REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejestr przedsiębiorców, Umowa spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej?

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej ?

Ochrona prywatności w umowach z konsumentami

Rozszerzenie zakresu informacji gromadzonych o konsumentach przez różne instytucje publiczne i prywatne,zwiększyło zagrożenie tej sfery prywatności jednostki jaką stanowią jej dane osobowe. Skomplikowało to również sprawowanie przez konsumentów kontroli nad obiegiem i treścią dotyczących ich informacji.

Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Zarówno umowa ramowa jak i umowa przedwstępna zawierane są w tym samym celu - zawarcia kolejnych umów między tymi samymi stronami w przyszłości. To podobieństwo wpływa na błędne przyjęcie, że o umowach tych można mówić wymiennie. Z prawnego punktu widzenia, istniejące między tymi umowami istotne różnice, nie pozwalają na takie uznanie.

REKLAMA

Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Z prawa pierwokupu można skorzystać w dwóch przypadkach: po pierwsze jeżeli ustawa przewiduje taką możliwość, a po drugie, gdy czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej.

Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Wzorzec umowny to ustawowe określenie jednostronnie przygotowanych przed zawarciem umowy, gotowych klauzul, redagowanych najczęściej w postaci formularzy określających treść umowy wraz z miejscami pustymi w zakresie zmiennych elementów umowy (jak oznaczenie strony, podpisy) do wypełnienia przez strony (wzorce te są przygotowane „z góry”).

Czy strona umowy odpowiada za swoich pomocników?

Będąc stroną umowy zobowiązujesz się do spełnienia określonego świadczenia. Jeśli w umowie nie zastrzeżono, że czynność ma musi być wykonana osobiście możesz korzystać z pomocy innych osób. Co jednak w sytuacji gdy osoby, za pomocą których wykonujesz swoje zobowiązanie, lub też osoby którym w całości powierzyłeś wykonanie tego zobowiązania, zamiast pomóc zaszkodziły wyrządzając szkodę? Kto w takim przypadku odpowiada przed wierzycielem?

Sklep z artykułami dla zwierząt – rejestracja, zezwolenia

Założenie sklepu zoologicznego odbywa się tak samo jak każdej innej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę w sprawie uprawnień sądu rejestrowego. W uchwale z 20 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że sąd rejestrowy, tj. wydział gospodarczy sądu rejonowego prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy, do którego wpisywani są m.in. przedsiębiorcy także prowadzący działalność w formie spółek, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej na ich treść (sygn. akt III CZP 122/09).

Realizacja świadczeń w umowach

Kodeks cywilny przewiduje, że świadczenia będące przedmiotem umów wzajemnych powinny być spełnione jednocześnie. Oczywiście, strony w zakresie terminu spełnienia swoich świadczeń mogą umówić się inaczej, jeżeli jednak nie zrobią tego, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.

Kupiłeś firmę – odpowiadasz za zobowiązania zbywcy przedsiębiorstwa

Nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Odpowiedzialność taka dotyczy nabycia przedsiębiorstwa zarówno w drodze sprzedaży, jak i darowizny czy również zamiany, do której zastosowanie mają odpowiednie przepisy o sprzedaży (umowa taka powinna wymieniać poszczególne składniki przedsiębiorstwa).

Kiedy można odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego?

Odstępne to określona kwota, którą strony wspólnie ustaliły w umowie. Strony zamieszczają zapis taki w umowie, gdy przewidują możliwość odstąpienia od umowy każdej, bądź jednej ze stron.

Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?

W obrocie gospodarczym strony, zanim przystąpią do zawarcia finalnej transakcji, niejednokrotnie decydują się, aby w pierwszej kolejności podpisać tzw. umowę przedwstępną. Co powinna zawierać umowa przedwstępna? Jakie uprawnienia przysługują stronie gdy kontrahent uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej?

Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Niejednokrotnie zdarza się, że zawierając umowę jedna ze stron umowy wręcza drugiej stronie określoną kwotę, będącą częścią wynagrodzenia (w praktyce jest to najczęściej 10 % ceny). Kwota wręczana drugiej stronie stanowi niejako “zapewnienie”, że kontrahent nie wycofa się z umowy. Częstokroć wręczaną kwotę określa się zaliczką lub wymiennie zadatkiem. Jednak to duży błąd!

Oświadczenie woli - interpretacja treści umów

Musimy wiedzieć, że każde zawarcie umowy cywilnoprawnej niesie za sobą konsekwencje prawne. Pomimo coraz większej świadomości prawnej towarzyszącej zawieraniu umów cywilnoprawnych, nadal jednym z najczęściej popełnianych przy tej okazji błędów jest użycie niejednoznacznych sformułowań.

Koniec kolejek po odpis z KRS

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym- wprowadzającego możliwość posługiwania się wydrukiem elektronicznego odpisu.

Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Fizycznie posiadany odpis z KRS (mimo możliwości wglądu w rejestr on-line) jest wymagany w procedurach sądowych. Poniżej przedstawiamy procedurę (na szczęście nieskomplikowaną) pozyskiwania odpisów.

Wzory podpisów w aktach krs

Czy mogę zapoznać się ze wzorem podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu wpisanego do krs? W jaki sposób mam to zrobić? Czyjego wzoru podpisu nie znajdę w krs?

Tekst jednolity umowy spółki podstawą wpisu w rejestrze

Złożyłem wniosek o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców krs (sp. z o.o.) Gdyż na ostatnim nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników zmieniliśmy kilka zapisów umowy spółki. Dołączyliśmy do wniosku m.in. Protokół notarialny z treściami uchwał, czy jest to wystarczające do dokonania zmian wpisu w rejestrze?

Co trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym przy tworzeniu spółki akcyjnej?

Kapitał Zakładowy to ustalona w statucie spółki akcyjnej wielkośćwyrażona w złotówkach, która stanowi sumę wartości nominalnej wszystkich akcji w spółce.

Wymogi Statutu Spółki Akcyjnej

Statut spółki akcyjnej jest podstawą jej funkcjonowania i niezbędnym elementem do jej powstania. Reguluje wszystkie istotne sprawy związane z prowadzeniem spółki akcyjnej.

Zasady rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym

Osoby prawne a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną („ułomne osoby prawne”) podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto wiedzieć kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia podmiotu do KRS oraz jakie to rodzi skutki.Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) jest bardzo ważne. Jeszcze ważniejszy jest moment dokonania wpisu. Z tym bowiem momentem podmioty uzyskują zdolność prawną lub osobowość prawną.

Jak uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego?

Dla każdej spółki prawa handlowego prowadzone są akta w sądzie rejestrowym. Z akt tych można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Nie trzeba jednak za każdym razem przeglądać akt spółki, czasami wystarczy wziąć odpis z KRS.

Kto reprezentuje spółkę cywilną?

Choć spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej- możemy mówić o jej reprezentacji- ktoś musi działać w imieniu wspólników- inaczej konstrukcja ta byłaby nieużyteczna.

Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Jedną z funkcji Krajowego Rejestru Sądowego jest pomoc w zapewnieniu pewności obrotu gospodarczego przez dostarczenie wiarygodnych i zgodnych z prawem informacji o podmiotach w nim ujawnionych. Wprowadzona została zasada trwałości wpisów ujawnionych w KRS. Tak, aby pobierając odpis pełny z rejestru mieć możliwość wglądu w historyczne dane podmiotu. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Jaki skutek mają ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

W określonych ustawowo przypadkach istnieje obowiązek dokonywania ogłoszeń wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego również Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Jest on jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Ustawa wprowadza więc określone prawem skutki ogłoszenia w MSiG.

Podstawowe informacje o spółce cywilnej

Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym (tak jak spółki prawa handlowego) – tylko umową łączącą wspólników. Ma to pewne przełożenie na zasady odpowiedzialności wspólników i kwestie majątkowe spółki.

Jak założyć spółkę cywilną?

Spółka cywilna (z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego) jest jedynie umową. Oznacza to, że nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej – jej skuteczność wymaga jedynie zawarcia odpowiedniej umowy.

Co musi zawierać umowa spółki komandytowej?

Umowa spółki jest jednym z koniecznych warunków dla utworzenia każdej spółki- w ich obrębie występują jednak liczne różnice w zakresie jej obowiązkowej treści.

Wymogi umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Kodeks spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na wspólników sp. z o.o. w zakresie sporządzenia umowy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Spółka z o.o. może funkcjonować w obrocie jako oddzielny podmiot, już po podpisaniu umowy spółki. Istnieje wówczas (do momentu wpisu do rejestru) jako spółka w organizacji- będąca tzw. ułomną osobą prawną.

Określenie firmy oraz zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. lub dokonania jednostronnej czynności prawnej - w odniesieniu do jednoosobowej spółki z o.o. - powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji”.

Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Śmierć wspólnika spółki z o.o. może powodować pewne problemy wynikające z przejścia przysługujących mu udziałów w spółce na osoby po nim dziedziczące. Co do zasady, w przypadku braku testamentu dziedziczenie praw i obowiązków przysługujących spadkodawcy regulowane jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ogólna zasadą w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Adres spółki jest bardzo istotny i podlega ujawnieniu w odpisie wydawanym przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. Brak uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym może rodzić nie tylko odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186), ale i pociągać negatywne skutki w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych, czy w ogólnej wymianie korespondencji z kontrahentami.

Czym są spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obok spółek osobowych. Stanowczo różnią się jednak od spółek osobowych głównie w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Czym są spółki osobowe?

Spółki osobowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierając formę spółki dla prowadzenia działalności gospodarczej warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Informacja o pozostawaniu przez przedsiębiorcę w spółce cywilnej często jest lekceważona przez kontrahentów handlowych. Warto ustalić czy będziemy zawierać umowę bezpośrednio ze spółką prawa handlowego, czy ze spółką prawa handlowego jako wspólnika spółki cywilnej. Może mieć to kluczowe znaczenie dla dochodzenia późniejszych roszczeń czy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Jak ustalić nr KRS podmiotu?

Aby złożyć wniosek o wydanie aktualnego bądź pełnego odpisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego należy podać we wniosku numer KRS podmiotu którego wniosek dotyczy. Podobnie chcąc przeglądać akta rejestrowe sąd będzie wymagał podania numeru KRS, gdyż posługiwanie się samą firmą bądź nazwą podmiotu może nie być w pełni wystarczające.

Odpis aktualny a odpis zupełny z KRS

Posłużenie się aktualnym lub pełnym odpisem z rejestru może mieć kluczowe znaczenie dla zainteresowanego w różnych postępowaniach sądowych jak również przy prawidłowej ocenie historii podmiotu.

Czy wszyscy wspólnicy sp. z o.o. figurują w odpisie z KRS?

Często dla celów biznesowych następuje potrzeba ustalenia pełnego składu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wszystkie informacje będą jednak ujawnione w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”). Ważne więc by wiedzieć jak odczytywać odpis z KRS i gdzie szukać brakujących danych.

Co oznacza jawność KRS?

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Domniemanie prawdziwości danych w KRS

Zasada domniemania prawdziwości danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma dwojaki wymiar. Z jednej strony daje osobom trzecim pewną gwarancję obrotu, a z drugiej strony nakłada bezpośrednio na podmioty, których wpisy dotyczą sankcje za brak reakcji w przypadku wpisania danych niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia.

Co grozi za niezłożenie wniosków lub dokumentów do KRS w ustawowym terminie?

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym nakłada na podmioty wpisane do KRS obowiązki aktualizacji danych czy składania dokumentów wymaganych przepisami prawa. Jest to wymóg, który ma pomóc w realizacji zasady pewności obrotu gospodarczego. Brak odpowiedniego zgłoszenia może skutkować sankcją.

Zgłoszenie prokury do KRS

W obrocie gospodarczym często obok lub zamiast zarządu pojawia się osoba z funkcją prokurenta. Przedstawia odpis z Krajowego Rejestru Sądowego podmiotu, ale nie jest w nim ujawniona. Czy ujawnienie prokury w Krajowym Rejestrze Sądowym jest konieczne i jaki skutki to za sobą pociąga?

Przy zgłoszeniu podmiotu do KRS konieczny jest tytuł prawny do lokalu

Czy składając wniosek o wpis lub zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego muszę dołączyć dokument wykazujący tytuł prawny do lokalu (np. umowę najmu)?

Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Składając wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy pamiętać, iż sami, bez wezwania sądu powinniśmy uiścić odpowiednią opłatę. Jaka jest wysokość opłat? Kogo obowiązują opłaty?

Opłaty za udzielenie informacji, wydawanie odpisów i zaświadczeń z KRS

Udając się po odpis, zaświadczenie czy informację z Krajowego Rejestru Sądowego musimy przygotować się na poniesienie opłaty. Opłaty można dokonać w kasie sądu lub wnieść na właściwy rachunek bankowy. Od opłat za udzielenie informacji, wydawanie odpisów, wyciągów czy zaświadczeń z Krajowego Rejestru Sądowego należy odróżnić opłaty, które należy wnieść składając wniosek do KRS czy opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Główne zasady wypełniania formularzy KRS

Osoby wypełniające wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego często otrzymują jego zwroty. Informacje wskazane w zarządzeniu o zwrocie są czasami niezrozumiałe dla wnioskodawcy. Przestawiamy poniżej główne zasady wypełniania formularzy wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA