Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli strony zdecydowały się na zawarcie umowy przedwstępnej powinny w tej umowie, poza zapisami standardowo stosowanymi przy każdej innej umowie, określić także przedmiot umowy przyrzeczonej, czyli tej którą zamierzają zawrzeć w przyszłości. W umowie przedwstępnej warto także wskazać w jakim czasie strony zamierzają zawrzeć umowę przyrzeczoną.
REKLAMA
Co w przypadku gdy nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej
Jeżeli strony podpisały umowę przedwstępną, ale mimo to transakcja finalna nie doszła do skutku, tj. nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej, stronom przysługują określone uprawnienia. Uprawnienia te mogą być dwojakiego rodzaju: o skutku słabszym, bądź silniejszym. Jakie uprawnienia ma strona umowy przedwstępnej ? Jak już wcześniej zaznaczona uprawnienia strony w przypadku niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej mogą być różne, są to:
Polecamy serwis Zakładam firmę
Żądanie naprawienie szkody
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przy czym strony mogą same postanowić w umowie zakres odszkodowania, poprzez dodanie do umowy dodatkowego zastrzeżenia w tym zakresie (jest to tak zwany słabszy skutek umowy)
Porównaj Oświadczenie woli - interpretacja treści umów
Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej
REKLAMA
Możliwość dochodzenia umowy przyrzeczonej jest niewątpliwe mocniejszym uprawnieniem niż żądanie samego odszkodowania, dlatego nauka prawa określa takie uprawnienie, jako silniejszy skutek umowy przedwstępnej. Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej może okazać się szczególnie potrzebna i ważna w sytuacji gdy strona bardzo liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jednak, aby skorzystać z tego uprawnienia należy najpierw dopilnować aby umowa przyrzeczona spełniała zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. O jakich wymaganiach mowa? Chodzi tu przede wszystkim o wymagania dotyczące formy, w jakiej powinna być zawarta ważna umowa przyrzeczona.
Strony zawarły umowę przedwstępną określając, że w przyszłości dokonają umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta została w zwykłej formie pisemnej. Czy strona będzie mogła dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Umowa sprzedaży nieruchomości dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego, zaś strony umowę przedwstępną zawarły jedynie w formie pisemnej, dlatego strona, która liczyła na zawarcie tej umowy nie będzie mogła skutecznie dochodzić w sądzie zawarcia umowy przyrzeczone, a jedynie odszkodowania.
Uprawnienie do odszkodowania przysługuje stronie także wtedy, gdy strona zachowała w umowie przedwstępnej wymagania, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności co do formy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.