REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymogi Statutu Spółki Akcyjnej

Mateusz Michalski
Statu powinien zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem.
Statu powinien zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem.

REKLAMA

REKLAMA

Statut spółki akcyjnej jest podstawą jej funkcjonowania i niezbędnym elementem do jej powstania. Reguluje wszystkie istotne sprawy związane z prowadzeniem spółki akcyjnej.

Statut powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego, nie zachowanie tej formy szczególnej powoduje nieważność czynności. Osoby podpisujące statut są założycielami spółki. Założyciel może zostać akcjonariuszem, ale nie ma takiego obowiązku. Artykuł 304 Kodeksu spółek handlowych stanowi, co powinien zawierać statut spółki akcyjnej.

REKLAMA

  1. Firmę – firmą każdej osoby prawnej jest jej nazwa. Firma spółki akcyjnej powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka akcyjna”. Dopuszczalne jest też posługiwanie się skrótem „S.A.”
  2. Siedzibę Spółki – powinna być położona na terytorium RP. Siedzibą jest miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający ( jeżeli statut nie stanowi inaczej )
  3. Przedmiot działalności spółki – może prowadzić każdą niesprzeczną z prawem działalność. Niektóre rodzaje działalności mogą wymagać zezwoleń/koncesji.
  4. Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Spółka może być powołana na czas nieoznaczony albo na czas oznaczony. Można też przewidywać, że spółka jest powołana w celu wykonania określonego zadania. W takim przypadku statut powinien wskazywać okoliczności czy zdarzenia, których wystąpienie spowoduje rozwiązanie spółki.
  5. Wysokość kapitału zakładowego ( min. 100 tys. zł ) oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego. Statut spółki może także określać minimalną i maksymalna wysokość kapitału zakładowego.
  6. Liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia ( jeśli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów ) – imienne i na okaziciela, akcje zwykłe i akcje uprzywilejowane, w tym tzw. nieme ( uprzywilejowanie możliwe jest np. co do głosu, dywidendy ).
  7. Nazwiska i imiona albo firmy ( nazwy ) założycieli.
  8. Liczbę członków zarządu i rady nadzorczej albo co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów (rada min 3 , zarząd min 1 ) oraz podmiot uprawniony do ustalenia składu rady nadzorczej lub zarządu. Członków rady powołuje i odwołuje walne zgromadzenie, chyba że statut przewiduje inny sposób; członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej)
  9. Pismo do ogłoszeń, jeśli spółka zamierza dokonywać ogłoszeń również poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym 

Zobacz: Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Statut powinien również zawierać, pod rygorem bezskuteczności wobec spółki, postanowienia dotyczące:

  1. liczby i rodzajów tytułów uczestnictwa w zysku lub w podziale majątku spółki oraz związanych z nimi praw,
  2. wszelkich związanych z akcjami obowiązków świadczenia na rzecz spółki, poza obowiązkiem wpłacenia należności za akcje,
  3. warunków i sposobu umorzenia akcji,
  4. ograniczeń zbywalności akcji,
  5. uprawnień osobistych przyznanych akcjonariuszom.

Zobacz: Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Statu powinien również zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut może zawierać postanowienia odmienne, niż przewiduje ustawa, jeżeli ustawa na to zezwala.

Statut może zawierać dodatkowe postanowienia, chyba że z ustawy wynika, że przewiduje ona wyczerpujące uregulowanie albo dodatkowe postanowienie statutu jest sprzeczne z naturą spółki akcyjnej lub dobrymi obyczajami - (De facto sąd rejestrowy jest zobowiązany do każdorazowego badania zgodności z nimi dodatkowych postanowień statutu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA