reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Europa dyktuje zasady gry Portugalii

Europa dyktuje zasady gry Portugalii

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, ujawnił dzisiaj swoje poglądy na temat zapomogi dla Portugalii. Jego zdaniem pomoc dla tego kraju zostanie zaakceptowana w połowie maja. Wysokość pożyczki oszacował na około 80 mld EUR.

Na rynku pojawiły się już spekulacje o 90 mld EUR. Program wsparcia zostanie rozpisany na 3 lata. Łatwo jednak nie będzie – warunki, jakie zostaną postawione Portugalii, najpewniej będą ostrzejsze niż te, na liczył były premier, Jose Socrates, 2 tygodnie temu w parlamencie. Dlatego też przedstawiciele KE, ECB i MFW oczekują ponadpartyjnego porozumienia w Portugalii, które gwarantowałoby, że po wyborach, zaplanowanych na 5 czerwca, nowy rząd będzie szybko wdrażać narzucone mu ustalenia. Teoretycznie Portugalczycy nie mają wyjścia, ale zaczyna się kampania wyborcza i mogą pojawić się różne niespodzianki, wpływające na notowania euro.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Na razie kurs wspólnej waluty na rynkach światowych idzie nadal w górę, co tłumaczy się oczekiwaniami, związanymi z perspektywami podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Po południu kurs EUR/USD ustanowił lokalny szczyt w rejonie 1,4443. A co w kraju? Złoty pozostaje mocny, chociaż po południu dzisiejsze zyski uległy zmniejszeniu – kurs EUR/PLN wrócił ponad 3,96, a CHF/PLN powyżej 3,01, po wcześniejszym naruszeniu bariery 3,00. Na rynku brakuje nowych informacji. Niedzielne dane o bilansie handlowym w Chinach nie zaskoczą, a te istotne publikacje pojawią się dopiero we wtorek, zakładając, że w USA uda się osiągnąć porozumienie w sprawie budżetu pomiędzy Republikanami a Demokratami.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Popyt jest dość silny, co może doprowadzić do testowania przez kurs EUR/USD okolic 1,45 już w poniedziałek. Silne wsparcie stanowi dopiero rejon 1,4349, szczyt ze środy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niektórzy szacują, że program zapomogowy dla Portugalii opiewa na 90 mld EUR.
Niektórzy szacują, że program zapomogowy dla Portugalii opiewa na 90 mld EUR.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama