REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt prawa holdingowego

Komisja kodyfikacyjna, nie zdecydowała się na zastosowanie ugruntowanego już w piśmiennictwie i praktyce biznesowej terminu „holding” – wprowadzając (bardziej „swojskie”) określenie „grupa spółek”.
Komisja kodyfikacyjna, nie zdecydowała się na zastosowanie ugruntowanego już w piśmiennictwie i praktyce biznesowej terminu „holding” – wprowadzając (bardziej „swojskie”) określenie „grupa spółek”.

REKLAMA

REKLAMA

Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym.

Holding czyli… grupa spółek

Komisja kodyfikacyjna, nie zdecydowała się na zastosowanie ugruntowanego już w piśmiennictwie i praktyce biznesowej terminu „holding” – wprowadzając (bardziej „swojskie”) określenie „grupa spółek”. Taki tytuł nosi też (proponowany w projekcie) nowy Dział IV w Tytule I ksh, składający się z pięciu artykułów (211 - 215)

REKLAMA

Można się zastanawiać, czy nazwanie holdingu „grupą spółek” jest trafne- jest to jednak tylko uwaga językowa, w definicji- terminy te są bowiem zbieżne.

Zobacz: Rozwiązanie spółki akcyjne- na czym polega i kiedy do niego dochodzi?

Czym będzie grupa spółek?

REKLAMA

Projekt zakłada wprowadzenie do kodeksu kolejnej definicji legalnej. Zgodnie z nią przez grupę spółek należy rozumieć: „spółkę dominującą i spółkę lub spółki od niej zależne, pozostające w faktycznym bądź umownym trwałym powiązaniu organizacyjnym oraz mające wspólny interes gospodarczy (interes grupy spółek),”;

W odróżnieniu więc, od konstrukcji grupy kapitałowej powiązanych formalnie- np. poprzez posiadanie pakietu kontrolnego akcji (udziałów), czy prawa wyboru członków zarządu- mamy tu do czynienia z powiązaniem faktycznym, opierających się bądź na niepisanych wpływach w określonej spółce (np. wynikających z podległości finansowej) lub umownych –np. umowy o poddanie się zarządowi, czy umowy o trwałej współpracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kiedy można dokonać podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej? - poradnik

Czym charakteryzował będzie się holding?

Funkcjonowanie grupy spółek (holdingu) nie poddane zostanie zbyt dużej regulacji. Z jej elementów warto przedstawić:

1. Obowiązek ujawnienia uczestnictwa w grupie spółek w rejestrze przedsiębiorców 

  • Oznacza to, że grupy kapitałowe muszą być jawne- podobnie jak uczestnictwo danej spółki w spółce cywilnej

2. Spółka dominująca ma prawo kontroli spółki zależnej

  • Uprawnienia kontrolne przysługują spółce niezależnie od ewentualnych uprawnień wspólniczych (praw z udziału czy z akcji) – wynikają z samego faktu pozycji dominującej w grupie spółek. Uprawnienia przysługują dopiero po ujawnieniu grupy spółek w rejestrze.

3. Umowy spółki zależnej z dominującą muszą być umieszczone w sprawozdaniu finansowym

  • Ma to na celu wykazanie wpływu spółki dominującej na bieżące finanse spółki zależnej

4. Spółka zależna ma ograniczone prawa kontroli finansów grupy spółek

  • Spółka zależna może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o wyznaczenie podmiotu (np. biegłego rewidenta) w celu dokonania kontroli zarówno w spółce dominującej jak i w pozostałych spółkach grupy spółek.

5. Podmiotem dominującym może być też przedsiębiorca wpisany do rejestru (a więc niekoniecznie musi być to spółka handlowa).


Co zmienia projektowana nowelizacja?

REKLAMA

Tworząca zręby prawa holdingowego nowelizacja ksh, ma przede wszystkim za zadanie zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa obrotu. Wszystkie uprawnienia kontrolne wskazane powyżej, przysługują dopiero po ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców istnienia grupy spółek (holdingu). Podobnie rzecz się ma, ze sprawozdaniami finansowymi spółek (spółdzielni) zależnych – które muszą uwzględniać umowy ze spółką dominującą. 

Pytaniem pozostaje jednak kwestia, na ile to rozwiązanie będzie skuteczne i grupy spółek będą się ujawniać. Do tej pory brak mechanizmów prawnych nie przeszkadzał ich funkcjonowaniu (faktyczna pozycja dominująca w grupie nie wymaga mechanizmów regulacyjnych) – co więcej, ujawnienie może zaszkodzić ich interesom.

Zobacz serwis: Spółki osobowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA