REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.
Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA

REKLAMA

W sierpniu 2009 został znowelizowany kodeks spółek handlowych- nadając nowe uprawnienia akcjonariuszom spółek niepublicznych (nie notowanych na giełdzie) w zakresie zwoływania walnego zgromadzenia i przedstawiania projektów uchwał.

Nowelizacja

Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych, w zakresie walnego zgromadzenia spółki akcyjnej.

REKLAMA

Wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać od 03 sierpnia 2009r. i w głównej mierze dotyczą spółek publicznych, jednakże niektóre z nich dokonały reformy w także w regulacjach odnoszących się do prywatnych spółek akcyjnych. Zamiarem prawodawcy unijnego było stworzenie warunków umożliwiających wywieranie większego wpływu na zarząd lub większościowego akcjonariusza spółki akcyjnej, przez drobnych akcjonariuszy (w przypadku spółek prywatnych) lub akcjonariat rozproszony (w przypadku spółek publicznych).

Zobacz: Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Powołane instytucje prawne tworzą nowoczesne normy paneuropejskie w prawie spółek, które wyprzedzają dotychczasowe rozwiązania funkcjonujące w Polsce w ramach pojęcia ładu korporacyjnego. Przyjęte zmiany są na tyle nowatorskie, że wymuszają zmiany także w katalogu dobrych praktyk spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadzonych niedawno, bo w lipcu 2007r.

Reforma przepisów w zakresie obejmującym wszystkie spółki akcyjne (czyli z uwzględnieniem spółek niepublicznych), dotyczy m.in. takich uprawnień akcjonariuszy jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wprowadzanie zmian i uzupełnień do porządku obrad WZA (dotychczas przepis martwy),
  • przedstawiania przez akcjonariuszy własnych projektów uchwał przewidzianych porządkiem obrad,
  • wykonywania prawa głosu,
  • prawo do informacji o spółce.

Ponadto zmianie uległy kompetencje do zwoływania WZA, a także zasady kierowania do zarządu żądania zwołania WZA, przez akcjonariuszy mniejszościowych.
Warto odnotować, że żądania akcjonariuszy mniejszościowych mogą być kierowane do zarządu spółki także w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia aktywność korporacyjną drobnym akcjonariuszom, a w szczególności tym, którzy przebywają zagranicą.

Zobacz: Czy istnieje możliwość nałożenia na akcjonariusza dodatkowego obowiązku?

Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy

W brzmieniu obowiązującym do 03 sierpnia b.r. kodeks spółek handlowych nie przewidywał możliwości proponowania przez akcjonariuszy własnych projektów uchwał.

REKLAMA

Teraz w zmienionym art.401 §1 Kodeksu spółek handlowych, akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą nie tylko żądać umieszczenia własnych propozycji w porządku obrad, ale także zgłaszać własne projekty uchwały dotyczących proponowanego punktu w porządku obrad.

Należy podkreślić, że w/w uprawnienia przysługują osobom reprezentującym co najmniej 5% udział w kapitale zakładowym spółki. Próg został obniżonym o połowę, wcześniej do zgłoszenia przez akcjonariusza własnych propozycji do porządku obrad wymagany był udział 10%.

Możliwość powołania własnych punktów w porządku obrad

W poprzednim stanie prawnym zebranie 10% udziału w kapitale nie dawało gwarancji zamieszczenia własnych punktów w porządku obrad albowiem procedura przewidywała obowiązek zgłoszenia uzupełnień z miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do wyznaczonego terminu WZA, a jednocześnie zarząd mógł zwołać WZA na dwa tygodnie przed planowanym terminem.

Obecnie skróceniu uległ termin, w jakim akcjonariusze winni zgłosić zmiany i wynosi on 21 dni dla spółek z akcjami na okaziciela i 14 dni dla spółek, które wyemitowały wyłącznie akcje imienne.

Zobacz: Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

REKLAMA

Niestety zmiany te niewiele zmieniły w sytuacji akcjonariuszy w przypadku, jeśli zarząd zdecyduje się na ogłoszenie lub zawiadomienie z najkrótszym możliwym wyprzedzeniem (21 dni przez ogłoszenie, a jeśli wszystkie akcje imienne – 14 dni licząc od daty nadania listu poleconego). W praktyce oznacza to, że zarząd może uniemożliwiać akcjonariuszom spółek niepublicznych (jeśli akcje były tylko imienne) wprowadzanie własnych propozycji do porządku obrad, a w przypadku pozostałych spółek akcyjnych, propozycje zmian akcjonariusze będą mogli przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, wyłącznie w dniu ukazania się ogłoszenia.

Jednakże ustawodawcy udało się wprowadzić instytucję, która skutecznie wspiera pozycję i aktywność akcjonariatu mniejszościowego. Otóż dyspozycja art.400 §1 ksh przewiduje dla akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 1/20 kapitału zakładowego spółki (w poprzednim stanie prawnym wymagana była 1/10) uprawnienie do żądania zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia. Żądanie mniejszości może zostać przekazane zarządowi na piśmie lub w postaci elektronicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA