REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym strony, zanim przystąpią do zawarcia finalnej transakcji, niejednokrotnie decydują się, aby w pierwszej kolejności podpisać tzw. umowę przedwstępną. Co powinna zawierać umowa przedwstępna? Jakie uprawnienia przysługują stronie gdy kontrahent uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej?

Jeżeli strony zdecydowały się na zawarcie umowy przedwstępnej powinny w tej umowie, poza zapisami standardowo stosowanymi przy każdej innej umowie, określić także przedmiot umowy przyrzeczonej, czyli tej którą zamierzają zawrzeć w przyszłości. W umowie przedwstępnej warto także wskazać w jakim czasie strony zamierzają zawrzeć umowę przyrzeczoną.

REKLAMA

Co w przypadku gdy nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej

Jeżeli strony podpisały umowę przedwstępną, ale mimo to transakcja finalna nie doszła do skutku, tj. nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej, stronom przysługują określone uprawnienia. Uprawnienia te mogą być dwojakiego rodzaju: o skutku słabszym, bądź silniejszym. Jakie uprawnienia ma strona umowy przedwstępnej ? Jak już wcześniej zaznaczona uprawnienia strony w przypadku niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej mogą być różne, są to:

Polecamy serwis Zakładam firmę

Żądanie naprawienie szkody

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przy czym strony mogą same postanowić w umowie zakres odszkodowania, poprzez dodanie do umowy dodatkowego zastrzeżenia w tym zakresie (jest to tak zwany słabszy skutek umowy)

Porównaj Oświadczenie woli - interpretacja treści umów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej

REKLAMA

Możliwość dochodzenia umowy przyrzeczonej jest niewątpliwe mocniejszym uprawnieniem niż żądanie samego odszkodowania, dlatego nauka prawa określa takie uprawnienie, jako silniejszy skutek umowy przedwstępnej. Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej może okazać się szczególnie potrzebna i ważna w sytuacji gdy strona bardzo liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jednak, aby skorzystać z tego uprawnienia należy najpierw dopilnować aby umowa przyrzeczona spełniała zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. O jakich wymaganiach mowa? Chodzi tu przede wszystkim o wymagania dotyczące formy, w jakiej powinna być zawarta ważna umowa przyrzeczona.

Strony zawarły umowę przedwstępną określając, że w przyszłości dokonają umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta została w zwykłej formie pisemnej. Czy strona będzie mogła dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Umowa sprzedaży nieruchomości dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego, zaś strony umowę przedwstępną zawarły jedynie w formie pisemnej, dlatego strona, która liczyła na zawarcie tej umowy nie będzie mogła skutecznie dochodzić w sądzie zawarcia umowy przyrzeczone, a jedynie odszkodowania.

Uprawnienie do odszkodowania przysługuje stronie także wtedy, gdy strona zachowała w umowie przedwstępnej wymagania, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności co do formy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA