REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W oczekiwaniu na dane o inflacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dzisiaj poznamy istotny dla rynku wynik inflacji konsumenckiej za marzec.
Dzisiaj poznamy istotny dla rynku wynik inflacji konsumenckiej za marzec.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek kurs EUR/USD pokonał ważny opór na poziomie 1,45 i osiągnął wartość 1,4520. W miarę upływu sesji stabilizował się w przedziale 1,4460-1,4490. Przyczyn osiągnięcia przez eurodolara najwyższego od 15 miesięcy pułapu należy upatrywać się w deklaracji Chin, które wyraziły chęć kupna hiszpańskich obligacji.

Obawy o sytuację w krajach peryferyjnych strefy euro to silny czynnik negatywny dla notowań euro. Dodatkowo gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne koncernu Alcoa ciążyły na dolarze. Na dzisiejszym otwarciu rynek pozostaje pod wpływem wzrostu awersji do ryzyka w związku z obawami o skutki trzęsienia ziemi w Japonii i sytuację w elektrowni Fukushima.

REKLAMA

Z danych makroekonomicznych, negatywnie zaskoczyła wczorajsza publikacja niemieckiego indeksu nastrojów gospodarczych ZEW, który spadł z 14,1 pkt. W marcu do 7,6 pkt. w kwietniu , podczas gdy prognozowano wynik na poziomie 11,0 pkt. Indeks ZEW uznawany jest za dobry wskaźnik wyprzedzający dla istotniejszego wskaźnika Ifo. Z za oceanu napłynęły natomiast informacje o nieco wyższym deficycie handlowym w USA. Deficyt za luty wyniósł 45,76 mld USD wobec prognoz poziomie 44,5 mld USD.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych na głównych rynkach bazowych obfituje w znaczące informacje. Już w godzinach porannych poznaliśmy dane o wyższym od oczekiwań wzroście inflacji we Francji za marzec (2,2procent r/r wobec oczekiwań na poziomie 1,9 procent r/r). W kolejnych godzinach napłyną wiadomości m.in. o produkcji przemysłowej w strefie euro, a po południu o sprzedaży detalicznej w USA. Dane o sprzedaży samochodów wskazują na ich spadek o 2,5 procent w marcu, również indeks Redbook, dotyczący sprzedaży w sklepach detalicznych, spadł ostatnio 0,5 procent . Jedynym czynnikiem, przeciwdziałającym spadkowi sprzedaży, może być wzrost cen benzyny. Dlatego też uzasadnione jest oczekiwanie gorszego odczytu od konsensusu. Wieczorem polskiego czasu Fed opublikuje Beżową Księgę o stanie amerykańskiej gospodarki.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na rynku krajowym, podczas wczorajszej sesji, złoty poruszał się przedziale 3,9640-3,9880 do euro. Początek sesji nasza waluta zainaugurowała na poziomie 3,9700. Dziś rynek oczekuje na jedną z najistotniejszych w miesiącu danych makro, inflację konsumencką za marzec. Spodziewane są kolejny odczyt, potwierdzający wzrost cen i inflacja roczna na poziomie 3,8-3,9 procent. Taki odczyt byłby neutralny dla polskiej waluty, jednak ewentualny wzrost do poziomu 4 procent skutkowałby znaczącym wzmożeniem oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp procentowych. W takim przypadku złoty wyraźnie zyskałby. Nie zakładamy jednak takiego scenariusza i jesteśmy zgodni z rynkiem, iż wzrost cen powinien zamknąć się w granicach 3,8-3,9 procent.

Druga dzisiejsza publikacja to bilans płatniczy za luty. W tym przypadku spodziewamy się pozytywnego odczytu na poziomie 50 mln EUR, przy konsensusie, wynoszącym minus 421mln EUR. Gdyby nasza prognoza okazała się trafna, stanowiłoby to wsparcie dla złotego.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA