reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?

Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?

W obrocie gospodarczym strony, zanim przystąpią do zawarcia finalnej transakcji, niejednokrotnie decydują się, aby w pierwszej kolejności podpisać tzw. umowę przedwstępną. Co powinna zawierać umowa przedwstępna? Jakie uprawnienia przysługują stronie gdy kontrahent uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej?

Jeżeli strony zdecydowały się na zawarcie umowy przedwstępnej powinny w tej umowie, poza zapisami standardowo stosowanymi przy każdej innej umowie, określić także przedmiot umowy przyrzeczonej, czyli tej którą zamierzają zawrzeć w przyszłości. W umowie przedwstępnej warto także wskazać w jakim czasie strony zamierzają zawrzeć umowę przyrzeczoną.

Co w przypadku gdy nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej

Jeżeli strony podpisały umowę przedwstępną, ale mimo to transakcja finalna nie doszła do skutku, tj. nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej, stronom przysługują określone uprawnienia. Uprawnienia te mogą być dwojakiego rodzaju: o skutku słabszym, bądź silniejszym. Jakie uprawnienia ma strona umowy przedwstępnej ? Jak już wcześniej zaznaczona uprawnienia strony w przypadku niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej mogą być różne, są to:

Polecamy serwis Zakładam firmę

Żądanie naprawienie szkody

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przy czym strony mogą same postanowić w umowie zakres odszkodowania, poprzez dodanie do umowy dodatkowego zastrzeżenia w tym zakresie (jest to tak zwany słabszy skutek umowy)

Porównaj Oświadczenie woli - interpretacja treści umów

Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej

Możliwość dochodzenia umowy przyrzeczonej jest niewątpliwe mocniejszym uprawnieniem niż żądanie samego odszkodowania, dlatego nauka prawa określa takie uprawnienie, jako silniejszy skutek umowy przedwstępnej. Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej może okazać się szczególnie potrzebna i ważna w sytuacji gdy strona bardzo liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jednak, aby skorzystać z tego uprawnienia należy najpierw dopilnować aby umowa przyrzeczona spełniała zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. O jakich wymaganiach mowa? Chodzi tu przede wszystkim o wymagania dotyczące formy, w jakiej powinna być zawarta ważna umowa przyrzeczona.

Strony zawarły umowę przedwstępną określając, że w przyszłości dokonają umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta została w zwykłej formie pisemnej. Czy strona będzie mogła dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Umowa sprzedaży nieruchomości dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego, zaś strony umowę przedwstępną zawarły jedynie w formie pisemnej, dlatego strona, która liczyła na zawarcie tej umowy nie będzie mogła skutecznie dochodzić w sądzie zawarcia umowy przyrzeczone, a jedynie odszkodowania.

Uprawnienie do odszkodowania przysługuje stronie także wtedy, gdy strona zachowała w umowie przedwstępnej wymagania, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności co do formy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama