REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka VAT dla książek?

Jaka stawka VAT jest właściwa w 2011 roku dla książek?
Jaka stawka VAT jest właściwa w 2011 roku dla książek?

REKLAMA

REKLAMA

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

REKLAMA

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy. Zgodnie więc z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług wszystkie sklasyfikowane w klasie 22.11 PKWiU 1997 – książki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi opodatkowane są 7% obniżoną stawką podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Wyjątek stanowią książki adresowe o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książki telefoniczne, teleksy i telefaksy sklasyfikowane w pozycji 22.11.20-60.10 PKWiU 1997 oraz ulotki. Stosownie do zapisu § 39 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r., w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku, stosuje się do wcześniej wspomnianych książek z analogicznymi wyłączeniami, z tym że ta preferencyjna stawka nie dotyczy również nut, map i ulotek.

W ustawie z dnia 29 października 2010 r. zakłada się, że od dnia 1 stycznia 2011 r. sklasyfikowane w kategorii 58.11.1 PKWiU 2008 – książki drukowane, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, opodatkowane będą również stawką obniżona – 8%.

Polecamy: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

REKLAMA

Warto zauważyć, że w poz. 32 załącznika nr 10, wprowadzonego ustawą nowelizującą z dnia 26 listopada 2010 r., wprowadza się od dnia 1 stycznia 2011 r., stosowanie 5% obniżonej stawki podatku od towarów i usług w stosunku do książek drukowanych. Przewiduje się również aby stawka 5% miała zastosowanie nie tylko do tradycyjnych książek drukowanych, ale także do tych wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach o ile będą oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ta preferencyjna stawka podatku od towarów i usług, dla tak specyficznie wydanych książek, wynika bezpośrednio z poz. 33 załącznika nr 10, wprowadzonego ustawą nowelizującą z dnia 26 listopada 2010 r.

Oznacza to, że od dnia 1 stycznia 2011 r., podstawowa 23% stawka podatku od towarów i usług znajdzie zastosowanie w odniesieniu do e – wydawnictw, które nabywca będzie np. pobierał z internetu lub w inny sposób przeglądał online.

Podkreślić należy jednak, że Minister Finansów w projekcie rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, postanowił przedłużyć do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosowanie obecnej 0% stawki podatku od towarów i usług dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych, sklasyfikowanych w kategorii 58.11.1 PKWiU 2008 oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Warunkiem zastosowania stawki 0%, będzie posiadanie dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały przekazane do dystrybucji przed 1 stycznia 2011 r.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA