reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ustawa o podatku VAT a PKWiU 2008

Ustawa o podatku VAT a PKWiU 2008

Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach internetowych obszerne podsumowanie dotyczące najważniejszych zmian dokonanych nowelizacjami do ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktami wykonawczymi do tej ustawy. Obok wprowadzenia nowych stawek podatku (5%, 8%, 23%) od 1 stycznia 2011 r., jednym z równie istotnych zagadnień jest dostosowanie przepisów wykorzystujących odwołania do klasyfikacji statystycznej do klasyfikacji PKWiU 2008.

Najważniejszym celem tego dostosowania jest operacja „przełożenia” stosowanej dotychczas do celów podatkowych klasyfikacji statystycznej na symbole i nazwy stosowane w PKWiU z 2008 r. w przepisach ustawy o VAT oraz załącznikach do tej ustawy, jak również w aktach wykonawczych do niej wydanych. Zmiany te pozwolą podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i w sprawozdawczości statystycznej.

Przy konstruowaniu nowych przepisów, a w szczególności załączników do ustawy zawierających wykazy towarów i usług w oparciu o PKWiU z 2008 r. zakres przedmiotowy tych regulacji nie powinien, co do zasady, ulec zmianie. Ponieważ jednak klasyfikacja towarów i usług w PKWiU z 1997 r. i PKWiU z 2008 r. oparte są na odmiennej metodologii, a także ze względu na zmiany merytoryczne wprowadzone w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą o podatku VAT, mogą wystąpić niewielkie różnice w obszarach zastosowania preferencyjnych stawek VAT.

Przykładem może być treść nowego załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% (od 1 stycznia 2011 r. stawką 8%), gdzie doprecyzowane zostało pojęcie „świeże” w odniesieniu do pieczywa oraz ciastek i wyrobów ciastkarskich. Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z brzmieniem poz. 31 i 32 tego załącznika obniżoną stawkę podatku stosuje się do dostaw pieczywa świeżego, wyrobów ciastkarskich, ciastek świeżych „których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni”. Ciastka i wyroby ciastkarskie „świeże” są od 1 stycznia 2011 r. opodatkowane stawką w wysokości 8%, natomiast pieczywo „świeże”, jak również pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i podobne tosty (PKWiU ex 10.72.11.0) będą podlegały opodatkowaniu stawką w wysokości 5%.

Przeczytaj koniecznie VAT 2011 - najważniejsze zmiany

O 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowa definicja towaru, w której nie ma odwołania do klasyfikacji statystycznych. „Towarem” określono rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Dodatkowo wprowadzony został nowy przepis art. 5a ustawy o VAT ustanawiający zasadę, że dla identyfikacji towarów oraz przy określaniu zakresu świadczonych usług stosuje się klasyfikacje statystyczne, jeżeli przepisy o podatku od towarów i usług w tym zakresie powołują symbole statystyczne.

Polecamy serwis Kasy fiskalne

„Przełożenia”, o których mowa przy wykazach towarów, nie znalazły zastosowania w przypadku przepisów dotyczących usług objętych zwolnieniem od podatku (dotychczas załącznik nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług). Z tego względu przywołany załącznik, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, został uchylony. Jednocześnie uregulowania dotyczące tej tematyki zostały przeniesione do treści ustawy. Przy określaniu nowego zakresu zwolnień, odstąpiono od ich identyfikacji za pomocą klasyfikacji statystycznych, ustalając ich zakres w formie opisowej, z wykorzystaniem treści przepisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów UE.

Źródło, pełny tekst analizy: Ministerstwo Finansów

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowa definicja towaru.
Od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowa definicja towaru.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama