| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Indeksy coraz bardziej zdecydowanie idą w dół

Indeksy coraz bardziej zdecydowanie idą w dół

Telenowela o danych gospodarczych w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponieważ scenariusz nie jest pozytywny, widzowie są niezadowoleni i na parkietach uwidaczniają się zniżki. Ostatnie rekordy mogą już odejść do lamusa.

Początek notowań na warszawskiej giełdzie był umiarkowanie pesymistyczny. Główne indeksy traciły na otwarciu po około 0,2 proc. W ciągu pierwszej godziny handlu bykom udało się na chwilę doprowadzić do wyjścia nieznacznie powyżej poziomu środowego zamknięcia. Radość trwała jednak krótko. Napór podaży trudno było powstrzymać. Około godziny 13.00 wskaźnik naszych największych spółek tracił już ponad 0,5 proc. Nienajlepsze nastroje pogorszyły się po fatalnych danych z niemieckiej gospodarki. W marcu zanotowano tam 4 proc. spadek zamówień w przemyśle, podczas gdy spodziewano się ich niewielkiego wzrostu. W porównaniu do marca ubiegłego roku zamówienia były wyższe o 8,4 proc., jednak ich dynamika mocno rozczarowała po marcowej zwyżce o 21,1 proc. Po tej zaskakującej informacji byki starały się otrząsnąć i zmniejszyć nieco skalę spadku indeksów. Szło to jednak opornie, a kilkadziesiąt minut później szanse na poprawę zniweczyły dane zza oceanu. Okazało się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 474 tys. Była więc o 64 tys. większa niż się spodziewano i o 43 tys. wyższa niż w poprzednim tygodniu. Na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż nie widać sygnałów poprawy.

Liderami spadków na naszym parkiecie zostały spółki surowcowe. Początkowo najmocniej cierpiały papiery Lotosu. Do południa skala zniżki zwiększyła się z 1 do 3 proc., później jednak strata została ograniczona do 1,5 proc. Podaż przycisnęła za to akcje PKN Orlen, które traciły po południu 3 proc. i KGHM. Walory miedziowego kombinatu przeceniane były o prawie 4 proc. Wielkiej chęci do wyprzedaży brakowało w przypadku pozostałych blue chipów. Po ponad 1,5 proc. w dół szły jedynie walory Getinu i PBG, po około 1 proc. spadały papiery Bogdanki i TVN.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Rano na głównych giełdach europejskich widoczna była chęć odreagowania środowych, mocnych spadków. Indeksy nad kreską przebywały jednak tylko do południa. Dane z niemieckiego przemysłu odebrały bykom argumenty. Indeks we Frankfurcie w najgorszym momencie tracił ponad 1 proc. Także w Paryżu zniżka przekroczyła 1 proc. Jedynie w Londynie sięgała 0,7 proc. Spośród pozostałych parkietów najgorzej radziły sobie Ryga i Moskwa, gdzie spadki sięgały 2 proc. Na większości pozostałych giełd zniżki nie były zbyt duże i nie przekraczały kilku dziesiątych procent.

Polecamy: Kredyty

Handel na Wall Street zaczął się od spadków, sięgających 0,5-0,6 proc. Gdy okazało się, że amerykańscy inwestorzy nie są skłonni do nerwowego pozbywania się akcji i skala zniżki nieco zmniejszyła się z czasem, nastroje na europejskich parkietach uległy nieznacznej poprawie. Ostatecznie nasz indeks największych spółek stracił 0,68 proc., WIG spadł o 0,56 proc., mWIG40 o 0,26 proc., a sWIG80 o 0,23 proc. Obroty wyniosły prawie 1,2 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fatalne dane na temat niemieckiej gospodarki i amerykańskiego bezrobocia nie zachęcają do inwestowania.
Fatalne dane na temat niemieckiej gospodarki i amerykańskiego bezrobocia nie zachęcają do inwestowania.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »