reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Sytuacja geopolityczna w Afryce Południowej jest coraz mniej stabilna, co winduje ceny ropy. Eksperci podkreślają, że w efekcie rośnie ryzyko wystąpienia negatywnego szoku podażowego w światowej gospodarce. Czy stanowi to zagrożenie dla globalnego ożywienia?

Pogorszenie koniunktury na świecie z pewnością nie ominęłoby i krajowej gospodarki. Możliwość wystąpienia takiego scenariusza najprawdopodobniej przyczyniła się do tego, że po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku wskaźnik IKEF spadł poniżej zera, do poziomu 4,5. Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych odzwierciedla opinie finansistów na temat przyszłej koniunktury gospodarczej w Polsce. Przeprowadzona pod koniec lutego ankieta świadczy o tym, że przewagę nad optymistami uzyskali respondenci, którzy spodziewają się pogorszenia sytuacji w polskiej gospodarce.

Światowe gospodarki borykają się też z rosnącymi cenami żywności. Szybki wzrost cen surowców, w połączeniu z poprawą koniunktury w wielu krajach, zwiększa presję inflacyjną na dobra konsumpcyjne. Ta tendencja wyraźnie uwidacznia się w wielu gospodarkach wschodzących, których banki centralne od dłuższego czasu zacieśniają politykę pieniężną.

Przeczytaj również: Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

Pierwsze symptomy przyśpieszenia dynamiki wzrostu cen można zaobserwować także na rynkach rozwiniętych. Krajowa inflacja, zanotowana w styczniu, zaskoczyła nawet największych pesymistów. Okres przełomu roku, w połączeniu z podwyżką stawki VAT i zwyżką cen surowców, skłoniły sprzedawców do znacznych podwyżek cen. Inflacja wyniosła 3,8% rok do roku, podczas gdy mediana prognoz analityków wskazywała na wzrost cen o 3,4%. Tym samym poziom inflacji znalazł się powyżej górnej granicy celu NBP. Taka sytuacji powoduje, że wciąż przeważająca grupa ankietowanych ekspertów spodziewa się wzrostu inflacji i dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy.

Polecamy serwis: Kursy walut

IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące pogląd tej grupy na bieżący i oczekiwany stan koniunktury gospodarczej oraz oczekiwane kierunki zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie, dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i służą do oceny, w której fazie cyklu koniunkturalnego może znajdować się gospodarka. Główny indeks (IKEF) obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu teoretycznie wynosi od -100 do 100, co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Lis

doradca podatkowy, partner w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama