| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Potencjał wzrostowy złota

Potencjał wzrostowy złota

Dzisiaj za uncję złota płacono rekordową kwotę 1460 dolarów. To już kolejny rekord w ciągu ostatnich dni. Drożeje również srebro – niewiele brakuje mu do poziomu 40 dolarów.

Widmo inflacji zaczyna się materializować, a banki centralne próbują temu zaradzić, podwyższając stopy procentowe. Spekulacje na rynkach surowców wynoszą ich ceny na nieznane dotychczas poziomy. Po podwyżce stóp procentowych w Chinach, kraju, który jest największym odbiorcą miedzi, notowania tego metalu poszły mimo tego w górę. To dowodzi, jak wielki kapitał operuje na rynku – pochodzi on m.in. z działań pomocowych rządu Stanów Zjednoczonych. Efekty wpompowania w rynki miliardów dolarów podczas QE1 i QE2 są już widoczne. Razem z Amerykanami pieniądze drukowały również inne kraje, aby utrzymać odpowiednią relację swych walut wobec dolara. Ten kapitał trafił m.in. na rynki towarowe. Ucierpiały jednak kraje ze słabymi walutami, jak Polska, gdzie ceny paliw czy żywności osiągają budzące grozę poziomy.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Ceny złota i srebra wzrastają już od 10 lat. W tym czasie rósł dług rządowy Stanów Zjednoczonych. W ostatnich latach widoczna się wysoka korelacja pomiędzy zadłużeniem USA i cenami obu tych kruszców.

Polecamy serwis: Kredyty

Od początku tego stulecia wzrasta udział złota w aktywach finansowych na świecie. W ubiegłym roku szacowano go na 0,7 proc. wobec 0,2 proc. w 2000 roku. Daleko jednak do poziomu z lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy złoto stanowiło blisko 5 proc. globalnych aktywów finansowych.
Wartość nowych inwestycji w złoto, zraelizowanych od 2000 roku, stanowi 250 mld dolarów, czyli tylko 0,1 proc. obecnych, globalnych aktywów finansowych. W tym okresie na rynek napłynęło 98 bln dolarów świeżego kapitału, zatem udział złota na poziomie 0,3 proc. w nowych inwestycjach, a także aktywach finansowych, jest trywialny. To znamionuje duży potencjał wzrostowy tego kruszcu, z którym będzie drożeć również srebro.

Czytaj także

Ekspert:

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po osiągnięciu 1450 dolarów w krótkim czasie cena złota skoczyła do 1460 dolarów.
Po osiągnięciu 1450 dolarów w krótkim czasie cena złota skoczyła do 1460 dolarów.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »