| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Europejskie indeksy mogą dziś pójść w górę

Europejskie indeksy mogą dziś pójść w górę

We wtorek, wbrew oczekiwaniom, nastąpił wzrost amerykańskich indeksów. Wszystko wskazuje na to, że dziś podobna sytuacja będzie miała miejsce na europejskich parkietach. Stanie się inaczej, jeżeli poznamy kolejne, złe publikacje.

Inwestorzy na Wall Street wykazali się we wtorek odpornością na złe informacje, których napłynęło niemało. Trafne do tej pory prognozy chińskiej prasy mówiły o wzroście inflacji do 5-6 proc., sugerując, że grozi to kolejnymi podwyżkami stóp. James Bullard z Fed wskazał na możliwość okrojenia o 100 mld dolarów programu skupu obligacji i przestrzegł przed groźbą inflacji, wynikającą z luźnej polityki pieniężnej. Kolejny przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego uznał podwyżkę stóp w strefie euro w kwietniu za całkiem możliwą, Standard&Poor's obniżyła rating Grecji i Portugalii, ceny domów w amerykańskich metropoliach obniżyły się o 3,1 proc., a nastroje konsumentów mocno pogorszyły się. Po takiej dawce pesymizmu rynki powinny zaliczyć spory spadek.

Tymczasem Amerykanie tylko trochę skrzywili się na początku sesji i wkrótce ruszyli do kupowania akcji. Po niecałej godzinie handlu indeksy wyszły na plus i byki, przez nikogo nie niepokojone, popychały je systematycznie w górę. Dow Jones i S&P500 wzrosły po 0,7 proc., a Nasdaq zyskał niemal 1 proc. Zwyżka przebiegła bez najmniejszej kontry podaży. Bardzo to wszystko dziwne i trudno dla tego paradoksalnego zachowania rynków znaleźć inne wyjaśnienie poza tym, że właśnie kończy się kwartał i w tych ciężkich czasach warto pokusić się o mały window dressing.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dziś na azjatyckich giełdach dominowały zwyżki. Nikkei szedł w górę o 2,5 proc. w reakcji na informację o wzroście produkcji w lutym o 0,4 proc., podczas gdy spodziewano się jej spadku o 0,3 proc. W porównaniu do lutego ubiegłego roku, dynamika produkcji wyniosła jedynie 2,8 proc., a liczono na zwyżkę o 3,8 proc. Reakcja japońskiej giełdy była więc przesadzona. Na Filipinach indeks szedł w górę o 3 proc., w Hong Kongu wzrost sięgał 1,7 proc., w Korei i Singapurze przekraczał 1 proc. Tylko w Szanghaju indeksy na godzinę przed końcem handlu znajdowały się w okolicach wtorkowego zamknięcia.

Polecamy serwis: Lokaty

Zyskujące 0,3-0,4 proc. kontrakty na amerykańskie indeksy wskazują na możliwość kontynuacji wzrostów za oceanem. W każdym razie pomogą europejskim inwestorom zacząć dzień na plusie. Do wtorkowych opinii Bullarda dziś dołączył kolejny członek Fed, Richard Fisher, deklarując, że zagłosuje przeciw przedłużeniu programu skupu obligacji. To już czwarty przedstawiciel Fed, opowiadający się za zakończeniem ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Jego deklaracja stanowi bardzo istotny dla rynków sygnał, ale inwestorzy na niego nie reagują. Reakcja jednak z pewnością nastąpi.

Danych makroekonomicznych będzie dziś niewiele. Poznamy wskaźniki nastrojów w gospodarce strefy euro. Zwykle nie robią one większego wrażenia na inwestorach. Za oceanem opublikowane zostaną raporty ADP o zmianie liczby miejsc pracy i Challengera o planowanej liczbie zwolnień. Szacuje się, że w marcu przybyło 200 tys. etatów, o 17 tys. mniej niż w lutym. Analitycy liczą na spadek liczby zwolnień z 50,7 do 41 tys. Te dane mogą spowodować reakcję na rynkach, choć kluczowe informacje, dotyczące rynku pracy, pojawią się w piątek.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK