reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Europa dyktuje zasady gry Portugalii

Europa dyktuje zasady gry Portugalii

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, ujawnił dzisiaj swoje poglądy na temat zapomogi dla Portugalii. Jego zdaniem pomoc dla tego kraju zostanie zaakceptowana w połowie maja. Wysokość pożyczki oszacował na około 80 mld EUR.

Na rynku pojawiły się już spekulacje o 90 mld EUR. Program wsparcia zostanie rozpisany na 3 lata. Łatwo jednak nie będzie – warunki, jakie zostaną postawione Portugalii, najpewniej będą ostrzejsze niż te, na liczył były premier, Jose Socrates, 2 tygodnie temu w parlamencie. Dlatego też przedstawiciele KE, ECB i MFW oczekują ponadpartyjnego porozumienia w Portugalii, które gwarantowałoby, że po wyborach, zaplanowanych na 5 czerwca, nowy rząd będzie szybko wdrażać narzucone mu ustalenia. Teoretycznie Portugalczycy nie mają wyjścia, ale zaczyna się kampania wyborcza i mogą pojawić się różne niespodzianki, wpływające na notowania euro.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Na razie kurs wspólnej waluty na rynkach światowych idzie nadal w górę, co tłumaczy się oczekiwaniami, związanymi z perspektywami podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Po południu kurs EUR/USD ustanowił lokalny szczyt w rejonie 1,4443. A co w kraju? Złoty pozostaje mocny, chociaż po południu dzisiejsze zyski uległy zmniejszeniu – kurs EUR/PLN wrócił ponad 3,96, a CHF/PLN powyżej 3,01, po wcześniejszym naruszeniu bariery 3,00. Na rynku brakuje nowych informacji. Niedzielne dane o bilansie handlowym w Chinach nie zaskoczą, a te istotne publikacje pojawią się dopiero we wtorek, zakładając, że w USA uda się osiągnąć porozumienie w sprawie budżetu pomiędzy Republikanami a Demokratami.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Popyt jest dość silny, co może doprowadzić do testowania przez kurs EUR/USD okolic 1,45 już w poniedziałek. Silne wsparcie stanowi dopiero rejon 1,4349, szczyt ze środy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niektórzy szacują, że program zapomogowy dla Portugalii opiewa na 90 mld EUR.
Niektórzy szacują, że program zapomogowy dla Portugalii opiewa na 90 mld EUR.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama