REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inflacja, Rynek finansowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W oczekiwaniu na dane o inflacji

We wtorek kurs EUR/USD pokonał ważny opór na poziomie 1,45 i osiągnął wartość 1,4520. W miarę upływu sesji stabilizował się w przedziale 1,4460-1,4490. Przyczyn osiągnięcia przez eurodolara najwyższego od 15 miesięcy pułapu należy upatrywać się w deklaracji Chin, które wyraziły chęć kupna hiszpańskich obligacji.

Eurodolar złamał opór na 1,45

Obietnice chińskiego rządu, który zapewnił, że w dalszym ciągu będzie kupować hiszpańskie obligacje, wspólna waluta wykorzystała do zwyżki na światowych rynkach. Każdy tego typu komunikat sprawia, że bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, zgodnie z którym żaden kraj nie pójdzie w ślady Grecji, Irlandii i Portugalii, a „bailoutu” nie będzie.

Stagnacja w irlandzkim budownictwie od prawie czterech lat

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych na rok 2011. Trudno zbagatelizować wymiar symboliczny tej decyzji, chociaż nie ma ona dużego przełożenia na praktykę. Zdaniem specjalistów z MFW wzrost gospodarczy USA wyniesie 2,8%, podczas kiedy jeszcze w styczniu spodziewano się 3%.

Główna para walutowa w rejonie 1,44

Na początku tygodnia nastąpiło odreagowanie na rynku euro. Wczoraj dolar umacniał się przez całą sesję. Pod koniec notowań kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,4435.

REKLAMA

Odreagowanie złotego?

W poniedziałek nastąpiło odreagowanie notowań z końca zeszłego tygodnia. Jego przejawy można było zaobserwować na rynku walut „high yield” i wśród surowców. Korekta nie ominęła również złotego.

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.

Drożejąca ropa napędza inflację

W piątek za baryłkę ropy naftowej w Londynie trzeba było płacić 124 dolary – to najwyższa cena od dwóch lat. Taki stan rzeczy ma negatywne przełożenie na inflację w Polsce. Jeżeli polska waluta nie umocni się, nie da się powstrzymać tego mechanizmu.

Europa dyktuje zasady gry Portugalii

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, ujawnił dzisiaj swoje poglądy na temat zapomogi dla Portugalii. Jego zdaniem pomoc dla tego kraju zostanie zaakceptowana w połowie maja. Wysokość pożyczki oszacował na około 80 mld EUR.

REKLAMA

Na czym polega strategia inwestycyjna Stanleya Druckenmillera?

Kim jest Stanley Druckenmiller? Zdaniem finansistów to człowiek, który złamał Bank Anglii. Czym zasłużył się ten ceniony inwestor? Na czym polega jego fenomen?

Kiedy najlepiej jest wysłać przelew?

Dla osób, składających dyspozycję przelewu, kluczowe znaczenie ma to, kiedy następują sesje wychodzące i przychodzące. Dlaczego w niektórych bankach robienie przelewu w piątek mija się z celem? Eksperci tłumaczą, jaką drogę muszą przebyć pieniądze, które zamierzamy przekierować na inne konto.

Poziom 3000 punktów pozostaje nietknięty

Wczoraj wyklarował się koszt pieniądza w strefie euro oraz na światło dzienne wyszła sytuacja w Portugalii. Rynki nie zareagowały bardziej zdecydowanie na te informacje. Pytanie, jaką decyzję podejmie Fed.

Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę

Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych wyraźnie zwiększyła zmienność w notowaniach eurodolara. Do publikacji, zaplanowanej na godzinę 13.45, euro nieznacznie osłabiało się w relacji do dolara, schodząc do poziomu 1,4270.

Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę

Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych wyraźnie zwiększyła zmienność w notowaniach eurodolara. Do publikacji, zaplanowanej na godzinę 13.45, euro nieznacznie osłabiało się w relacji do dolara, schodząc do poziomu 1,4270.

Kulminacja optymizmu inwestorów

Ostatnio na rynkach akcji nastąpiły zwyżki. W konsekwencji odsetek pesymistów na amerykańskim rynku spadł do bardzo niskiego poziomu. Stanowią oni niecałe 16%, jak wynika z ankiety Investors Intelligence.

Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

W środę kurs eurodolara złamał opór na poziomie 1,4280. Rynki zbagatelizowały problemy finansowe Europy. Motywem ich działania były oczekiwania, związane z podwyżkami stóp procentowych w strefie euro oraz rezygnacja z podwyżek w USA.

Potencjał wzrostowy złota

Dzisiaj za uncję złota płacono rekordową kwotę 1460 dolarów. To już kolejny rekord w ciągu ostatnich dni. Drożeje również srebro – niewiele brakuje mu do poziomu 40 dolarów.

Dlaczego warto kupować srebrne monety?

Eksperci finansowi podkreślają, że srebro i złoto chronią realną wartość pieniądza przed inflacją. Ron Paul, znany kongresmen z Teksasu, zastanawia się, dlaczego na rynku brakuje srebrnych monet. Co na to amerykańska mennica?

Czwartkowa sesja ECB tematem dnia

Pozycja Portugalii staje się coraz bardziej niepewna. Wczoraj rating tego kraju obniżyła agencja Moody’s, przy czym nie jest ona odosobniona w swoich działaniach. Inwestorzy pozbywają się portugalskich obligacji, a rentowności 10-latek bliskie są przekroczenia 9 proc. Financial Times roznosi plotki, jakoby Lizbona znajdowała się w trakcie tajnych pertraktacji, dotyczących pomocy finansowej. Euro nie reaguje na problemy krajów PIIGS.

Załamanie na rynku finansowym

Rynek akcji zalała fala zniżek, która nie miała podobnego natężenia od marca. Wśród surowców nastąpiła wczoraj największa przecena od 2009 r. Trudno szukać przyczyn tego stanu rzeczy w jednym, konkretnym czynniku.

Osłabienie euro w reakcji na słowa Tricheta

Pozostawienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny na niezmienionym poziomie - 1,25%, nie zrobiło na inwestorach większego wrażenia. Więcej kontrowersji wywołała konferencja, zorganizowana po obwieszczeniu decyzji przez EBC. Wypowiedź Tricheta doprowadziła do spadku, jakiego nie widzieliśmy od sierpnia 2010 r.

Tydzień pod znakiem podwyżek stóp?

Wtorkowa sesja na GPW odznaczała się jeszcze większym spokojem niż poniedziałkowa, mimo że impulsów do podejmowania decyzji nie brakowało. Na początku notowań niedźwiedzie zepchnęły byki poniżej minimum z poprzedniego dnia, jednak wkrótce popyt zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i skończył dzień na plusie.

Bezrobocie w USA rośnie

Podczas konferencji prasowej z udziałem J.C.Tricheta nie miały miejsca zapewnienia o „wzmożonej czujności” (strong vigilance). Takie sformułowanie sugerowałoby rychłą podwyżkę stóp procentowych. Szef ECB zachował powściągliwość; podkreślił wagę monitorowania cen i akomodacyjnej polityki banku centralnego, zaznaczając jednocześnie, że wzrost HICP nie wywoła efektów drugiej rundy inflacji.

Indeksy coraz bardziej zdecydowanie idą w dół

Telenowela o danych gospodarczych w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponieważ scenariusz nie jest pozytywny, widzowie są niezadowoleni i na parkietach uwidaczniają się zniżki. Ostatnie rekordy mogą już odejść do lamusa.

Stopy procentowe po raz kolejny podniesione

We wtorek nie zabrakło istotnych publikacji makroekonomicznych. Rano poznaliśmy wartość indeksu PMI dla sektora usług ze strefy euro. Publikacja ta była zgodna z oczekiwaniami. Wskaźnik ten dla Niemiec osiągnął wartość 60,1 pkt.

Złoto i srebro – wieczny symbol bogactwa

Dzisiaj za złoto w kontraktach terminowych, notowanych na nowojorskiej giełdzie, płacono więcej niż w poniedziałek. W kwietniowych kontraktach cena złota opiewała na 1.434,50 dolarów. Również ceny srebra poszły w górę – kontrakty terminowe, wygasające w tym miesiącu, warte były 38,59 dolarów każdy.

Czy srebrna bańka spekulacyjna pęknie?

Czy srebrna bańka spekulacyjna wkrótce pęknie? A może srebro dąży do osiągnięcia proporcji cenowych, które odpowiadają jego stosunkowi do złota w naturze? Eksperci przypuszczają, że ogółem na świecie jest 15-16 razy więcej srebra niż złota.

Rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp o 25 pb

W poniedziałek pierwszy raz od sześciu dni dolar zdołał symbolicznie umocnić się względem euro. Na otwarciu znajdował się na poziomie 1,4225 i zwiększył swoją wartość względem euro zaledwie o 8 pipsów. W pierwszy dzień tygodnia notowania przebiegały spokojnie, ponieważ zabrakło publikacji makroekonomicznych, które inwestorzy uznaliby za istotne.

Stopy procentowe na topie

W tym tygodniu uwagę inwestorów przykuwają przede wszystkim banki centralne. Aż pięć z nich rozważa możliwość podwyżki stóp procentowych. Wiadomo już, że stopy pozostały na niezmienionym poziomie w Australii. Zaciekawienie wzbudza decyzja odnośnie stóp w Polsce, a w czwartek poznamy postanowienia Europejskiego Banku Centralnego i Bank of England.

Byki powoli tracą karty przetargowe

Niedawno członkowie Fed zapewniali o chęci zachowania luźnej polityki pieniężnej, ale ich deklaracje mogą nie wystarczyć do podtrzymania hossy. Pomimo wprowadzenia słów w czyny, światowe gospodarki, z amerykańską na czele, borykają się z problemami, które przerastają je.

Spokojny przebieg dnia na rynku walutowym

W poniedziałek niewiele zmieniło się na rynku walutowym. Inwestorzy byli powściągliwi w swoich decyzjach również dlatego, że kalendarz makroekonomiczny nie obfitował w publikacje.

Zasłużony odpoczynek dla byków

Tydzień na giełdach zaczął się spokojnie, a byki pozwoliły sobie na odpoczynek po kilku dniach zwyżek. WIG20 doszedł do 2900 punktów, hamując zapędy tej grupy inwestorów.

Wyprzedaż dolara odpowiedzią na słabsze dane ADP

Niewiele potrzeba, aby wpłynąć na decyzje inwestorów. Odczyt ADP przyniósł inwestorom zawód – przyrost liczby nowych etatów w gospodarce wyniósł 179 tys., co jest wynikiem o 20 tys. gorszym niż przewidywano. Publikacja wystarczyła do rozpoczęcia wyprzedaży dolara w relacji do głównych walut.

Polscy handlowcy największymi optymistami w UE

Ponad połowa polskich eksporterów i importerów, 57 proc., przejawia optymistyczne nastawienie do wzrostu obrotów. Jedna trzecia osób z tej grupy nastawia się na przychody na niezmienionym poziomie. Do takich wniosków prowadzą badania nastrojów w handlu HSBC.

Dalszy ciąg konsolidacji eurodolara

W drugiej połowie zeszłego tygodnia główna para walutowa znalazła się w przedziale 1,4750-1,4900. Przetestowanie istotnego, psychologicznego oporu na poziomie 1,5000 mogłoby mieć miejsce, ale dane makroekonomiczne, które napłyną na rynek w najbliższych dniach, mają szansę utrzymać kurs EUR/USD w dotychczasowej konsolidacji.

Jaka przyszłość czeka rekordy?

Dobre nastroje na światowych giełdach sprzyjają pobijaniu kolejnych rekordów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeżeli inwestorów nie powstrzyma prawdopodobieństwo podwyższenia stóp procentowych w Polsce i Eurolandzie, czeka nas rajd byków. Tylko czwartkowa decyzja EBC może zniechęcić graczy na zwyżkę.

Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

Jak w krótkim czasie ocenić sytuację gospodarczą danego państwa? Eksperci podpowiadają, że najłatwiej jest sprawdzić dane na temat stopy bezrobocia oraz ilości nowo utworzonych miejsc pracy. Jedną z publikacji, które pozwalają trafnie oszacować globalną koniunkturę w USA, jest raport NFP.

Zwiastuny korekty

Zachowanie światowych parkietów sugeruje, że tradycji stanie się za dość i maj przyniesie odreagowanie na giełdach. Za wcześnie jest jednak, aby wyciągać jednoznaczne wnioski, chociaż nie ulega wątpliwości, że korekta na rynkach, zwłaszcza tych dojrzałych, byłaby wskazana. Nie powinna ona jednak mieć gwałtownego przebiegu.

Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

W piątek najwięcej uwagi inwestorzy poświęcili danym na temat amerykańskiego rynku pracy. Odnotowano zwiększenie liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 216 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 190 tys. W marcu Amerykanom udało się również obniżyć stopę bezrobocia do 8,8 proc.

Wymiana euro sposobem na szybkie zmniejszenie inflacji

Rząd nie poprzestaje na podnoszeniu stóp procentowych. Wymienia na rynku euro, które pochodzi z UE i emituje obligacje, nominowane w walutach. Działania te zmierzają to zmniejszenia presji inflacyjnej poprzez umocnienie złotego.

Dobre nastroje na rynkach

Trudno się dziwić, że optymizm inwestorów, związany ze skutecznie przeprowadzonym atakiem na dom Osamy bin Ladena, przeszedł równie szybko, co pojawił się. Zwyżka notowań dolara okazała się pretekstem do sprzedaży amerykańskiej waluty. Tylko kurs USD/CAD nie podlegał tej regule, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę dzisiejsze wybory parlamentarne.

Czy zwyżki na giełdach to tylko żart?

Już niebawem przekonamy się, w jakim stopniu wzrost giełdowych indeksów był pochodną zakończenia kwartału, a na ile znamionował siłę rynków finansowych. Ich odporność na złe wieści może być większa niż sądzimy.

Nonfarm payrolls powyżej 190 tys.?

Wczoraj zachowanie kursów walut było zdeterminowane przez trzy publikacje. O godz. 11.00 Eurostat podał do wiadomości dane na temat nieoczekiwanego wzrostu inflacji w strefie euro, która w marcu osiągnęła 2,6%, zwiększając się od początku lutego o 0,2%.

Więcej kobiet w zarządach spółek giełdowych

Liczby mówią same za siebie – większa liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach przekłada się na większe zyski firmy. Fakt ten docenił rząd Niemiec, który chce wyperswadować na spółkach giełdowych, aby potroiły liczbę kobiet w swoich zarządach.

Niezależność warszawskiego parkietu

W środę na światowych giełdach ostatnie zdanie należało do byków. Mniej jednoznaczne były notowania w Chinach i Polsce. Trudno przewidzieć, czy odreagowanie na GPW nastąpi jeszcze dzisiaj, ale nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Dlaczego Polacy płacą mniej za mieszkanie na parterze?

Jeden nabywca na ośmiu skłonny jest zapłacić o 40 tys. zł więcej za mieszkanie, byle nie mieszkać na parterze. Cztery razy mniej klientów niechętnie zapatruje się na poddasza. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że właśnie tam często znajdują się najładniejsze mieszkania. Jakie ma to przełożenie na cenę?

Wyśmienite nastroje na większości parkietów

W środę na niemal wszystkich giełdach inwestorom dopisały dobre nastroje. Na GPW pobito kolejne rekordy i nic nie wskazuje na to, żeby hossa miała dobiec końca.

Zagadkowe umocnienie dolara

Wczoraj amerykańscy inwestorzy na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych i Azji nie mogli narzekać na brak dobrej passy. Od wzrostu chińskiego indeksu SSEC o 0,21%, poprzez zwyżkujący o 0,71% S&P 500 aż po Nikkei 225, który znalazł się 2,64% nad kreską, obserwujemy sygnały, świadczące o poprawie globalnych nastrojów. Natomiast pewnym zaskoczeniem było umocnienie się dolara.

Jak inwestować żeby nie dać nabić się w butelkę?

Eksperci przestrzegają przed firmami, które podszywają się pod podmioty, świadczące usługi finansowe i wyłudzają pieniądze. Na liście Komisji Nadzoru Finansowego znalazło się już przeszło 40 podejrzanych firm. Jak inwestować, żeby nie dać nabrać się hochsztaplerom?

Europejskie indeksy mogą dziś pójść w górę

We wtorek, wbrew oczekiwaniom, nastąpił wzrost amerykańskich indeksów. Wszystko wskazuje na to, że dziś podobna sytuacja będzie miała miejsce na europejskich parkietach. Stanie się inaczej, jeżeli poznamy kolejne, złe publikacje.

Potencjał do aprecjacji złotego utrzymuje się

Stwierdzenie J.C. Tricheta, który przyznał w poniedziałek, że inflacja na trwałe przekroczyła cel inflacyjny, usytuowany na poziomie 2 proc., pomogło euro umocnić się względem dolara. W konsekwencji wzrosły nadzieje inwestorów na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb podczas posiedzenia ECB, które odbędzie się 7 kwietnia.

REKLAMA