REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeksy odrabiają straty

Komentarz popołudniowy Open Finance. Podsumowanie wydarzeń na rynkach kapitałowych, 17 MARCA 2011 r.
Komentarz popołudniowy Open Finance. Podsumowanie wydarzeń na rynkach kapitałowych, 17 MARCA 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych nie były jednoznaczne. Wystarczyły jednak, aby wesprzeć zniżkujące ostatnio indeksy. Sam Nikkei zyskał 5 proc.

REKLAMA

Środowe spadki indeksów na Wall Street, sięgające 2 proc., nie speszyły inwestorów w Warszawie. Złe nastroje za oceanem częściowo wpłynęły na sytuację na naszym rynku już wczoraj, w końcówce sesji. W czwartek handel rozpoczął się bez tego obciążenia. Nasze indeksy zyskiwały na otwarciu po 0,4-0,5 proc. Do południa chęć do kontynuowania ruchu w górę nie była zbyt silna. WIG20 zwyżkował o 0,7-0,8 proc., poruszając się w bardzo wąskim przedziale, wokół 2735 punktów. Dopiero po publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych wzrost wyraźnie nabrał dynamiki. Indeks blue chipów w najlepszym momencie zbliżył się do 2760 punktów, zyskując 1,6 proc. To jednak sprowokowało podaż i mieliśmy do czynienia z niewielkim osłabieniem.

REKLAMA

Początkowo stawka największych spółek była wyrównana, jednak szybko na pozycje liderów zwyżek wysuwały się firmy surowcowe oraz banki. Jeszcze przed południem akcje KGHM, Lotosu i PKN Orlen szły w górę po 1,5 proc. Później walory miedziowego kombinatu zwiększyły skalę zwyżki do ponad 3,5 proc., zaś papiery obu rafinerii zyskiwały po 2-2,5 proc. Pomagała im sytuacja na rynku surowców, gdzie notowania ropy naftowej i miedzi rosły po 3-4 proc. Spośród bankowego grona wyróżniały się zyskujące chwilami 3 proc. akcje BRE. Kolejny dzień z rządu można było obserwować huśtawkę nastrojów na papierach Pekao. Rano zwyżkowały one ponad 1,5 proc. by po kilkudziesięciu minutach znaleźć się nieznacznie pod kreską i ponownie pójść w górę o ponad 1 proc. Po południu do walki o miano lidera włączyły się walory PZU, zyskujące ponad 3,5 proc.

Dowiedz się także: Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?

Osiągnięcia naszych byków wyglądały jednak skromnie na tle tego, co działo się na głównych europejskich parkietach. Paryż, Londyn i Frankfurt rozpoczęły dzień od zwyżek po około 0,8 proc. Późniejszy ruch w górę był znacznie bardziej dynamiczny. CAC40 i DAX, po publikacji danych zza oceanu, zyskiwały po ponad 2,5 proc. Dorównywał im jedynie moskiewski RTS, rosnący o ponad 2 proc. Trzeba pamiętać, że indeks we Frankfurcie najmocniej ucierpiał w czasie największego nasilenia przeceny po wydarzeniach w Japonii, miał więc co odreagowywać.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Giełdom w pierwszej części dnia pomagały rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy oraz udana aukcja hiszpańskich długoterminowych obligacji. Dane zza oceanu nie były jednoznaczne. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 385 tys., okazała się minimalnie wyższa niż się spodziewano i o 16 tys. większa niż w poprzednim tygodniu. Mocno rozczarował spadek produkcji przemysłowej o 0,1 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 0,6 proc. Nieznacznie gorszy był odczyt wskaźników wyprzedzających Conference Board, za to indeks Fed z Filadelfii skoczył z 35,9 do 43,4 punktów, podczas gdy obawiano się jego spadku do 30 punktów.

Dobre nastroje utrzymały się do końca notowań, choć zapał byków nieznacznie osłabł. Na Wall Street indeksy zwyżkowały po 1,5 proc. Ostatecznie WIG20 wzrósł o 1,6 proc., WIG o 1,3 proc., mWIG40 o 0,81 proc., a sWIG80 o 0,88 proc. Obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA