Początek nowego roku na giełdzie
REKLAMA
REKLAMA
Dziś na rynek napłynęły dane, dotyczące aktywności gospodarczej w polskim sektorze przemysłowym. Według publikacji Markit HSBC indeks PMI wzrósł w grudniu piąty miesiąc z rzędu i osiągnął wartość 56,3 pkt. Jest to trzeci, najwyższy wynik w historii obliczania tego wskaźnika. Z perspektywy przyszłej publikacji na temat produkcji przemysłowej to bardzo dobra informacja. Oznacza ona, iż pomimo surowych warunków pogodowych produkcja w grudniu mogła zanotować silny wzrost.
REKLAMA
W górę poszedł także czeski PMI, który zwyżkował w grudniu do 58,4 pkt z 57,3 pkt miesiąc wcześniej. Indeks aktywności gospodarczej w węgierskim sektorze przemysłowym spadł natomiast do 52,9 pkt z 54,9 pkt w listopadzie. W dalszym ciągu pozostaje on zdecydowanie powyżej poziomu 50,0 pkt, oddzielających recesję od ekspansji w przemyśle.
Dowiedz się także: Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?
REKLAMA
O godz. 10.00 została opublikowana prognoza inflacji Ministerstwa Finansów. Według MF w grudniu inflacja wzrosła do poziomu 3,1 proc. r/r z 2,7 proc. miesiąc wcześniej. Dodatkowo Ministerstwo przewiduje przyspieszenie tempa wzrostu cen w styczniu, indeks CPI nie powinien jednak przekroczyć 3,5 proc.
Pierwsza sesja na zagranicznym rynku walutowym w nowym roku rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Notowania eurodolara, po sylwestrowej zwyżce do poziomu 1,3400, dziś oscylują w okolicach 1,3300. Natomiast kurs GBP/USD powrócił do poziomu 1,5500, gdzie od rana podlega konsolidacji. Po piątkowym wzroście do nowego, 28-letniego szczytu, notowania AUD/USD konsolidują się dzisiaj nieco poniżej tego poziomu.
Polecamy serwis: Lokaty
W bieżącym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie zdecydowanie bardziej interesujący niż w ostatnich dniach. Już dziś poznamy dane o aktywności gospodarczej w amerykańskim sektorze przemysłowym, czyli odczyt indeksu ISM. Kolejne dni upłyną pod znakiem oczekiwań na publikację comiesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy – zaczną one napływać już w środę. Główna publikacja jak zawsze będzie miała miejsce w piątek. Oprócz tego poznamy m.in. dane o zamówieniach w przemyśle z Eurolandu oraz USA, produkcji przemysłowej z Niemiec i indeks ISM ze Stanów Zjednoczonych.
W miarę jak rynek będzie odzyskiwał dawną płynność, wraz z powrotem inwestorów po świątecznym okresie, zmienność powinna rosnąć. Uczestnicy rynku będą mieli wiele okazji do odreagowania marazmu z ostatnich dni.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.