REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak postąpić gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody.

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym strony, zanim przystąpią do zawarcia finalnej transakcji, niejednokrotnie decydują się, aby w pierwszej kolejności podpisać tzw. umowę przedwstępną. Co powinna zawierać umowa przedwstępna? Jakie uprawnienia przysługują stronie gdy kontrahent uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej?

Jeżeli strony zdecydowały się na zawarcie umowy przedwstępnej powinny w tej umowie, poza zapisami standardowo stosowanymi przy każdej innej umowie, określić także przedmiot umowy przyrzeczonej, czyli tej którą zamierzają zawrzeć w przyszłości. W umowie przedwstępnej warto także wskazać w jakim czasie strony zamierzają zawrzeć umowę przyrzeczoną.

REKLAMA

Co w przypadku gdy nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej

Jeżeli strony podpisały umowę przedwstępną, ale mimo to transakcja finalna nie doszła do skutku, tj. nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej, stronom przysługują określone uprawnienia. Uprawnienia te mogą być dwojakiego rodzaju: o skutku słabszym, bądź silniejszym. Jakie uprawnienia ma strona umowy przedwstępnej ? Jak już wcześniej zaznaczona uprawnienia strony w przypadku niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej mogą być różne, są to:

Polecamy serwis Zakładam firmę

Żądanie naprawienie szkody

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przy czym strony mogą same postanowić w umowie zakres odszkodowania, poprzez dodanie do umowy dodatkowego zastrzeżenia w tym zakresie (jest to tak zwany słabszy skutek umowy)

Porównaj Oświadczenie woli - interpretacja treści umów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej

REKLAMA

Możliwość dochodzenia umowy przyrzeczonej jest niewątpliwe mocniejszym uprawnieniem niż żądanie samego odszkodowania, dlatego nauka prawa określa takie uprawnienie, jako silniejszy skutek umowy przedwstępnej. Możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej może okazać się szczególnie potrzebna i ważna w sytuacji gdy strona bardzo liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jednak, aby skorzystać z tego uprawnienia należy najpierw dopilnować aby umowa przyrzeczona spełniała zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. O jakich wymaganiach mowa? Chodzi tu przede wszystkim o wymagania dotyczące formy, w jakiej powinna być zawarta ważna umowa przyrzeczona.

Strony zawarły umowę przedwstępną określając, że w przyszłości dokonają umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta została w zwykłej formie pisemnej. Czy strona będzie mogła dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Umowa sprzedaży nieruchomości dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego, zaś strony umowę przedwstępną zawarły jedynie w formie pisemnej, dlatego strona, która liczyła na zawarcie tej umowy nie będzie mogła skutecznie dochodzić w sądzie zawarcia umowy przyrzeczone, a jedynie odszkodowania.

Uprawnienie do odszkodowania przysługuje stronie także wtedy, gdy strona zachowała w umowie przedwstępnej wymagania, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności co do formy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

REKLAMA

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA