REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień pod znakiem podwyżek stóp?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Już czwarta w tym roku podwyżka stóp procentowych w Chinach była dla rynków dużym zaskoczeniem.
Już czwarta w tym roku podwyżka stóp procentowych w Chinach była dla rynków dużym zaskoczeniem.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wtorkowa sesja na GPW odznaczała się jeszcze większym spokojem niż poniedziałkowa, mimo że impulsów do podejmowania decyzji nie brakowało. Na początku notowań niedźwiedzie zepchnęły byki poniżej minimum z poprzedniego dnia, jednak wkrótce popyt zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i skończył dzień na plusie.

Zdecydowanie więcej działo się w strefie makro. Poranne indeksy PMI dla sektorów usług w poszczególnych krajach zachodniej Europy były zgodne z oczekiwaniami, czyli utrzymały się na poziomach, zapewniających rozwój gospodarczy. Zaskoczeniem był jedynie dość wysoki wskaźnik PMI dla Wielkiej Brytanii, ale nie wpłynął on znacząco na wzrost zmienności. Panującego spokoju nie zmąciły też dane o europejskiej sprzedaży detalicznej, która w ujęciu rocznym wzrosła o kosmetyczne 0,1 proc.

REKLAMA

Największą niespodzianką okazała się niezapowiedziana podwyżka stóp procentowych w Chinach. Jest to już 4 podwyżka od października 2010. Ma ona ograniczyć narastającą presję inflacyjną w Państwie Środka, a dodatkowo schłodzić tamtejszy popyt, co w konsekwencji może przełożyć się na słabszą dynamikę wzrostu cen surowców.

Przeczytaj również: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Podwyżka stóp miała też miejsce na krajowym podwórku, gdzie Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z rynkowym konsensusem, ustaliła koszt pieniądza na 4 proc. Ponieważ decyzja ta była już od tygodnia oczekiwana, nie wywołała żadnej istotnej reakcji i jedyne, co można było obserwować, to minimalne umocnienie się złotego. W ostatniej kolejności opublikowano indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług, opisujący ponad 80 proc. gospodarki USA. Wypadł on gorzej, niż prognozowano i spadł do 57,3 pkt. Jak na ironię, właśnie po tych danych amerykańskie indeksy zaczęły rosnąć, ale można to uzasadnić faktem, że wspomniany wskaźnik jest nadal na tyle wysoko ponad granicznym poziomem 50 pkt., że inwestorzy mogli uznać mniejszą dynamikę wzrostu za mało groźną.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wtorkową sesję WIG20 zakończył neutralnie i wciąż odległość od rekordowego poziomu 2900 pkt. jest mniejsza niż 0,5 proc. Amerykanie dziś z rana na pewno nie będą dla europejskich graczy żadną wskazówką, ponieważ wczoraj indeksy za Oceanem, po osiągnięciu maksimów z piątku, nie zdołały utrzymać się na plusach. Nie musi to jednak wcale być przeszkodą we wzrostach, bo przy pustym kalendarium pierwsze skrzypce będą grać nastroje. Te natomiast są uzależnione od napływających spekulacji na temat czwartku i zapadających wtedy decyzji banków centralnych, gdzie najpilniej wyczekiwany będzie komunikat EBC. Niezależnie od posunięcia banku, reakcja rynków powinna być optymistyczna. Wzrost stóp zostanie przyjęty jako oczekiwany, a ewentualne odłożenie podwyżki o miesiąc – jako dodatkowy czas bez umocnienia euro, który pomoże realnej gospodarce.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA