REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy podwyżki stóp procentowych w strefie euro?

Banki inwestycyjne podniosły swoje prognozy cen ropy naftowej. Oznacza to, że spodziewają się kontycuacji trendu wzrostowego notowań paliw.
Banki inwestycyjne podniosły swoje prognozy cen ropy naftowej. Oznacza to, że spodziewają się kontycuacji trendu wzrostowego notowań paliw.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W centrum zainteresowań inwestorów na rynkach finansowych coraz częściej znajdują się dwa tematy. Pierwszym z nich są ceny ropy naftowej oraz ich oddziaływanie na stosunek banków centralnych do stóp procentowych. Uczestnicy rynku dociekają również tego, jak będzie przebiegać proces luzowania polityki pieniężnej w USA.

REKLAMA

W obu tych sprawach chodzi tak naprawdę o to samo, czyli o dostępność dużej ilości taniego kapitału. Ilość zależy od programu skupu obligacji, głównie w USA, koszt – od wysokości stóp procentowych na świecie. W związku z pierwszym z tych zagadnień przedstawiciele Rezerwy Federalnej są coraz bardziej podzieleni, zarówno jeśli chodzi o kontynuowanie kończącego się w czerwcu programu, jak i jego rozszerzenie w późniejszym okresie. W kwestii stóp procentowych na świecie mocno zabrzmiały słowa Alexa Webera z Europejskiego Banku Centralnego, który mówił, że nie widzi potrzeby ograniczania oczekiwań rynków, dotyczących trzech podwyżek kosztu pieniądza w tym roku.

REKLAMA

Natomiast, w związku z cenami ropy naftowej, uwagę zwraca możliwość zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Debatowano by na nim na temat zwiększenia limitów produkcji po to, aby ograniczyć wzrost cen. Członkowie OPEC zdają sobie sprawę z tego, że ropa po 140 USD za baryłkę może sprowadzić ponowną recesję na niektóre, rozwinięte gospodarki. Jednocześnie największe banki inwestycyjne podwyższają prognozy, zarówno na ten, jak i przyszły rok notowań ropy naftowej, dając wyraz swoim przekonaniom, jakoby wzrost z ostatnich dni nie był zjawiskiem przejściowym, a wyższe ceny miały utrzymać się dłużej.

Dowiedz się także: Jaka była wielkość wskaźnika wyprzedzającego koniunktury ESI w latach 2001 – 2011?

Aby utrzymać dobrą koniunkturę, rynki finansowe potrzebują dostępu do dużej ilości taniego pieniądza.

Rynek nieruchomości w Chinach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na 60-proc. ryzyko wystąpienia do połowy 2013 r. kryzysu bankowego w Chinach wskazują wyliczenia agencji ratingowej Fitch. Przyczynami impasu miałyby być rekordowa akcja kredytowa i będącego tego pochodną rosnące ceny nieruchomości. Metodologia Fitch sprawdziła się przy okazji kryzysów w Islandii i Irlandii, ale nie pomogła wychwycić zagrożeń w Hiszpanii. Specjaliści agencji mówiąc o kryzysie, mają na myśli sytuację, w której banki tracą dużą część kapitałów oraz dotykają je liczne bankructwa. Ostrzeżenie Fitch ma długoterminowy charakter, ale przypomina o ryzyku, związanym z chińskim rynkiem nieruchomości.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynek nieruchomości w Indiach

Alarmistyczne prognozy dla drugiego, najważniejszego azjatyckiego rynku nieruchomości przedstawił Merrill Lynch. Przestrzega przed spadkiem o 20% w ciągu najbliższych 6 miesięcy cen mieszkań w Bombaju. Przyczyną tego mają być rekordowe ceny i wyższe koszty finansowania, ograniczające popyt.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA