reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Rodzaje umów o pracę

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje umów o pracę. Tylko od woli pracownika i pracodawcy zależy, którą z nich zawrą. Musza jednak pamiętać, że każda z tych umów rodzi inne skutki dla stron.

Wyróżniamy następujące umowy o pracę:

  • Umowę na okres próbny
  • Umowę na czas nieokreślony
  • Umowę na czas określony
  • Umowę na czas wykonania określonej pracy

Umowa na okres próbny

Umowa ta może zostać zawarta jedynie w chwili nawiązania stosunku pracy. Poprzedza ona zawarcie innych umów o pracę.

Jej celem jest sprawdzenie przez pracodawcę przydatności pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju. Pracownik z kolei ma możliwość poznania warunków pracy u danego pracodawcy.

Zawarcie tej umowy nie oznacza przyrzeczenia kontynuowania zatrudnienia. Nawet gdy pracownik nienagannie wywiązuje się ze swoich obowiązków w okresie próbnym, pracodawca nie musi go zatrudnić.

Zobacz: Umowa-pracownicy

Jednakże dalsze dopuszczanie pracownika do pracy po upływie okresu próbnego rodzi roszczenie o ustalenie, iż doszło do zawarcia kolejnej umowy o pracę.

Ustawodawca pozostawił stronom stosunku pracy pełną swobodę co do zawarcia tego rodzaju umowy. Ograniczony jest tylko czas jej trwania. Może być ona zawarta maksymalnie na 3 miesiące.

Nie można zawierać dwóch następujących po sobie umów na okres próbny.

Nie ma obowiązku zatrudniania pracownika na ten rodzaj umowy. Jednak w praktyce zatrudnienie na okres próbny zdarza się bardzo często.

Postanowienia umowy określające okres próbny na czas dłuższy niż 3 miesiące są nie ważne. Z mocy prawa ogranicza się wtedy czas próby do okresu 3 miesięcy.

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na okres próbny od 25 stycznia 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r. Nie jest jednak zadowolony z pracy pracownika i postanowił rozwiązać ją za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy może być jednak podważone przez pracownika w procesie sądowym, gdyż umowa ta była w rzeczywistości umową na czas określony, co wiąże się z niemożnością rozwiązania jej za wypowiedzeniem.

Wzór umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony należy do najczęściej stosowanych w obrocie umów terminowych.

Pracodawcy wykorzystują ją dla uniknięcia wiązania się z pracownikiem. Umowa ta zapewnienia również długotrwałe zatrudnienie. Przydatne jest to szczególnie wobec ważnych pracowników.

Umowa na czas określony może zostać poprzedzona umową na okres próbny (lub inną), sama może też poprzedzać zawarcie innej umowy. Nie jest możliwe przekształcenie umowy na czas nieokreślony w umowę na czas określony.

Jako dyskusyjną należy także ocenić możliwość zmiany rodzaju umowy za porozumieniem stron. Taka zmiana powinna nastąpić przez rozwiązanie poprzedniej umowy (w drodze porozumienia czy wypowiedzenia) i zawarcie umowy na czas określony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie wyróżnia się rodzaje umowy o pracę?
Jakie wyróżnia się rodzaje umowy o pracę?

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama