| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > W oczekiwaniu na dane o inflacji

W oczekiwaniu na dane o inflacji

We wtorek kurs EUR/USD pokonał ważny opór na poziomie 1,45 i osiągnął wartość 1,4520. W miarę upływu sesji stabilizował się w przedziale 1,4460-1,4490. Przyczyn osiągnięcia przez eurodolara najwyższego od 15 miesięcy pułapu należy upatrywać się w deklaracji Chin, które wyraziły chęć kupna hiszpańskich obligacji.

Obawy o sytuację w krajach peryferyjnych strefy euro to silny czynnik negatywny dla notowań euro. Dodatkowo gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne koncernu Alcoa ciążyły na dolarze. Na dzisiejszym otwarciu rynek pozostaje pod wpływem wzrostu awersji do ryzyka w związku z obawami o skutki trzęsienia ziemi w Japonii i sytuację w elektrowni Fukushima.

Z danych makroekonomicznych, negatywnie zaskoczyła wczorajsza publikacja niemieckiego indeksu nastrojów gospodarczych ZEW, który spadł z 14,1 pkt. W marcu do 7,6 pkt. w kwietniu , podczas gdy prognozowano wynik na poziomie 11,0 pkt. Indeks ZEW uznawany jest za dobry wskaźnik wyprzedzający dla istotniejszego wskaźnika Ifo. Z za oceanu napłynęły natomiast informacje o nieco wyższym deficycie handlowym w USA. Deficyt za luty wyniósł 45,76 mld USD wobec prognoz poziomie 44,5 mld USD.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych na głównych rynkach bazowych obfituje w znaczące informacje. Już w godzinach porannych poznaliśmy dane o wyższym od oczekiwań wzroście inflacji we Francji za marzec (2,2procent r/r wobec oczekiwań na poziomie 1,9 procent r/r). W kolejnych godzinach napłyną wiadomości m.in. o produkcji przemysłowej w strefie euro, a po południu o sprzedaży detalicznej w USA. Dane o sprzedaży samochodów wskazują na ich spadek o 2,5 procent w marcu, również indeks Redbook, dotyczący sprzedaży w sklepach detalicznych, spadł ostatnio 0,5 procent . Jedynym czynnikiem, przeciwdziałającym spadkowi sprzedaży, może być wzrost cen benzyny. Dlatego też uzasadnione jest oczekiwanie gorszego odczytu od konsensusu. Wieczorem polskiego czasu Fed opublikuje Beżową Księgę o stanie amerykańskiej gospodarki.

Polecamy serwis: Inwestycje

Na rynku krajowym, podczas wczorajszej sesji, złoty poruszał się przedziale 3,9640-3,9880 do euro. Początek sesji nasza waluta zainaugurowała na poziomie 3,9700. Dziś rynek oczekuje na jedną z najistotniejszych w miesiącu danych makro, inflację konsumencką za marzec. Spodziewane są kolejny odczyt, potwierdzający wzrost cen i inflacja roczna na poziomie 3,8-3,9 procent. Taki odczyt byłby neutralny dla polskiej waluty, jednak ewentualny wzrost do poziomu 4 procent skutkowałby znaczącym wzmożeniem oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp procentowych. W takim przypadku złoty wyraźnie zyskałby. Nie zakładamy jednak takiego scenariusza i jesteśmy zgodni z rynkiem, iż wzrost cen powinien zamknąć się w granicach 3,8-3,9 procent.

Druga dzisiejsza publikacja to bilans płatniczy za luty. W tym przypadku spodziewamy się pozytywnego odczytu na poziomie 50 mln EUR, przy konsensusie, wynoszącym minus 421mln EUR. Gdyby nasza prognoza okazała się trafna, stanowiłoby to wsparcie dla złotego.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK