REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymogi Statutu Spółki Akcyjnej

Mateusz Michalski
Statu powinien zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem.
Statu powinien zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem.

REKLAMA

REKLAMA

Statut spółki akcyjnej jest podstawą jej funkcjonowania i niezbędnym elementem do jej powstania. Reguluje wszystkie istotne sprawy związane z prowadzeniem spółki akcyjnej.

Statut powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego, nie zachowanie tej formy szczególnej powoduje nieważność czynności. Osoby podpisujące statut są założycielami spółki. Założyciel może zostać akcjonariuszem, ale nie ma takiego obowiązku. Artykuł 304 Kodeksu spółek handlowych stanowi, co powinien zawierać statut spółki akcyjnej.

REKLAMA

 1. Firmę – firmą każdej osoby prawnej jest jej nazwa. Firma spółki akcyjnej powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka akcyjna”. Dopuszczalne jest też posługiwanie się skrótem „S.A.”
 2. Siedzibę Spółki – powinna być położona na terytorium RP. Siedzibą jest miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający ( jeżeli statut nie stanowi inaczej )
 3. Przedmiot działalności spółki – może prowadzić każdą niesprzeczną z prawem działalność. Niektóre rodzaje działalności mogą wymagać zezwoleń/koncesji.
 4. Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Spółka może być powołana na czas nieoznaczony albo na czas oznaczony. Można też przewidywać, że spółka jest powołana w celu wykonania określonego zadania. W takim przypadku statut powinien wskazywać okoliczności czy zdarzenia, których wystąpienie spowoduje rozwiązanie spółki.
 5. Wysokość kapitału zakładowego ( min. 100 tys. zł ) oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego. Statut spółki może także określać minimalną i maksymalna wysokość kapitału zakładowego.
 6. Liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia ( jeśli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów ) – imienne i na okaziciela, akcje zwykłe i akcje uprzywilejowane, w tym tzw. nieme ( uprzywilejowanie możliwe jest np. co do głosu, dywidendy ).
 7. Nazwiska i imiona albo firmy ( nazwy ) założycieli.
 8. Liczbę członków zarządu i rady nadzorczej albo co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów (rada min 3 , zarząd min 1 ) oraz podmiot uprawniony do ustalenia składu rady nadzorczej lub zarządu. Członków rady powołuje i odwołuje walne zgromadzenie, chyba że statut przewiduje inny sposób; członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej)
 9. Pismo do ogłoszeń, jeśli spółka zamierza dokonywać ogłoszeń również poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym 

Zobacz: Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Statut powinien również zawierać, pod rygorem bezskuteczności wobec spółki, postanowienia dotyczące:

 1. liczby i rodzajów tytułów uczestnictwa w zysku lub w podziale majątku spółki oraz związanych z nimi praw,
 2. wszelkich związanych z akcjami obowiązków świadczenia na rzecz spółki, poza obowiązkiem wpłacenia należności za akcje,
 3. warunków i sposobu umorzenia akcji,
 4. ograniczeń zbywalności akcji,
 5. uprawnień osobistych przyznanych akcjonariuszom.

Zobacz: Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Statu powinien również zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut może zawierać postanowienia odmienne, niż przewiduje ustawa, jeżeli ustawa na to zezwala.

Statut może zawierać dodatkowe postanowienia, chyba że z ustawy wynika, że przewiduje ona wyczerpujące uregulowanie albo dodatkowe postanowienie statutu jest sprzeczne z naturą spółki akcyjnej lub dobrymi obyczajami - (De facto sąd rejestrowy jest zobowiązany do każdorazowego badania zgodności z nimi dodatkowych postanowień statutu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

  Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

  REKLAMA

  Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

  Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  REKLAMA

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  REKLAMA