reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Czy kredytobiorcy, którzy zadłużyli się w CHF, mogą odetchnąć z ulgą? Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zdecydował się nie podnosić na razie stóp procentowych. Eksperci finansowi uspokajają, że to znaczy, iż nie wzrośnie oprocentowanie kredytów we franku.

SNB poinformował, iż zamierza utrzymać dotychczasową, ekspansywną politykę monetarną. Docelowy poziom decydującego o oprocentowaniu kredytów wskaźnika LIBOR 3 nadal mieści się w zakresie 0-0,75 proc. SNB zamierza utrzymać go w dolnej części tego przedziału, na poziomie ok. 0,25 proc. Aktualnie wskaźnik wynosi 0,18 proc.

Podejście do polityki monetarnej pozostaje niezmienione, mimo dynamiczniejszych od oczekiwanych zmian w gospodarce, zarówno szwajcarskiej, jak i amerykańskiej oraz azjatyckich. SNB wciąż jednak dostrzega ryzyko, związane m.in. z zadłużaniem krajów europejskich, wysokimi cenami ropy oraz trudnością w ocenie skutków trzęsienia ziemi w Japonii.

Nie bez wpływu na postawę Szwajcarskiego Banku Narodowego pozostaje niska inflacja w tym kraju, choć decyzja SNB wywindowała nieco oczekiwania względem niej. Przy niezmienionym wskaźniku LIBOR 3M, ma ona wynieść 0,8 proc. w 2011 roku, 1,1 proc. w 2012 i 2 proc. w 2013 roku, sięgając 2,5 proc. w II kw. Nadal jednak w krótkim terminie bank nie widzi zagrożeń dla stabilności cen w Szwajcarii. Z drugiej strony jednak SNB jest świadomy faktu, że prognozy są wysoce niepewne i obecna, ekspansywna polityka monetarna nie może zostać utrzymana bez długoterminowego narażania stabilności cenowej na szwank. Podwyżki nie spodziewamy się szybciej niż pod koniec bieżącego roku.

Dowiedz się także: Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

Nadal istotny element działań centralnego banku Szwajcarii stanowi dbanie o kurs krajowej waluty, który znacznie wzmocnił się w drugiej połowie ubiegłego roku. Kontynuacja wzrostu wartości franka nie jest po myśli SNB.

Polecamy serwis: Lokaty

Utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie oraz troska o kurs franka, to dobre wiadomości dla polskich kredytobiorców, posiadających hipoteki rozliczane we franku. Oprocentowanie kredytów w tej walucie powinno pozostać na aktualnym, niskim poziomie co najmniej do końca bieżącego roku. Niestety, duży wpływ na portfele kredytobiorców ma osłabianie złotego, które przekłada się na rosnący kurs franka. Taka sytuacja powinna skusić chętnych na nowe kredyty we franku. W czwartym kwartale 2010 roku udział kredytów w szwajcarskiej walucie w nowych hipotekach wzrósł z ok. 4 proc. do ponad 6 proc.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama