w niemieckim budownictwie.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama