reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Zagadkowe umocnienie dolara

Zagadkowe umocnienie dolara

Wczoraj amerykańscy inwestorzy na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych i Azji nie mogli narzekać na brak dobrej passy. Od wzrostu chińskiego indeksu SSEC o 0,21%, poprzez zwyżkujący o 0,71% S&P 500 aż po Nikkei 225, który znalazł się 2,64% nad kreską, obserwujemy sygnały, świadczące o poprawie globalnych nastrojów. Natomiast pewnym zaskoczeniem było umocnienie się dolara.

Zazwyczaj dolar słabnie wraz z lepszymi nastrojami na giełdach. Inwestorzy wyprzedają walutę amerykańską, uważaną za „bezpieczną przystań” na trudne czasy, kierując środki ku rynkom wschodzącym. Tym razem było inaczej – dolar umocnił się względem głównych walut o 0,16%, pomimo gorszego odczytu indeksu zaufania konsumentów. Tzw. Conference Board spadł z najwyższego od trzech lat poziomu 72 w lutym do 63,4 w marcu. Impuls do umocnienia dolara dały tym razem oczekiwania co do dalszego kierunku polityki pieniężnej w USA. James Bullard, członek komitetu FOMC, wskazał na możliwość zmniejszenia skali programu bardzo luźnej polityki monetarnej QE2 nawet o 1/6, czyli o 100 mld dol. Dodatkowo, 12-miesięczne oczekiwania inflacyjne w USA wzrosły do 6,7%.

Mimo czynników przemawiających za aprecjacją dolara, kurs EUR/USD zakończył wtorek na plusie, rosnąc o 0,2%. Wczoraj inwestorzy nie przestraszyli się nawet obniżek ratingów Grecji i Portugalii przez agencję Standard&Poor’s. S&P cięła rating Portugalii drugi raz w ciągu tygodnia. Obecnie znajduje się on na poziomie BBB-, a do uznania długu tego kraju za spekulacyjny brakuje już tylko spadku o jeden szczebel. Ocena wiarygodności kredytowej Grecji została obniżona do BB-, o dwa szczeble.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Od strony technicznej, eurodolar znajduje się w pobliżu linii trendu wzrostowego, wyznaczonej od 7 stycznia br. Kurs EUR/USD wielokrotnie testował tą barierę, jednak nie udało mu się jej trwale przebić. Stanowi ona zatem silne wsparcie, dodatkowo uwiarygodnione przez analizę 100% ekspansji Fibonacciego. Na podstawie fal 1 i 2, wyznaczyła ona zasięg ruchu fali 3, który rynek respektował. Prawdopodobnie kurs głównej pary będzie więc kontynuował wzrosty.

Polecamy serwis: Kredyty

Fundamentalnie, zwyżki EUR/USD może wesprzeć publikacja indeksów koniunktury gospodarczej w Eurolandzie o godz. 11.00. Najważniejszy jednak będzie raport firmy ADP, która prognozuje zmianę liczby miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej – poznamy go o godz. 14.30. W marcu spodziewany odczyt to 200 tys. Raport ADP uznawany jest za prognostyk oficjalnych danych z rynku pracy – raportu non farm payrolls. Ponadto dziś napłyną dane z gospodarek: szwajcarskiej – indeks KOF – oraz brytyjskiej – wskaźnik CBI Realized Sales. Publikacje te nastąpią odpowiednio o 11.30 i 12.00.

Alchemia-Inwestowania.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziś warto zwrócić uwagę na raport firmy ADP na temat zmiany liczby miejsc pracy w gospodarce USA.
Dziś warto zwrócić uwagę na raport firmy ADP na temat zmiany liczby miejsc pracy w gospodarce USA.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama