REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym strony, zanim przystąpią do zawarcia finalnej transakcji, niejednokrotnie decydują się, aby w pierwszej kolejności podpisać tzw. umowę przedwstępną. Co powinna zawierać umowa przedwstępna? Jakie uprawnienia przysługują stronie gdy kontrahent uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej?

Jeżeli strony zdecydowały się na zawarcie umowy przedwstępnej powinny w tej umowie, poza zapisami standardowo stosowanymi przy każdej innej umowie, określić także przedmiot umowy przyrzeczonej, czyli tej którą zamierzają zawrzeć w przyszłości. W umowie przedwstępnej warto także wskazać w jakim czasie strony zamierzają zawrzeć umowę przyrzeczoną.

REKLAMA

Co w przypadku gdy nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej

Jeżeli strony podpisały umowę przedwstępną, ale mimo to transakcja finalna nie doszła do skutku, tj. nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej, stronom przysługują określone uprawnienia. Uprawnienia te mogą być dwojakiego rodzaju: o skutku słabszym, bądź silniejszym. Jakie uprawnienia ma strona umowy przedwstępnej ? Jak już wcześniej zaznaczona uprawnienia strony w przypadku niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej mogą być różne, są to:

Polecamy serwis Zakładam firmę

Żądanie naprawienie szkody

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przy czym strony mogą same postanowić w umowie zakres odszkodowania, poprzez dodanie do umowy dodatkowego zastrzeżenia w tym zakresie (jest to tak zwany słabszy skutek umowy)

Porównaj Oświadczenie woli - interpretacja treści umów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej

REKLAMA

Możliwość dochodzenia umowy przyrzeczonej jest niewątpliwe mocniejszym uprawnieniem niż żądanie samego odszkodowania, dlatego nauka prawa określa takie uprawnienie, jako silniejszy skutek umowy przedwstępnej. Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej może okazać się szczególnie potrzebna i ważna w sytuacji gdy strona bardzo liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jednak, aby skorzystać z tego uprawnienia należy najpierw dopilnować aby umowa przyrzeczona spełniała zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. O jakich wymaganiach mowa? Chodzi tu przede wszystkim o wymagania dotyczące formy, w jakiej powinna być zawarta ważna umowa przyrzeczona.

Strony zawarły umowę przedwstępną określając, że w przyszłości dokonają umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta została w zwykłej formie pisemnej. Czy strona będzie mogła dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Umowa sprzedaży nieruchomości dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego, zaś strony umowę przedwstępną zawarły jedynie w formie pisemnej, dlatego strona, która liczyła na zawarcie tej umowy nie będzie mogła skutecznie dochodzić w sądzie zawarcia umowy przyrzeczone, a jedynie odszkodowania.

Uprawnienie do odszkodowania przysługuje stronie także wtedy, gdy strona zachowała w umowie przedwstępnej wymagania, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności co do formy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA